14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

01. november 2016

Vincent Farkas: Zmenil som stravovací režim, makám v posilňovni


Kanoista VINCENT FARKAS má za sebou mimoriadne úspešný rok, o akom sa mu na jeho začiatku ani nemohlo snívať. Na poslednú chvíľu sa úplne neočakávane ocitol na olympiáde a šancu chytil poriadne za pačesy: z Ria de Janeiro sa vrátil s pekným desiatym miestom v C1 na 1000 m.

Z jeho vyjadrení či statusov na sociálnych sieťach cítiť, že olympijský úspech ho poriadne nakopol a s obrovskou chuťou a úsmevom na tvári sa dal do ďalšej tvrdej práce. „Je to presne tak, ako hovoríte," utvrdzuje nás v našej domnienke. Po návrate z Ria si pár týždňov dal voľno, venoval sa koníčkom - šiel si napríklad zapoľovať, stretli sme ho ako diváka na Hargašovom memoriáli i na Pohári Slávie UK na Zemníku, kde bol povzbudiť mladšieho brata. A potom sa už vrhol do prípravy na novú sezónu.

Čo má nové? „Mám staronového kondičného trénera. Volá sa Karol Méry a pripravuje mi nielen tréningové plány v posilňovni, ale má na starosti aj môj stravovací režim. Keď prichádzam na víkend domov do Šamorína, zájdem do jeho posilňovne Synergym, ktorá je fakt namakaná," prezradil.

Ako sa mu zmenil stravovací režim? „Úplne. Kondičný tréner mi navýšil stravu, ale to nemá za následok zvyšovanie hmotnosti, ale nárast svalovej hmoty. Keď som sa vážil asi dva týždne po olympiáde, mal som o sedem kíl viac ako pred hrami. Aj vďaka novému stravovaciemu režimu som sa rýchlo vrátil na moju pôvodnú hmotnosť."

V statuse na Facebooku napísal, že má najlepšiu fyzioterapeutku na svete. Koho mal na mysli? „Je to Janka, manželka Peťa Gelleho, ktorá sa o nás stará v Dukle. Máme s ňou dvakrát týždenne špeciálne mobilizačné cvičenia a takisto aj regeneráciu. Keď sme začali jazdiť na vode, veľmi dobre sa o nás starala. Určite nám to prospieva. Netrápi ma žiadne svalové či iné zranenie. Nebolí ma ani rameno, s ktorým som mal minulý rok problémy."

Do kanoe si sadá prakticky denne, niekedy aj dvakrát: „O siedmej ráno chodím do posilňovne Crunch Fitness Club Trenčín, kde strávim pol druha hodiny. Potom sa vyberiem na vodu alebo na plaváreň. Poobede je potom každý deň tréning na Váhu."

Na Facebooku sme zahliadli aj sekvencie z jeho profilového videa, ktoré ešte čaká na dokončenie. Čí to bol nápad a čo ním sleduje? „Viac-menej vyšla iniciatíva z mojej strany, realizovali sme ho spoločne v Dukle. Je orientované na deti a mládež. Má poslúžiť aj ako názorná ukážka pre  trénera Laca Beloviča, ktorý robieva nábory mladých adeptov kanoistiky. Záujemcovia si ho budú môcť pozrieť aj na youtube a možno práve aj na základe videného sa rozhodnú, že sa budú chcieť venovať kanoistike alebo si ju aspoň vyskúšať. Ďalší rozmer, ktorý videom sledujeme, je marketingový. Možno nám to pomôže získať ďalších sponzorov smerom k olympiáde v Tokiu, ktorí by ma podporili v príprave, pretože tá je finančne veľmi náročná. Ak človek chce dosiahnuť top výsledok, žiada si to komplex vecí."


Už o necelé tri týždne sa vyberie na sústredenie do Španielska. „Do Sevilly odchádzam 20. novembra s tímom Dukly. Po návrate sa budem pripravovať v domácich podmienkach. Ak bude priaznivé počasie, tak ako pred rokom, budem chodiť aj na vodu. Ak nie, sústredím sa na posilku, beh a plávanie."

Uplynulý piatok sa zúčastnil na galavečere SOV, kde oceňovali úspešných olympionikov. Pri tejto príležitosti si musel doplniť garderóbu: „Zháňal som kravatu, ale nakoniec som sa rozhodol pre motýlik. Zistil som, že mi chýbajú aj vhodné topánky či opasok, tak som sa musel vybrať do obchodov..."

Ladislav Harsányi

   

« späť