14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

28. máj 2017

Filip Petrla: Slovensko preukázalo v Szegede v káštvorke silu


Slovenskí reprezentanti majú za sebou účinkovanie na Svetovom pohári v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede, kde súťažili v dňoch 26.-28. mája 2017. S veľkým záujmom sa očakávalo finále v disciplíne K4 na 500 m, kam sa prebojovali obidve slovenské posádky. Kvarteto Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka - naši strieborní medailisti z posledných OH na 1000 m - finišovali na šiestom mieste, štvorica Peter Gelle, Martin Jankovec, Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko obsadila ôsmu pozíciu.

Ako hodnotí vystúpenie oboch osádok športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky a vedúci výpravy v Szegede Filip Petrla? „Slovensko preukázalo veľkú silu v káštvorke tým, že až dve naše lode sa prebojovali do finále, čo sa okrem Slovákov podarilo iba Maďarom. Vzhľadom na túto skutočnosť mi je trocha ľúto, že sa neumiestnili o niečo lepšie. Všetky krajiny sa neuveriteľne dobre pripravili, pričom sa jednotlivé posádky výrazne pomenili. Objavili sa medzi nimi viacerí dvojstovkári, ktorí  presedlali na 500 m. Vývoj v tejto disciplíne bude ešte zaujímavý a uvidíme ešte rýchlejšie preteky. Už v Szegede dosahovali kajakári neuveriteľné časy, v podstate na úrovni svetových rekordov. A to je ešte  iba začiatok sezóny a podmienky nie sú ideálne ani z pohľadu vyladenia formy, ani poveternostných podmienok. Voda v máji ešte nie je teplá a platí, že čím je teplejšia, tým sú preteky rýchlejšie."

Aký je jeho názor na vystúpenia ostatných Slovákov a celkové resumé?Myslím si, že čo sa týka našich kajakárov, predstavili sa v dobrom svetle a môžeme z nich vytvoriť silný tím. V ženskom kajaku a v kanoe momentálne zaostávame za svetovou špičkou. Z jednotlivcov ma potešilil napríklad Beňo so Zaťkom, ktorí sa dostali do A-finále v K2 na 500 m, hoci táto trať v posledných rokoch nebola ich doména. Na päťstovke dosahujeme dlhodobo kvalitné výsledky, veď vlani sme získali v tejto disciplíne titul majstrov Európy, a dúfam, že Jakubík s Jankovcom tiež pridajú a ponaháňajú spomínanú dvojicu. Verím, že táto konkurencia nás posunie tak, aby sme hlavne na ME vedeli bojovať v tejto disciplíne o medaily. Ivana Mládková sa prebojovala v K1 žien na 200 m do veľmi kvalitného finále, a hoci v ňom skončila posledná, myslím si, že vzhľadom na obrovskú konkurenciu, ktorá sa v Szegede zišla, môžeme hodnotiť jej účinkovanie v tejto disciplíne pozitívne."

Väčšina výpravy sa presunula ešte v nedeľu do Belehradu. V pondelok čaká našich reprezentantov oddychovejší deň a v utorok už plná príprava na tretí diel tohtoročného Svetového pohára, ktorý sa koná koncom týždňa.

(lh)VYSTÚPENIE SLOVÁKOV NA SP V SZEGEDE

Peter Gelle K1 1000 m   A-finále         8. miesto

Adam Botek K1 1000 m   semifinále     9. miesto

K1 500 m      B-finále        8. miesto

Vincent Farkas C1 1000 m    B-finále        3. miesto

C1 200 m      rozjazda       8. miesto

Matej Rusnák C1 1000 m    C-finále          6. miesto

C1 200 m      semifinále       8. miesto

Hana Mikéciová, Vincent Farkas C1 mix 6x500 m rozjazda   3. miesto

Peter Gelle, Ivana Mládková K1 mix 6x500 m  rozjazda   3. miesto

Ivana Mládková K1 200 m A-finále                9. miesto

K1 500  C-finále                   5. miesto

Hana Mikéciová C1 500 semifinále                9. miesto

Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko K2 500  A-finále                   8. miesto

Gábor Jakubík, Martin Jankovec K2 1000 m  C-finále             4. miesto

Matej Michálek, Marek Krajčovič K2 1000 m  B-finále              6. miesto

Martin Vajda K1 200 m  semifinále           8. miesto

Denis Myšák,  Erik Vlček,  Juraj Tarr,  Tibor Linka K4 A-finále                  6. miesto

Peter Gelle, Martin Jankovec, Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko K4 A-finále     8. miesto

 

 

   

« späť