14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

10. október 2016

Kmeťová dopádlovala do manželského prístavu, prezident Petriska sa oženil


Uplynulá sobota (8. október 2016) bola pre slovenskú kanoistiku doslova a dopísmena svadobná. Do stavu manželského vstúpil prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Robert Petriska a manželský zväzok spečatila aj kajakárka Ivana Kmeťová. Obe svadby mali jednu spoločnú pikantériu: brali si bývalých pretekárov z kanoistického športu - spoza rieky Morava.

Naše svadobné rozprávanie začneme dámou.

Kmeťová v manželskom debli s bývalým kajakárom

Našu úspešnú kajakárku Ivanu Kmeťovú (31) netreba zvlášť predstavovať. Najväčšie úspechy dosiahla v K2 s Martinou Kohlovou, s ktorou pravidelne vozili medaily z vrcholných podujatí. Tento rok sa však dočkala aj prvej medaily v singli, keď na ME v Moskve dopádlovala v K1 na 200 m po bronz.

Od 8. októbra 2016 však už rodáčka z Bojníc nie je single. So svojím vyvoleným si totiž povedali manželské áno. „Sobáš sme mali v Novákoch a oslavu v Lehote pod Vtáčnikom v reštaurácii Impress, kde sme mali všetky podmienky na zábavu. A zabavili sme sa veľmi dobre, rovnako tak aj hostia, čo bolo vlastne cieľom svadobnej hostiny," povedala Ivana do telefónu hlasom, z ktorého bolo cítiť, že je šťastná.

Svojho manžela predstavila takto: „Volá s Jiří Mládek, a je to bývalý český kajakár. Poznáme sa od januára 2013, či presnejšie od Silvestra." Na kanoistickej svadbe, pochopiteľne, nechýbali medzi približne sedemdesiatimi hosťami ani ďalšie postavy z tejto branže: Martina Kohlová s priateľom, Miroslav Zaťko, Ľubomír Hagara ml., Ľubomír Beňo či česká kajakárka Lucie Matoušková.

Mladomanželia si spoločné chvíle užijú na svadobnej ceste. Kmeťová prezradila aj podrobnosti: „Vyberieme sa na Bali, kde strávime dva týždne. Odlietame 18. októbra. Po návrate sa dám do prípravy na novú sezónu." Keďže už dva roky žijú spolu v Prahe, v tomto smere sa nič nemení.

Po dlhých rokoch spolupráce s Martinou Kohlovou sa v poslednom období každá z nich sústredila na individuálne disciplíny. Neuvažujú nad tým, že by sa v budúcej sezóne vrátili k deblu? „Keď sme jazdili debla, vždy sme začínali spolu až na jar. Máme svojich osobných trénerov, takže novú sezónu rozbehneme každá zvlášť a uvidíme, čo sa bude diať v apríli či máji. Je to ešte ďaleko a otvorené."

Kanoistikou žije už dvadsať rokov.  Na otázku, aké športové  méty sú ešte ped ňou, a či sa nehotuje skončiť s aktívnou kariérou, odpovedala Kmeťová takto: „Radi by sme si s manželom založili rodinu a mali potomka... Keď to príde, tak to príde, a ak nie, určite budem pokračovať v športovej kariére."

Petriska sa sobášil na hrade s 30-ročnou známosťou

Robert Petriska (54), šéf slovenskej kanoistiky, sa v sobotu ženil na Kunětickej hore neďaleko Pardubíc. "Presnejšie v v Rytierskej sále tamojšieho hradu. Svadba bola komornejšia, s menším počtom hostí, ale všetci sa dobre bavili. Na jednej strane Slováci, na druhej  Česi. Boli sme vedľa seba ako štvorkajaky oboch krajín, ktoré zviedli súboj o medaily na olympiáde v Rio de Janeiro...  Ako som napísal Ivane Kmeťovej, opäť sa z nás stávajú Čechoslováci. Mojím svedkom bol známy tréner z Novák Ľubomír Hagara starší, Simoniným jej kamarátka, ktorá pochádza zo Slovenska."

Petriskovou vyvolenou sa stala bývalá česká kajakárka Simona Koďousková, inak dcéra niekdajšieho skvelého pardubického hokejistu Milana Koďouska.

Čo je však na celom príbehu najzaujímavejšie, že Petriska spoznal svoju manželku už pred tromi desaťročiami, pričom vtedy a ani neskôr, ani jeden z nich netušil, že sa raz zosobášia. "Je to paradoxné, ale s mojou terajšou manželkou som sa zoznámil ešte v časoch, keď som sa prvý raz ženil. Bolo to pred tridsiatimi rokmi, keď som bol trénerom pri reprezentačnom družstve československých kajakárov juniorov a Simona pretekárkou medzi ženami pod vedením trénera Josefa Doktora, za jeho syna Tomáša sa neskôr vydala. Vtedy sme sa stretávali na pretekoch a sústredeniach čisto ako tréner a športovkyňa, žiaden iný vzťah medzi nami nebol. Neskôr, keď Simonina dcéra ako kajakárka jazdila v Račiciach a ona ju chodila povzbudzovať, sme sa dvakrát-trikrát ročne stretli na pretekoch, avšak stále len ako kamaráti. V posledných rokoch sme sa však natoľko zblížili, že to vyústilo  do sobáša," vyrozpával prezident SZRK vskutku netuctový príbeh, aký vie zariadiť iba nevyspytateľný osud.

Na záver už iba náš malý dodatok. Obom manželským párom želáme: Čo kanoistika spojila, nech nič (a nik) nerozlučuje. Veľa šťastia!

(lh)

 

 

 

 

   

« späť