14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

06. marec 2017

Člen komisie ICF Miroslav Haviar: Svetový pohár sa rozšíri na iné kontinenty


Člen  komisie rýchlostnej kanoistiky Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF)  Miroslav Haviar sa vo februári zúčastnil v kanadskom Halifaxe na jej zasadnutí.

Komisia, ktorá má vo svojom portfóliu majstrovstvá sveta, Svetový pohár, pravidlá  a ďalšie záležitosti technického charakteru, prišla s viacerými novinkami. „Kým v poslednom období býva Svetový pohár v rýchlostnej kanoistike každý rok trikrát a koná sa jarných mesiacoch takmer výlučne v Európe, predstava je taká, že od roku 2019 by na starom kontinente mali byť iba dve preteky. Dejiskom tretích by sa mala stať Amerika a v jeseni by sa štvrté mali uskutočniť v Ázii," informoval nás slovenský funkcionár, ktorý je dlhoročný špičkový medzinárodný rozhodca.

„Má to síce aj nevýhody, že pretekári i rozhodcovia to budú mať z Európy ďalej, na druhej strane, ICF je celosvetová organizácia a ide o Svetový pohár. A ďalší podstatný dôvod je ten, že dnes každý šport, povedal by som to obrazne, visí na šnúrkach gatí televízie. Najväčšie televízne trhy sú v Amerike a v Ázii, a pochopiteľne, vie o tom aj Medzinárodný olympijský výbor, ktorý jednotlivé športy vyhodnocuje. Kanoistika tak má za cieľ postupne sa prepracovať na spomínané teritóriá," pokračuje Haviar.

Na zasadnutí prijali aj niektoré zmeny, ktoré sa týkajú predovšetkým rozhodcov: „Na základe môjho návrhu bolo zrušené, respektíve modifikované takzvané pravidlo piatich metrov. Staré hovorilo, že pretekár v dráhe nesmie pádlovať v menšej vzdialenosti ako 5 m od súpera vo vedľajšej. Táto vzdialenosť vypadla z pravidla.  Prinesie to zjednodušenie práce pre traťových rozhodcov. Zrušili sa aj niektoré pozície rozhodcov na MS, takzvaných alignerov, čiže vyrovnávačov."

Na OH 2020 prichádza k zmene programu v rámci kanoistiky, ale ICF sa pozerá ešte ďalej. „Návrhov a alternatív je viacero. Všetko smeruje k tomu, že na olympiáde v roku 2024 budú oveľa radikálnejšie zmeny. Zámerom je dostať na hry  5-kilometrovú trať, respektíve preteky, ktoré trvajú dlhšie ako krátke šprinty. Už tento rok sa v rámci Svetových pohárov otestujú dva formáty: v Szegede budú štafety na dlhú trať a druhý je klasický „päťkilák", aký sa jazdil doteraz, ale bude sa organizovať iným spôsobom. Oba experimenty sa potom vyhodnotia a budúcnosť ukáže, čo sa dostane do praxe."

Miroslav Haviar bude aj tento rok v akcii ako rozhodca na svetových podujatiach - v úlohe hlavného rozhodcu na Svetovom pohári v Belehrade, na seniorských majstrovstvách sveta v Račiciach a na Európskom olympijskom festivale mládeže v Győri.

(lh)

   

« späť