14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

04. jún 2017

Svetový pohár v Belehrade: Zo Slovákov najvyššie Farkas


V Belehrade sa v nedeľu skončila tretia tohtoročná edicia Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike. Najúspešnejším slovenským pretekárom sa stal kanoista Vincent Farkas. Ten obsadil v A-finále C1 na 1000 m siedmu priečku a na trati 5 km finišoval šiesty. Hneď za ním prišiel do cieľa na ,,päťkiláku" Matej Rusnák.

V A-finále účinkovala aj Ivana Mládková. Jej konečný rezultát v K1 na 200 m je ôsme miesto. Rovnaké patrí aj dvojici  Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo v K2 na 500 m.

,,Netvrdím, že cestujeme domov spokojní, ale myslím si, že nastavenie je dobré. Verím, že  majstrovstvá Európy i sveta dopadnú pre nás lepšie, a nejaké medaily dovezieme," zhrnul účinkovanie slovenských pretekárov  športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla, ktorý bol v Belehrade vedúci našej výpravy. Pri niektorých sme sa pristavili bližšie.

Slováci očami Filipa Petrlu

Farkas verzus Rusnák

,,V pretekoch na 5 km  na záver podujatia zajazdili slušne. V prípade lepšieho štartu, najmä Rusnáka, ktorý zaváhal a veľa stratil,  to mohlo byť ešte o čosi lepšie. V stíhacej jazde však bojoval až do konca. Ich rivalitu bolo na Svetových pohároch cítiť, verím, že to oboch posúva dopredu a vďaka tomu sa zlepšujú. Momentálne má mierne navrch Farkas a svojimi výkonmi si v podstate vypýtal miestenku na majstrovstvá Európy. Matej sa s tým bude musieť zmieriť, ale myslím si, že to berie športovo a pobije sa o nomináciu na majstrovstvá sveta."

Unavený Gelle

,,Od Peťa som čakal trocha viac, čo sa týka umiestnenia. Kým v Szegede dosiahol pekný výsledok, keď sa dostal do A-finále, teraz mal slabšiu formu. Sám povedal, že sa cíti unavene, už toho bolo na neho veľa. Dva týždne v kuse mal pretekársky režim s množstvom štartov. Predsa len, nemá už 25 rokov a musí sa trocha šetriť. Bola to však pre neho dobrá príprava pred dôležitými podujatiami roka, ktoré ho čakajú."

Káštvorky a kádvojky

,,Mierne ma sklamali chlapci zo štvorkajaka Dukly, ktorí nepostúpili do A-finále. Čo sa týka druhej, mladej posádky, dvadsaťtrojkárov, ukázali, že nie sú príliš vzdialení od svetovej špičky. Progres je viditeľný a možno s nimi počítať do budúcnosti. Čakal som, že budú na úrovni B-finále, čo sa aj potvrdilo. Na ich vek a skúsenosti je to pekný výsledok. Fraňa s Balážom vyhrali v K2 na 500 m B-finále, čo je cenné. Je to v podstate desiate miesto medzi seniormi na veľmi dobre obsadených pretekoch."


O Ivane Mládkovej

,,Potvrdila, že na dvojstovke patrí medzi svetovú špičku. Druhýkrát sa tento rok prebojovala v SP do A-finále, škoda, že v ňom jej to, podobne, ako v Szegede príliš nevyšlo. Tam bola deviata, v Belehrade si o jedno miesto polepšila. Verím. že sa ešte posunie vyššie. Som však rád, že máme aspoň jednu-dve pretekárky, ktoré dokážu potrápiť tých najlepších na svete. Verím, že na Kohlovú a Mládkovú sa nabalia mladé pretekárky."


Priepasť v ženskej kanoistike

,,Čo sa týka žien kanoistiek, zastúpenie sme nemali, Mikéciová neštartovala. Tu sme veľmi pozadu. V Belehrade sa zišla neuveriteľná konkurencia, dokonca pretekalo oveľa viac kanoistiek ako kajakárok. Tým, že je to olympijská disciplína, sa jednotlivé štáty do toho neskutočne pustili. Máme čo doháňať a unikajú nám míľovými krokmi. Nie sme taká veľká krajina, nemáme taký potenciál. Verím však, že tak ako v iných disciplínach, časom aj tu ..vyrobíme" z minima kvalitu a aspoň z času na čas sa priblížime špičke."

Belehrad a organizácia

,,Do Srbska nechodíme často, nie je to tradičná kanoistická destinácia. Naposledy tu boli ME v roku 2011. Je to cítiť, organizácia prebieha balkánskym štýlom, veľa vecí nie je dotiahnutých do konca, registrovali sme organizačné výpadky. Zázemie pre pretekárov nie je také ako v Maďarsku či Nemecku, kde sa preteky takéhoto rangu usporadúvajú pravidelne. Aj podmienky na vode sú horšie, sú tu napríklad riasy. Ale na to sa nechcem vyhovárať, podmienky boli pre všetkých rovnaké. Nebolo to ideálne, ale popasovali sme sa s tým."

(lh)

Výsledková listina http://serbiawc2017.spotfokus.com/

Umiestnenia Slovákov na SP v Belehrade

 

Peter Gelle K1 1000 m  B-finále: 9. miesto

K1 5000 m  A-finále: 13. miesto

Adam Botek K1 1000 m  semifinále: 8. miesto

K1 500 m   semifinále: 9. miesto

Martin Vajda K1 200 m  C-finále: 4. miesto

Matej Michálek K1 500 m C-finále: 6. miesto

Vincent Farkas C1 1000 m A-finále: 7. miesto

C1 200 m  semifinále: 9. miesto

C1 5000 m  A-finále: 6. miesto

Matej Rusnák C1 1000 m B-finále: 2. miesto

C1 200 m  semifinále: 7. miesto

C1 5000 m   A-finále: 7. miesto

Milan Fraňa, Samuel Baláž K2 500 m  B-finále: 1. miesto

Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo K2 500 m A-finále: 8. miesto

Martin Jankovec, Gábor Jakubík K2 1000 m B-finále: 4. miesto

Marek Krajčovič, Matej Michálek K2 1000 m B-finále: 5. miesto

Ivana Mládková K1 200 m  A-finále: 8. miesto

Martin Nemček, Samuel Baláž, Milan Fraňa, Adam Botek K4 500 m B-finále: 6. miesto

Miroslav Zaťko Peter Gelle, Martin Jankovec, Ľubomír Beňo K4 500 m B-finále: 2. miesto

 

   

« späť