14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

20. október 2016

Juraj Tarr: Je zo mňa amatérsky hokejista


JURAJ TARR, staršina slovenského strieborného štvorkajaka z olympijských hier v Riu de Janeiro, sa nechystá do kanoistického dôchodku. O tom, ako plynuli jeho týždne po olympiáde, čo hovorí na to, že trénerovi Petrovi Likérovi pribudne ďalší angažmán, ako aj o plánoch na najbližšie obdobie sa dočítate v rozhovore s ním pre canoe.sk.

Zostal ti čas po olympiáde na oddych?

„Úprimne povedané, trochu áno, avšak bolo toľko príjemných povinností - účinkovanie v televíziách, rádiách, pozvania do škôl...  Pozitívne veci, aj keď trochu unavujúce. Po dlhom čase sme prišli domov, ale rodiny sme si príliš nestihli užiť. To však s týmito vecami chodí."

Absolvoval si aj rodinnú dovolenku?

„Nie, väčšinu času sme strávili doma v Komárne, keďže som nevedel, aký bude môj ďalší program. A tak sme dovolenku odložili na neskôr."

Vravel si, že pádlo, s ktorým si vypádloval zlato na  MS a striebro z olympiády, si odložíš do vitríny. Už sa tak stalo?

„Ešte nie celkom. Pádla sme po pretekoch na olympiáde naložili do carga, do kontajnera olympijského výboru.  Bolo potrebné počkať na skončenie paralympiády, takže teraz je na ceste domov."

Už si vhupol do prípravy na novú sezónu?

„Pravdu povediac, začal som s behaním na páse, 25 minút denne. Nastavil som si program do kopca. A dvakrát do týždňa si chodím zahrať hokej."

Ľadový hokej? Kde? S kým?

„Do Nových Zámkov, kde je krytý zimák. V nedeľu alebo v utorok je to na spôsob tréningu a v stredu bývajú zápasy. Mužstvá sa grupujú z Komárna, Hurbanova, Nových Zámkov, je ich 8-10 a hráme také malé hokejové majstrovstvá na amatérskej báze."

Do lode si ešte od olympiády nenasadol?

„Ak mám byť úprimný, nie. Avšak 30. októbra odchádzame na sústredenie do Ameriky, takže tam do nej prvý raz od Ria de Janeiro nasadnem."

Ako reagovala osádka štvorkajaka na to, že váš tréner Peter Likér sa rozhodol prijať ponuku maďarskej kajakárky Gabrielly Szabóovej, ktorú bude v budúcnosti pripravovať?

„Ja s Erikom sme boli prví, s ktorými to konzultoval. Dokázali sme sa dohodnúť, nevidíme v tom žiaden zásadný problém. Tréner zostáva s nami s tým, že si k sebe pribral niekoho ďalšieho. Zimná príprava bude zameraná na plávanie, beh, posilňovanie. Jeden týždeň bude s Gabriellou, druhý s nami, maďarská pretekárka sa nebráni ani tomu, že by si zatrénovala u nás. Bola sa tu pozrieť a páčilo sa jej tu. V januári by prišla za nami si zabežkovať, takisto aj na sústredenie do Ameriky. Navyše budúci rok je voľnejší, tak si môžeme odskúšať, či to bude takto dobré alebo nebude.  Nasledujúci rok sa od nás nečakajú veľké výsledky, aj preto sme privolili."

Na ktorých pretekoch plánujete zúčastniť sa v roku 2017?

„Pozerali sme sa do kalendára, majstrovstvá sveta sú dosť neskoro - až koncom augusta v Račiciach, kde to dobre poznáme. Možno by stačila aj účasť na ME či Svetovom pohári. Nedá sa vylúčiť, že aj tieto preteky vynecháme. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať."

Na najbližšie sústredenie pocestuješ s Denisom Myšákom, kým Tibor Linka pôjde do Talianska a Erik Vlček zostane na Slovensku. Prečo takéto rozdelenie štvorkajaka?

„Rozprávali sme sa o tom, Tibor prišiel s tým, že sme boli dlho spolu a nechcel by cestovať príliš ďaleko, len v rámci Európy. Erik by si chcel dať dlhší oddych pri rodine. Ja s Denisom sme sa rozhodli, že ak zostali peniaze na sústredenie, my naň pôjdeme. S tým, že na 8-10 dní pricestujú za nami aj rodiny a zároveň to bude aj trochu relaxu a oddychu."

Príprava  je obrovská drina, ktorú si podstúpil už veľakrát. Predsa len, dovŕšil si 37 rokov, máš chuť sa do nej opäť pustiť?

„Keď sú výsledky, človek je nabudený a všetko ide ľahšie. Ak by sme na olympiáde neboli dosiahli úspech, neviem, či by som sa do toho pustil. Rio ma však nakoplo, zostala mi motivácia."

Ladislav Harsányi

   

« späť