14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

20. november 2016

Čo priniesla Trénerská rada SZRK


V Dome športu v Bratislave sa v sobotu 19. novembra uskutočnila Trénerská rada Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky. Odzneli na nej zaujímavé prednášky, na programe bol aj harmonogram pretekov na kalendárny rok 2017.

Juniori mimoriadne úspešní

Marián Tesárik, šéf realizačného tímu slovenskej juniorskej reprezentácie, informoval o tréningových zrazoch a sústredeniach juniorov v roku 2016, o lekárskych testovaniach a ich význame pre trénerov i samotných pretekárov. Hodnotili sa výsledky sezóny, ktorá bola veľmi úspešná -  medailová -  vrátane vrcholných podujatí ako majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy či Súťaž olympijských nádejí.

Športový riaditeľ SZRK Filip Petrla vo svojom vstupe hovoril o príprave dievčat v K1 a ich postupný prechod do seniorských kategórií.

O výžive mladých kanoistov

Tréneri si vypočuli zaujímavú prednášku Ľuboša Ančica o výžive a jej význame pre mladých kanoistov. Upozornil aj na niektoré neduhy, ktoré sú v spoločnosti v oblasti potravín a čoho sa vyvarovať. Odzneli užitočné informácie, čo nemajú konzumovať deti vo veku od 12 do 18 rokov a naopak, na čo by sa mal tréner sústrediť, aby v potrave nechýbalo, či sú vhodné niektoré doplnkové výživy už v tomto veku - iontové  a proteínové nápoje, či nápoje  s povzbudzujúcimi účinkami - napríklad kofeínové.

Kondičná príprava v praxi

Ivan Jamriška svoju prednášku zameranú na kondičnú prípravu spestril konkrétnymi praktickými ukážkami cvičení v telocvični Domu športu. Boli zamerané napríklad na postavenie tela, kondíciu, vnútorné svalstvo, posilnenie koordinácie a stability v lodi.

Harmonogram pretekov a nové disciplíny

Generálny manažér SZRK Boris Bergendi informoval o harmonograme súťaží v roku 2017, na ktorý mohli tréneri reagovať svojimi pripomienkami. „Zásadné výhrady k nemu neboli. Trénerská rada odporučila športovo-technickej komisii zaradiť do programu domácich pretekov súťaže v C2 žien," hovorí Filip Petrla, športový riaditeľ SZRK.

„Trénerská rada súhlasila s tým, aby deti v K2 minkajakárov do 13 rokov mohli pretekať aj na zmenšených modeloch lodí. U nás to nebolo zvykom, od budúcej sezóny budú povolené lode s menšími rozmermi aj na pretekoch s tým, že tí, ktorí sú zvyknutí na väčšie, budú môcť na nich naďalej jazdiť," pridáva ďalšiu novinku.

Bohatá účasť

Trénerská rada sa tešila veľkému záujmu zo strany klubov, oddielov a samotných trénerov. „Sme veľmi spokojní so záujmom a účasťou na podujatí. Zúčastnilo sa na ňom 36 trénerov z 20 klubov, boli zastúpené takmer všetky významné a aktívne kluby, ktoré sa zúčastňujú na slovenských podujatiach. Za posledné dva-tri roky je to najbohatšia účasť. Prednášky boli zaujímavé, spätná väzba zo strany trénerov je pozitívna, nuž sme radi," konštatoval  Petrla.

(lh)

   

« späť