14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

20. január 2017

Kanoista roka 2016 - víťazi Vlček, Kohlová, Farkas, Zalka, Likér a štvorkajak


V rámci galavečera Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky vyhlásili v piatok večer výsledky ankety Kanoista roka 2016, v ktorej mohli zástupcovia slovenských klubov hlasovať v šiestich kategóriách -  kajakár, kajakárka, kanoista, junior, tréner a výkon roka. Najlepším kajakárom sa stal Erik Vlček (je to už celkovo jeho 9. prvenstvo v ankete - vyhral v rokoch 2004 až 2009, 2011, 2014, 2016), člen strieborného štvorkajaka z OH v Riu de Janeiro, keď o štyri body predstihol lanského víťaza, kolegu z K4 Juraja Tarra, tretí skončil ďalší člen tejto posádky Denis Myšák.

Lanské prvenstvo najlepšej kajakárky obhájila Martina Kohlová (5-násobná víťazka - 2003, 2013 až 2016) pred Ivanou Mládkovou (za slobodna Kmeťovou), bývalou kolegyňou z K2, keď triumfovala štvrtý raz po sebe pred ňou (sedemkrát predtým bola prvá Kmeťová). Tretiu priečku obsadila  Nikola Zatlkajová. V kategórii kanoistov triumfoval prvý raz Vincent Farkas, ktorý zdolal v ankete (rovnako ako v olympijskej kvalifikácii) Mateja Rusnáka, bronzový stupienok patrí Ľubomírovi Hagarovi mladšiemu, ktorý je aj tréner oboch pretekárov.

V juniorskej kategórii patrí prvenstvo premiérovo Csabovi Zalkovi, za ním skončili jeho kamaráti z juniorskej reprezentácie - Samuel Baláž a Martin Nemček. Výkon roka nemohol patriť nikomu inému ako štvorkajaku za striebro v olympijskom finále na 1000 m. Anketu vyhral v rovnakom zložení ako v roku 2015 - Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka, Denis Myšák. Za najlepšieho  trénera zvolili  šéfa megaúspešného štvorkajaka Petra Likéra, za ním skončil jeho trénerský spolupracovník pri K4 a šéftréner juniorskej reprezentácie Marián Tesárik, tretí je Radovan Šimočko, ktorý vedie napríklad úspešného olympionika Petra Gelleho.

DEFILÉ VÍŤAZOV

ERIK VLČEK - najlepší kajakár

Náš najúspešnejší rýchlostný kanoista vôbec (10 titulov majstra sveta, 11 európskeho šampióna) po bronze z Atén (2004) a striebre v Pekingu (2008) získal na OH v Riu de Janeiro už tretiu olympijskú medailu v K4 -  druhú striebornú.  Vo finále K2 na 1000 m skončil spolu s Jurajom Tarrom  Riu ôsmy. Narodil sa 29. decembra 1981 v Komárne, je pretekár Športového centra polície. Jeho osobným trénerom je Peter Likér.

MARTINA KOHLOVÁ - najlepšia kajakárka

Zúčastnila sa už na tretej olympiáde a prvý raz na nej štartovala v singli. Hoci veľké finále jej tesne ušlo, 10. miesto v K1 na 200 m a 13. priečka na 500 m sú jej najlepšími umiestneniami na hrách, a tak z Ria odchádzala právom spokojná. Narodila sa 16. novembra 1984 v Bratislave, preteká za Športové centrum polície. Jej osobným trénerom je Filip Petrla.

VINCENT FARKAS - najlepší kanoista

Účasť na OH si vybojoval na poslednú chvíľu v internom súboji s Matejom Rusnákom  po tom, ako Slovensko dostalo dodatočne miestenku do Ria. Prebojoval sa do B-finále v C1 na 1000 m, v ktorom skončil tretí - celkovo jedenásty. Po diskvalifikácii moldavského pretekára patrí debutantovi na OH konečná 10. priečka. Narodil sa 13. januára 1993 v Šamoríne, je členom VŠC Dukla Banská Bystrica. Jeho trénermi sú Slavomír Kňazovický, Ladislav Belovič a Ľubomír Hagara ml.

CSABA ZALKA - najlepší junior

Medaily žal na juniorských podujatiach - na ME v Plovdive to bola kompletná medailov bilancia (zlato v K4 na 500 m spolu Martinom Nemčekom, Samuelom Balážom a Milano Fraňom. s Balážom bol strieborný v K2 na 1000 m, bronz v K1 na 200 m) a na MS v Minsku v K2 na 1000 m s Balážom získal bronz. Narodený 11. marca 1999 v Šamoríne, reprezentuje farby tamojšieho Kajak canoe klub Šamorín, trénuje ho Gejza Vass.

K4: DENIS MYŠÁK, ERIK VLČEK, JURAJ TARR, TIBOR LINKA - výkon roka

K4 v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka podala vo finále na 1000 m v Riu de Janeiro skvelý výkon, keď v tesnom súboji o striebro zdolala českú posádku a obsadila druhú priečku za suverénnym Nemeckom. Tento rok „káštvorka" vybojovala aj titul majstrov Európy z Moskvy na 1000 m  a na polovičnej trati skončila druhá.

PETER LIKÉR - tréner roka

V roku 2015 doviedol K4 v novom zložení k titulu majstrov sveta a veľké úspechy s ňou žal aj vlani - zlato a striebro na ME, striebro na OH.  Narodený 21. marca 1984 v Komárne. Je zamestnancom Športového centra polície.   Sezóna a anketa očami laureátov

LAUREÁTI O SEZÓNE A ANKETE

ERIK VLČEK - najlepší kajakár, K4 - výkon roka

„Čím som starší, tým viac si asi vážim toto ocenenie. S týmito chlapcami sme mali veľmi dobrú sezónu, dosiahli sme výborné výsledky. Už cítim, že konkurencia je na Slovensku naozaj výrazná. Vždy striehnu nejakí kajakári, aby sa mohli ukázať a poraziť vás. Minulý rok z nás zaznamenal najvýraznejší progres asi Denis Myšák, zlepšil sa najviac. Tibor zase potvrdil, že na päťstovke je na Slovensku najlepší. Títo dvaja mladí chlapci majú pred sebou určite veľkú kariéru. Myslím si, že je to asi poslednýkrát, čo som dokázal zvíťaziť v tejto ankete. Títo chlapci určite prevezmú štafetu. Veľmi som sa tešil na domáce kvalifikačné preteky, žiaľ, deň predtým som ochorel.  A tak som sa ani doma nemohol predviesť, v akej som forme. Napriek tomu som zvíťazil v ankete, o to viac si cením dôveru. Prekvapilo ma to, naozaj som to nečakal, ale teším ma to. Zrejme zavážili skúsenosti, keď sme s Jurajom a mladými chalanmi dokázali doviesť loď k olympijskému striebru. Inak v roku 2004 som bol v takej istej pozícii, keď som sedel vo štvorkajaku ako najmladší, mali sme medailu z olympiády a v ankete som skončil na štvrtom mieste za mojimi všetkými parťákmi. Nakoplo ma to však do ďalšej kariéry. Myslím si, že toto bude ten istý prípad."

Juraj Tarr: „Osobne som tiež rád, že som skončil v ankete na druhom mieste. Neviem, akým zázrakom, zrejme skúsenosťami. Mal som však nesmiernu radosť z minulej sezóny, umiestnenie v ankete je iba jednou z odmien za ňu. Od roku 2014  sme toho predviedli dosť, nosili sm  medaily, chceli sme to dotiahnuť do olympijského zlata, dali sme do toho maximum, nevyšlo to. A tak zrejme budeme musieť ísť do toho Tokia o štyri roky a odtiaľ priniesť zlato."

Denis Myšák: „V kajakárskej kategórii bola naozaj silná konkurencia, chalani toho majú viac odpádlované, sú právom na prvom, respektíve druhom mieste. Myslím si, že medzi mnou a Tiborom  veľké rozdiely nie sú, on vyhral K1 na 500 m, ja tisícku. Myslím si, že sme na tom kvalitatívne rovnako." Tibor Linka (z K4 sa nezmestil do prvej trojky medzi  kajakármi): „Mne zostala zemiaková priečka, napriek tomu som veľmi rád, že kolegovia obsadili prvé tri miesta. Blahoželám im a budem držať palce v ďalších sezónach a anketách. Dúfam, že ešte sa my štyria - plus ďalší mladí, ktorí sa k nám pridajú - budeme biť o najvyššie priečky v ankete."

Tibor Linka (z K4 sa nezmestil do prvej trojky medzi  kajakármi): „Mne zostala zemiaková priečka, napriek tomu som veľmi rád, že kolegovia obsadili prvé tri miesta. Blahoželám im a budem držať palce v ďalších sezónach a anketách. Dúfam, že eštemy štyria - plus ďalší mladí, ktorí sa k nám pridajú - sa budeme biť o najvyššie priečky v ankete."

PETER LIKÉR - tréner roka

„Naším cieľom bolo priniesť z olympiády medailu. Pre nás, ako aktuálnych majstrov sveta i Európy,  bolo psychicky veľmi ťažké zvládať túto situáciu. Chvalabohu, chalani to dokázali. Boli vynikajúco pripravení mentálne i fyzicky. Žiaľ, vyhrať to nešlo. Ale ako to povedal, Erik Vlček, striebro nebola prehra, ale výhra. Ideme ďalej s tým, že chceme ukázať, že patríme do svetovej elity a formu celého štvorkajaka „vyšpičkujeme" do Tokia."

MARTINA KOHLOVÁ - najlepšia kajakárka

„V európskej olympijskej kvalifikácii som bola druhá a tretia, čím som si zabezpečila miestenku do Ria. Vo Svetovom pohári v disciplíne K1 na 200 m som  obsadila tretiu priečku vo veľmi dobrej konkurencii. Splnil sa mi sen, keď sa mi podarilo dostať na olympiádu v novej disciplíne v singli. V K1 na 200 m som skončila desiata a trinásta na K1 500. Bola to jedna z mojich najúspešnejších sezón."

VINCENT FARKAS - najlepší kanoista

„Minulý rok som prvý raz vyhral v kategórii C1 mužov, vycestoval som na ME, kde som na 1000 m skončil v semifinálovej jazde štvrtý, bol som prvý nepostupujúci. V internom súboji s Maťom Rusnákom som si vyjazdil miestenku na OH. Na olympiáde som skončil 11. (po diskvalifikácii moldavského pretekára 10.), je to moja doposiaľ najúspešnejšia sezóna. Urobil som veľký krok dopredu a získal motiváciu do ďalšej sezóny a nasledujúceho štvorročného olympijského cyklu. Dúfam, že vďaka tejto motivácii dosiahnem ďalšie úspešné výsledky."

CSABA ZALKA - najlepší junior

„Z ME juniorov som si priviezol tri medaily - po jednom z každého kovu, na MS pribudlo zlato a v singli som obsadil piate miesto. Na Pretekoch olympijských nádeji som bral dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Je tom môj doposiaľ najúspešnejší rok, stal som sa osemnásobným majstrom Slovenska, vyhral som Slovenský pohár a ešte aj v budúcej sezóne budem môcť pretekať v juniorskej kategórii."

VÝSLEDKY ANKETY KANOISTA ROKA 2016

Kajakár: 1. Erik Vlček 131 bodov, 2. Juraj Tarr 127, 3. Denis Myšák 123 (všetci  Športové centrum polície).

Kajakárka: 1. Martina Kohlová   95 , 2. Ivana Mládková (obe Športové centrum polície) 57, 3. Nikola Zatlkajová (Klub rýchlostnej kanoistiky Nováky) 26.

Kanoista: 1. Vincent Farkas 92, 2. Matej Rusnák 57, 3. Ľubomír Hagara ml. 25  (všetci  VŠC Dukla Banská Bystrica).

Junior: 1. Csaba Zalka (Kajak canoe klub Šamorín) 93 , 2. Samuel  Baláž (Vodácky klub Tatran Karlova Ves) 45, 3. Martin Nemček (Klub rýchlostnej kanoistiky Nováky) 33.

Výkon roka: K4 - Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka 95 (všetci Športové centrum polície).

Tréner roka: 1. Peter Likér (Športové centrum polície) 62,5, 2. Marián Tesárik (Športové centrum polície)  41,5, 3. Radovan Šimočko (VŠC Dukla Banská Bystrica) 35.

(lh)

 

 

   

« späť