14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

11. máj 2017

Na kvalifikačných pretekoch na Zemníku defilé olympionikov


Zemník bude v dňoch 13. a 14. mája 2017 dejiskom 1. kvalifikačných pretekov roka v rýchlostnej kanoistike. Predstaví sa v nich aj drvivá väčšina slovenských pretekárov, ktorí úspešne účinkovali na minuloročnej olympiáde v Riu de Janeiro.

„Preteky slúžia na to, aby sme po zimnej prestávke zistili, akú má výkonnosť reprezentácia, predovšetkým seniorská, a vedeli urobiť nominácie na prvé medzinárodné preteky, ktoré nás v tomto roku čakajú a rozbiehajú sa Svetovým pohárom. Hoci majstrovstvá Európy sú ešte relatívne ďaleko, preteky  by nám mali napovedať, kto s kým pôjde do posádky. Takisto smerom k pieštanskej regate potrebujeme vidieť výkonnosť pretekárov do 23 rokov," hovorí o význame podujatia športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla, ktorý bude pôsobiť počas víkendu aj vo funkcii riaditeľa pretekov.

Súpermi sa na trati K1 na 1000 m stanú členovia strieborného štvorkajaka z Ria - Erik Vlček, Tibor Linka a Denis Myšák, pre chorobu sa ospravedlnil štvrtý z posádky Juraj Tarr. Konkurenta im bude robiť ďalší olympionik Peter Gelle. Po sobotňajšej tisícke sa všetci menovaní predstavia v nedeľu aj na polovičnej trati. „Konkurencia je naozaj silná, nielen v početnosti - na tisícke je prihlásených 13 pretekárov, na päťstovke dokonca 18, ale aj čo sa týka kvality. Tým, že všetko smeruje k zmene dĺžky trate v K4 na olympiáde z tisíc na päťsto metrov, singlová päťstovka sa stala zaujímavejšou. Všetci sa na ňu sústredia a budú sa chcieť  ukázať, zistiť výkonnosť, čo bude mať vplyv na zloženie posádok v K4. Tá olympijská by mala štartovať na Svetových pohároch v tom istom zložení, ale určite jej bude chcieť konkurovať ďalšia loď," vraví Petrla.

Kanoista Vincent Farkas sa prihlásil v C1 na tisícku i päťstovku, momentálne však figuruje v štartovej listine sám, pretože jeden z jeho mála konkurentov na Slovensku, Matej Rusnák, neštartuje pre chorobu.

Po dlhšom čase uvidíme v akcii na Slovensku Ivanu Mládkovú (za slobodna Kmeťovú) v K1 na 200 m i 500 m. Momentálne súperku nemá. „Dlhé roky sme mali dve kvalitné pretekárky, teraz bude účasť oklieštenejšia, keďže Martina Kohlová sa pripravuje na materské povinnosti. Ivana je prihlásená sama, a tak to bude pre ňu akási povinná jazda. Pozrieme sa na jej časy, a to je asi tak všetko. V jej prípade odpadá predštartový stres. Chceli by sme ju poslať na všetky medzinárodné akcie, na ktorých plánujeme účasť. Je to trocha smutné s účasťou žien, v budúcich rokoch by sa to malo zlepšiť, snáď od junioriek prídu nejaké kvalitné pretekárky. Rozbiehame viaceré projekty a pracujeme na tom, aby sa to zlepšilo," vraví Petrla.

„Trať i štartovacie bloky sú na Zemníku na víkendové preteky pripravené, všetko v štandardnom režime. Čo sa týka vody, tá by mala byť pre pretekárov ideálna. Dúfam, že počasie bude tiež v rámci normy a uvidíme regulárne a zaujímavé súťaže," uzavrel.

Štartová listina zahŕňa mená 85 pretekárov zo 14 klubov, organizátori evidujú 259 prihlášok. Prvé lode sa vydajú na štart v sobotu od 9.30 h.

https://baracuda.canoe.sk/public/default/harmonogram/98

(lh)

 


   

« späť