14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

18. október 2016

Generálny manažér SZRK Boris Bergendi: Zažívame horúcu a hektickú jeseň


Hoci sa pretekárska časť kanoistickej sezóny skončila, na Slovenskom zväze rýchlostnej kanoistiky majú práce vyše hlavy. O aktuálnych aktivitách hovoríme s generálnym manažérom SZRK BORISOM BERGENDIM.

Horúcou agendou je spájanie Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky a Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode. Čo sa už v tejto súvislosti udialo a čo je v pláne v najbližších týždňoch?

„Zažívame horúcu a hektickú jeseň. Prebiehajú veľké aktivity, pretože od 1. januára budeme fungovať spolu so slalomom ako jeden zväz  pod hlavičkou Slovenská kanoistika. V priebehu niekoľkých mesiacov musíme zvládnuť širokú administratívnu agendu. Slovenská kanoistika už vznikla a je zaregistrovaná na báze občianskeho združenia, jej stanovy sa začali pripravovať od apríla tohto roka a splnili sme všetky podmienky na požiadanie príspevku vo forme štátnej dotácie na rok 2017. Museli sme preukázať, že sme uznaní ministerstvom školstva i medzinárodnou kanoistickou federáciou. Do konca októbra by sme sa mali dozvedieť, s akou finančnou podporou môžeme počítať na budúci rok. Financie sa budú rozdeľovať už zo spoločného balíka do sekcií rýchlostnej kanoistiky a vodného slalomu."

Kedy budú zvolení čelní funkcionári nového zväzu a jeho orgány?

„Ustanovujúca konferencia ako najvyšší orgán Slovenskej kanoistiky už prebehla, takisto aj ustanovujúce zasadnutie. Na žiadosť vodného slalomu sa však odložili voľby prezídia i prezidenta, ako aj ďalších orgánov, na december. Stane sa tak po valnom zhromaždení slalomu."

Oba športy sa zaradili na Slovensku v posledných rokoch v rebríčku úspešnosti na top miesta. Ich spojením vzniká - aspoň z tohto pohľadu - najsilnejší zväz u nás.

„Určite bude mať veľkú silu, váhu. Stačí, keď vezmeme do úvahy medaily z vrcholných svetových podujatí, čo ešte umocnila nedávna olympiáda v Riu de Janeiro. A samozrejme, zvýši sa aj členská základňa."

V týchto dňoch sa rozbieha aj tradičná jesenná agenda zväzu -  trénerské vzdelávanie, školenie rozhodcov...

„V spolupráci s Fakultou telesnej výchovy a športu UK Bratislava sme pripravili školenie trénerov všetkých troch stupňov, v ktorých máme akreditáciu. Budeme školiť aj rozhodcov v rámci ich seminára, ktorí si chcú zvýšiť kvalifikáciu alebo sa prihlásili ako noví. Na všeobecnú jesennú časť nadviaže špeciálna jarná. V duchu zákona o organizovaní športových podujatí musíme pripraviť kádre pre pozície hlavného usporiadateľa a bezpečnostného manažéra. Urobíme tak v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom, ktorý má akreditáciu na príslušné školenie. Novú sezónu tradične odštartujú v januári alebo na začiatku februára majstrovstvá Slovenska v trenažéroch."

V novembri sa konajú kongresy Európskej kanoistickej asociácie (ECA) i Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). Čo sa na nich bude riešiť?

„Kongresy majú svoju váhu. Najprv bude európsky v Düsseldorfe a potom medzinárodný v Baku, kde sa bude rozhodovať o tom, ktoré disciplíny budú zastúpené na budúcich olympijských hrách v Tokiu v roku 2020.  Na oba kongresy pôjdeme spoločne so zástupcom slovenského vodného slalomu."

Pomaly prichádza čas na hodnotenie a bilancovanie sezóny. Čo pripravujete v tejto súvislosti?

„Pripravujeme materiály týkajúce sa dotácií pre kluby za celoročnú prácu. Vrcholia niektoré projekty ako podpora talentovaných pretekárov v kluboch. Veľmi vydarený je projekt Leto s kajakom, ktorý súvisí s novo registrovanými pretekármi. Čo sa týka tradičného galavečera a ankety Kanoista roka, vzhľadom na spojenie zväzov sa formát zmení a bude to spoločné podujatie Slovenskej kanoistiky. Súčasťou nášho vyhlasovania býval v posledných rokoch aj Slovenský pohár, z časových dôvodov ho budeme musieť zrejme predsunúť."

Aké kroky podnikáte v súvislosti so Zemníkom, kde má vyrásť národné centrum kanoistiky?

„Aj vzhľadom na úspechy nášho športového odvetvia na OH v Riu sa nám podarilo výrazne medializovať potrebu vybudovania takéhoto komplexu. Už aj najvyšší štátni funkcionári prejavili ochotu pomôcť, absolvovali sme vážne stretnutia smerujúce k tomu, aby sme v blízkej budúcnosti získali také financie, ktoré by nám umožnili urobiť významnejšie kroky pre výstavbu areálu medzinárodného významu. Stretávame sa s odbornými inštitúciami, pracujeme na stavebnom povolení. Okrem vlády máme rozbehnutú spoluprácu aj s Bratislavským samosprávnym krajom, ktorý na Zemníku vidí perspektívu športovo-rekreačného areálu."

(lh)

   

« späť