14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

24. apríl 2017

Káštvorka sa vydala do Szolnoku. Vízia - päťstovka a Svetový pohár


V pondelok krátko po 16.30 h nabral z komárňajskej lodenice náš štvorkajak v zložení  Denis Myšák, Juraj Tarr, Erik Vlček, Tibor Linka smer Szolnok. Kvarteto, ktoré sa pred dvoma týždňami vrátilo zo sústredenia v Kalifornii, sa bude v Maďarsku chystať  na tohtoročný seriál Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike.

Prvé dejstvo Svetového pohára v Montemor-o-Velho vynechávajú, v druhom v  Szegede (26.- 28. mája) a v treťom v Belehrade (2.- 4.  júna) by však už nemali chýbať. Ešte predtým (13. - 14. mája) absolvujú kontrolné preteky na Zemníku.  V  pláne je v tomto kalendárnom roku aj účasť na dvoch vrcholných podujatiach - majstrovstvách Európy i sveta.

Kvarteto prišiel do Komárna osobne vyprevadiť Juraj Minčík, riaditeľ Športového centra polície, ktoré náš štvorkajak reprezentuje. Druhému Jurajovi - Tarrovi sa ušli darčeky v podobe sladkostí k pondelkovým meninám. „Musím sa opýtať trénera, či mi ich dovolí skonzumovať," smial sa.


„Sústredenie v Kalifornii splnilo všetko, čo sme si predsavzali. Nik nebol chorý ani zranený. Mesiac marec je každý rok klasický z pohľadu naberania kilometrov a chalani to majú za sebou,\" vrátil sa  k takmer 6-týždňovému pobytu v Newport Beach (od 1. marca do 9. apríla)  tréner našej úspešnej K4 Peter Likér, ktorý bude veliť posádke aj v Szolnoku.

V Amerike počas tréningového kempu dostali neoficiálnu správu, že na budúcej olympiáde v roku 2020 sa namiesto kilometrovej trate  má jazdiť polovičná trať, a tá bude figurovať aj v tohtoročnom Svetovom pohári.  „Keď sme sa neoficiálne dozvedeli, že tisícka nebude olympijská, okamžite sme zareagovali a zmenili sme tréningy. Zaskočilo nás však, ako sa šachuje s olympijskou disciplínou," komentoval Likér zmenu. Tisícka totiž mala vypadnúť už z programu tohtoročných MS v Račiciach, ale podľa správ z minulého týždňa napokon zostáva...

„Szolnok bude do istej miery pre nás spoznávací, vyčkáme si na najlepší deň v týždni, čo sa počasia týka, a chalani si prvý raz v tomto roku sadnú do štvorkajaka. Dáme si nejaké skúšobné jazdy a uvidíme, ako to bude šliapať. S Erikom Vlčekom a Jurajom Tarrom treba urobiť oveľa väčšie intervalové tréningy, aby boli kvalitné na výbušnosť a silu. Mladí  - Tibor Linka a Denis Myšák - rýchlosť majú, v tom sú výborní. Pri nich by som ešte zostal viac pri objemoch," povedal tréner o náplni sústredenia.

„Sadneme si spolu do kajaka a vyskúšame, ako nám to pôjde na polovičnej trati. Minulý rok sme si to skúsili na majstrovstvách Európy a nebolo to najhoršie. Myslím si, že keď potrénujeme, mohlo by to  ísť," domnieva sa „háčik" štvorkajaka Denis Myšák.

„Pre nás s Erikom je to väčšia zmena ako pre Tibora s Denisom, mladí rýchlosť majú. Myslím si však, že tréningom sa to dá spraviť. „Káštvorka" však potrebuje aj silu, tá nám s Erikom nechýba. Myslím si, že je to dobrá kombinácia s rýchlosťou mladých," povedal „staršina" posádky Juraj Tarr, ktorý ako darček dostal zopár sladkostí na posilnenie. „Hoci sme sa minulý týždeň dozvedeli, že na tohtoročných MS v Račiciach by ešte mala zostať v programe tisícka, našou prioritou bude už nová olympijská disciplína, ktorú by MOV mal schváliť 5. mája," dodal.

„Po olympiáde som si s oddýchol a s chuťou som sa pustil do prípravy. Stále ma to bavilo, vyhýbali sa mi choroby i zranenia. Mal som v pláne zajazdiť dobre v prvých kontrolných pretekoch na kilometri. Keď sme sa dozvedeli, že sa prechádza na päťstovku, nadšenie mierne zo mňa opadlo. Teraz sa však budeme musieť preorientovať," poznamenal Erik Vlček, najúspešnejší slovenský kajakár.

„Aj na päťstovke sme v minulosti dosahovali dobré výsledky, aj keď to nebola naša priorita. Rátam však s tým, že keď sa na to viac zameriame, malo by nám to vyhovovať. Treba zamerať tréningy viac na výbušnosť, dynamiku, zvýšenie frekvencie pádlovania, snažiť sa odjazdiť trať bez chyby, myknutia, pošmyknutia. Je to pre nás nová výzva a sami sme zvedaví, ako sa s tým dokážeme vyrovnať. Tešíme sa aj na nové posádky, ktoré prídu. Naše skúsenosti a dynamika mladšej časti tímu by mala byť zárukou, že to pôjde aj na päťstovke," doplnil.

„Doterajšie tréningy boli dlhšie a v pomalšom tempe, teraz sa skracujú, ale zintenzívňujú. Musíme zapracovať na rýchlosti, ktorá sa počas zimy trocha stráca, problém však v tom nevidím," vravel Tibor Linka. Ten je zo štvorkajaka najlepší päťstovkár. „Nemal som problém ani s tisíckou, ale každý videl, že v kvalifikačných pretekoch mi šla lepšie päťstovka. Musíme sa s ňou popasovať všetci. Na medzinárodných pretekoch sa päťstovka „zvrháva" na dvojstovku, vypadáva stredové tempo, na taktizovanie zostáva menej priestoru, musíme ísť hlava-nehlava," komentoval Linka, ktorému dopravil svoju loď zo Šamorína do Komárna osobný tréner Marián Tesárik, ktorý úzko spolupracuje so štvorkajakom..

„Budeme hrať s kartami, ktoré sme dostali. Pozrieme sa na súperov a po dvoch Svetových pohároch budeme mať prehľad. Momentálne nemáme ani tušenia, kto ak štvorku vytiahne," povedal tréner Likér na margo nadchádzajúcich mesiacov.

Ladislav Harsányi

 

 

   

« späť