14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

07. apríl 2017

Andrej Wiebauer po školení trénerov: Vzdelávanie musíme skvalitniť


Minulý víkend absolvovali adepti I., II. a III. trénerskej triedy so špecializáciou na rýchlostnú kanoistiku odborný seminár, ktorý im pomôže k trénerskému vzdelaniu, respektíve zvýšeniu kvalifikácie.

„Na prvú trénerskú triedu sme mali 15 frekventantov, na dvojku štyroch a na trojku dvoch. Témy boli stanovené v špeciálnej časti rýchlostná kanoistika. Obsah sme zamerali na rozvoj vytrvalosti, rýchlosti, psychológiu, nácvik techniky v kajaku a kanoe, plánovanie v jednotlivých cykloch prípravy športovca," informoval koordinátor podujatia Andrej Wiebauer, bývalý vynikajúci kajakár, momentálne tréner Športového centra polície.

Na seminár zabezpečil kvalitných odborníkov - špecialistov. Medzi prednášajúcimi boli Naďa Bendová, trénerka strieborného medailistu z behu na 60 m z ostatných halových ME Jána Volka, Roman Buček či Radovan Šimočko. „Pri výbere prednášajúcich sme mali na zreteli odbornosť a pestrosť, prednášky boli na vysokej úrovni," konštatoval Wiebauer.

Seminár nadväzoval na všeobecnú časť, ktorú trénerskí frekventanti absolvovali na Fakulte telesnej výchovy a športu, kde náplňou boli témy z anatómie, biochémie i psychológie športu.

A čo čaká adeptov v tretej, poslednej fáze? „Záverečný test a musia vypracovať odbornú prácu na témy, ktoré boli obsiahnuté v prednáškach. Potom bude nasledovať pedagogická prax," odpovedá Wiebauer.

Podľa neho je záujem medzi slovenskými trénermi rýchlostnej kanoistiky získavať alebo si zvyšovať kvalifikáciu: „Takisto aj zo strany rodičov - trénerov.  Navyše aj zo zákona o športe vyplýva, že každý tréner, kto čerpá financie z nejakých inštitúcii či projektov, musí mať kvalifikáciu, istú trénerskú triedu."

Ako je spokojný Andrej Wiebauer so súčasnou úrovňou vzdelávania trénerov v rámci zväzu: „Vzdelávanie sa bude musieť ešte skvalitniť, čo sa týka rozsahu tém i počtu prednášaných hodín. Problém je v tom, že neexistuje jednotný a prepracovaný systém ministerstva školstva, ako by sme mali postupovať, nie je ani dostatočný počet ľudí s akreditáciou, ktorí by to mohli odprednášať. Preto zväz plánuje pripraviť vlastný akreditačný systém aj pre rozhodcov, aj pre trénerov v špeciálnej časti, s väčším rozsahom hodín, s pripravenou literatúrou a s pravidlami potvrdzovania si tried, aby sme poskytovali našim trénerom čo najvyššiu úroveň vzdelania. Tiež chceme mať lepšiu spätnú väzbu od trénerov, aby sme vedeli, o čo majú záujem, čo im môžeme poskytnúť."

(lh)

   

« späť