14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

04. november 2016

Organizátori olympiády chcú ušetriť. Kanoistika 400 kilometrov od Tokia?


Organizátori budúcich letných olympijských hier v Tokiu (2020) v snahe ušetriť peniaze uvažujú o presune dejísk viacerých športov mimo hlavného mesta, až do vzdialenosti stoviek kilometrov od japonskej metropoly.  K tým "odsunutým" by sa mohli zaradiť aj viaceré vodné športy - vrátane rýchlostnej kanoistiky a veslovania.

Pôvodné plány prebudovať areál pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie v Tokijskom zálive (Sea Forest), ktoré mali hostiť pretekárov v týchto športových odvetviach na OH, musia byť značne zredukované alebo zrušené, aby sa ušetrili finančné prostriedky, píše portál insidethegames.bi.

Navrhuje to vo svojej záverečnej správe vláda japonskej metropoly. Tá vychádza z prvého zasadnutia technickej komisie, zloženej zo zástupcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), organizačného výboru OH 2020 a centrálnej vlády. Na stôl guvernérky Tokia Yuriko Koike smeroval návrh, podľa ktorého by sa premenou statusu areálu z permanentného na dočasný skresali výdavky zo 600 miliónov eur na zhruba 260 miliónov.

Ako jediné alternatívne dejisko súťaží v rýchlostnej kanoistike a veslovaní pripadá do úvahy mesto Tome, vzdialené severovýchodne približne 400 kilometrov od Tokia, kde by si výstavba areálu vyžiadala náklady okolo 300 miliónov eur. Mesto v prefektúre Miyagi  bolo v roku 2011 silno postihnuté zemetrasením a cunami. Podľa kuloárnych informácií zástupcovia svetovej kanoistiky či veslovania deklarovali, že jedine Tokijský záliv (Sea Forest) spĺňa ich požiadavky na usporiadanie pretekov v rámci olympiády.

Škrty či zmeny dejísk sa musia urobiť aj pri ďalších športoch ( plávanie, volejbal...), pretože podľa komisie by sa  pôvodne plánovaný rozpočet olympiády až štvornásobil a vyšplhal by sa na 26 miliárd eur.

(lh)

  


   

« späť