13. máj 2017

Kvalifikačné preteky na Zemníku - I. deň: Gelle s prehľadom triumfoval na kilometri

Na Zemníku sa v sobotu uskutočnilo prvé dejstvo 1. kvalifikačnýcb pretekov roka v rýchlostnej kanoistike. Z výsledkov budú vychádzať nominácie na vrcholné medzinárodné podujatia roka. V prvý deň pretekov sa štartujúci museli popasovať nielen so súpermi, ale aj nepríjemným vetrom.

Najväčšia pozornosť sa sústredila na disciplínu K1 mužov na 1000 m, v ktorej sa očakával súboj Petra Gelleho (VŠC Dukla B. Bystrica) s členmi olympijského štvorkajaka. Z neho sa pre chorobu ospravedlnil Juraj Tarr, zvyšní traja Erik Vlček, Denis Myšák a Tibor Linka (všetci ŠCP Bratislava) zasiahli do rozjázd. Prvú vyhral Vlček (zdravotne indisponovaný Tibor Linka skončil posledný), v druhej zvíťazil Gelle pred Myšákom. Vo finále triumfoval Gelle, ktorý vyhral s prehľadom, takmer o jednu dĺžku lode predstihol Vlčeka. Súboj o tretie miesto prehral Myšák s Adamom Botekom (Kajak & kanoe klub Komárno Komárno).

,Mal som dobrý pocit z mojej jazdy, už aj rozjazda bola solídna. Protivietor som dobre zvládal. Som milo prekvapený, pretože posledné týždne prebehli hekticky, mali sme choré deti, chvíľu som ani ja nebol zdravý. Tento týždeň bol najnáročnejší, napriek tomu mi preteky vyšli, šiel som si svojím tempom, vedel som, kedy mám pritlačiť a v záverečnom úseku som už veril, že to dotiahnem do víťazného konca. Som veľmi spokojný, po tom týždni padla zo mňa ťarcha," hodnotil svoje jazdy Gelle.  V nedeľu ho uvidíme aj na päťstovke.  ,,Trocha ma mrzí, že v nej nebude štartovať  Tibor Linka, ktorý je na tejto trati veľmi silný, ale žiaľ, ochorel. Chcel som v konfrontácii s ním zistiť, kde sa hýbem... Ale zostalo tu ešte dosť kvalitných pretekárov, a tak bude súťaž v nedeľu zaujímavá," dodal.

Kajakárka Ivana Mládková (ŠCP) a kanoista Vincent Farkas (VŠC Dukla B. Bystrica) bojovali iba s časom, keďž na štarte boli vo svojich disciplínach jediní. ..Človek sa v takomto prípade nedokáže tak nabudiť, motivovať. Navyše fúkal silný protivietor, čo sa odrazilo na mojom čase," glosoval Farkas. ,,Podmienky boli ťažké, nárazový vietor bol veľmi nepríjemný," pridala hodnotenie Mládková.

Druhý deň kvalifikačných pretekov sa začína v nedeľu o 9.30 h, ťahákom bude K1 na 500 m, kde je prihlásených až 18 pretekárov.