14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

07. november 2016

Po kanoistickom summite: Takto sa má zmeniť olympijský program


Düsseldorf bol uplynulý víkend (5. - 6 novembra) dejiskom významných podujatí v rámci kanoistických asociácií. "Prvou akciou bola vrcholná schôdzka v rýchlostnej kanoistike (Canoe sprint summit), druhou konferencia zväzov v rámci Európskej asociáce kanoistiky (ECA) a napokon zasadol výkonný výbor tejto asociácie," informuje Miroslav Haviar, ktorý je viceprezidentom ECA a v Düsseldorfe reprezentoval Slovensko spolu s Ivanom Cibákom, prezidentom Slovenského zväzu  kanoistiky na divokej vode.

Jednu z dôležitých agiend tvorili pripravované zmeny v olympijskom programe rýchlostnej kanoistiky na najbližšie OH 2020 v Tokiu. "Ide zatiaľ o návrh, ktorý podlieha schváleniu Medzinárodným olympijským výborom. Podľa neho budú štyri zmeny v disciplínach budúcej olympiády. Majú pribudnúť dve v ženskej kanoistike - kategória C1 na 200 metrov a C2 na 500 metrov. Keďže počet disciplín na OH zostáva dvanásť, mužské katagórie sa zredukujú o dve - z programu vypadne C1 na 200 m a K2 na 200 m. Ženy i muži tak budú súťažiť o šesť kompletov medailí. Je takmer isté, že MOV takýto návrh schváli," vraví Haviar.

V štvorkajaku, ktorý je rodinným striebrom slovenskej kanoistiky, sa trať na 1000 metrov mala zmeniť na päťstovku. S takouto predstavou vyšla medzinárodná kanoistická asociácia (IFC). Vyzerá však, že tento návrh neprejde, proti je údajne MOV. "Tento návrh bol v kuloároch spochybňovaný, tak si ešte musíme počkať na definitívu," dodáva Haviar.

Kanoe ťahá na Slovensku v porovnaní s kajakárskymi disciplínami za kratší koniec tak medzi mužmi, ako aj ženami. Čo znamená z pohľadu slovenskej rýchlostnej kanoistiky, že do olympijského programu pribudnú dve ženské disciplíny v kanoe? "Ťažko povedať.  Pravdou je, že medzi kanoistkami momentálne nemáme z pohľadu konfrontácie so svetovou špičkou konkurencieschopné pretekárky. Treba zdôrazniť ale aj to, že ženské kanoe išlo v posledných 5-6 rokoch vo svete úrovňou rapídne nahor. Latka je položená veľmi vysoko. Je dobré, že zostala kategória C1 na 1000 m metrov medzi mužmi, kde by Vincent Farkas mohol nadviazať na svoje vystúpenie z Ria," odpovedá Haviar.

O čom sa ešte diskutovalo v Düsseldorfe? „Ak máme hovoriť o trvalej udržateľnosti kanoistiky pre olympiádu, musíme vylepšiť svoje televízne parametre. Jednoducho dosiahnuť, aby sme boli dlhší čas na televíznej obrazovke. Tým, že sa zaviedli disciplíny na 200 metrov, sa doba prenosu ešte skrátila. Napríklad vodný slalom je na olympiáde zhruba 2,5-krát dhšie v televízii ako rýchlostná kanoistika. Logicky platí, že čím dlhšie ste na obrazovke, tým je sledovanosť vyššia. Toto sa musí z z hľadiska rýchlostnej kanoistiky do budúcna zmeniť a debatovali  sme o tom, ako to dosiahnuť. Možno sa v budúcnosti budú ešte viac preferovať dlhšie trate. Nie je ideálne, ak máte na OH v rámci kanoistiky tri rôzne dlžky tratí - 200, 500 a 1000 metrov. Je predpoklad, že na OH 2024 sa kanoistický program výrazne prekope," priblížil Haviar.

(lh)

   

« späť