14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

13. júl 2017

Ako uspeje naša vlajková loď na ME? Tréner K4 Likér: Medaila by potešila


Už v piatok sa naplno rozbehne európsky šampionát v rýchlostnej kanoistike v bulharskom Plovdive, kde bude bojovať o čo najlepšie umiestnenia aj tucet slovenských reprezentantov. Už tradične sa najväčšie nádeje  vkladajú do káštvorky. Tá v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka obhajuje z lanského kontinentálneho šampionátu dve medaily - zlato na tisícke a striebro na polovičnej trati.

„Príprava prebehla v klasickom štýle, nechýbalo tradičné sústredenie v maďarskom Szolnoku. Majstrovstvá Európy nie sú v tejto sezóne pre nás top priorita, ale už sa chceme dostať do lepšej formy a pozrieť sa, ako vyzeráme v konkurenčnom prostredí. V podstate sme stále v objemovej fáze. Na päťstovke sme sa preto ešte nezrýchlili. Tri týždne sme mali kondičnú prípravu, najazďovali sme kilometre. Postupne prechádzame z kilometra na päťstovku a ladíme to celé na majstrovstvá sveta. Netlačili sme na ME, keďže medzi týmito majstrovstvami a svetovým šampionátom nie je veľký časový odstup," objasnil  pre canoe.sk filozofiu a postupnosť krokov tréner káštvorky Peter Likér.

Po chorobách zo začiatku sezóny sa už zdravotné problémy posádke K4 v ostatných týždňoch vyhýbali. V poslednom čase to bolo bez zdravotných komplikácií. Myslím si, že chalani sú fyzicky dobre pripravení," konštatuje Likér.

Hoci vrcholom snaženia majú byť v tomto roku majstrovstvá sveta v Račiciach, na ME nepôjde naša vlajková loď sa len previezť. „Bolo by dobré priviezť z Plovdivu jednu medailu. Isteže lepšie by bolo na päťstovke, keďže je olympijská disciplína. Na šampionát cestujeme s tým, že chceme zajazdiť čo najlepšie, neurobiť chyby. Ísť do finále, nič nepokaziť, byť medzi prvými. To by bol dobrý znak mesiac pred majstrovstvami sveta," prehovoril tréner o očakávaniach.

Ako to vidí Erik Vlček, náš najúspešnejší kajakár z K4, ktorý má z európskych šampionátov bohatú  kolekciu medailí každého lesku? Musím  priznať, že na päťstovke to ešte nie je ono. Nejako nás to však nesúri, do ďalšej olympiády v roku 2020 je dosť času. Samozrejme, chceme sa udržať vo svetovej špičke, sami sme zvedaví, ako nám to v Plovdive pôjde. Päťstovka je zradná, stačí malá chybička a z prvého miesta môže byť štvrté. Verím, že sa nám na ME podarí aspoň jedna dobrá päťstovka a prinesieme dobrý výsledok, odhadom to vidím na piate - šieste miesto. O zlato by mali bojovať nemecká, španielska a maďarská loď," povedal pre agentúru SITA.

Odvážnejšiu prognózu pridal na kilometri: Tisícku máme v krvi, mali by sme to zvládnuť aj bez špeciálneho tréningu. Nejakú medailu by sme mali doniesť, nehovorím však o zlate."

Našu loď uvidíme prvý raz v akcii v Plovdive v piatok, keď o 9.02 h štartuje v rozjazde K4 na 500 m.

(lh)

 

   

« späť