14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

15. júl 2017

Káštvorka na ME opäť zabrala. Na päťstovke obhájila strieborné medaily


Na päťstovke si až tak neverili. Erik Vlček pár dní pred európskym šampionátom vyslovil prognózu, že v tejto disciplíne ráta s piatou-šiestou priečkou. Spolu s kolegami z posádky K4 Jurajom Tarrom, Denisom Myšákom a Tiborom Linkom však v sobotu predpoludním finišovali v A-finále pretekov na 500 m v bulharskom Plovdive na striebornej priečke za víťaznou maďarskou loďou. Obhájili tak druhé miesto z lanských ME v Moskve.

"Chlapci predviedli vynikajúci, takmer dokonalý výkon, ktorému chýbalo iba víťazstvo. Musím povedať, že ma do určitej miery prekvapili, nečakal som, že zajazdia tak dobre. Veril som, že budú bojovať o medaily, ale že o tú najcennejšiu, to som nepredpokladal. Pre mňa bolo veľmi príjemné a pozitívne sledovať tieto preteky. Treba povedať, že maďarská posádka si zlato zaslúžila, išla od začiatku až do konca veľmi dobre a udržala si prvé miesto. Naši im však dobre sekundovali a hlavne v bojovnom závere na posledných 200 metroch, kde sa prebojovali zhruba z piateho miesta až na druhé, pričom atakovali najvyššiu pozíciu, šli veľmi dobre. Myslím si, že môžu byť všetci spokojní," glosoval pár minút po pretekoch vedúci slovenskej výpravy na ME v Plovdive Filip Petrla.

Aké šance im dáva v nedeľňajšom finále, v ich stále silnejšej disciplíne na tisíc metrov? "Je pravda, že v tréningoch sa kládol dôraz na 500 m a tisícka šla do úzadia, určite ju však nezabudli, veď vlani na nej získali na olympiáde striebro. Vedia, ako majú ísť a ja im verím aj v nedeľu. Ak predvedú podobný výkon ako v sobotu, opäť môžu bojovať o najvyššie priečky. Potom sa už sústredia na MS na 500 m. Sami vravia, že vidia na tejto trati rezervy a veria, že dokážu zajazdiť ešte lepšie. V Račiciach sa opúť pokúsia zabojovať o čo najcennejšie kovy."

Hlasy striebornej káštvorky

Denis Myšák

"V rozjazde to bolo všelijaké. V semifinále sme si však vyskúšali nový variant záveru, preteky sme rozbehli pomalšie a tempo vystupňovali, čo nám sadlo. Podobnú taktiku sme zvolili aj na finále, verili sme, že to môže dobre dopadnúť. Zo striebornej medaily máme, samozrejme, radosť."

Erik Vlček

"Pred pretekmi sa veľmi ťažko s niečím kalkulovalo. Z posádok, čo zašli v rozjazde časy na úrovni svetových rekordov - Česi a Rusi, sa ruská ani nedostala do finále. Česi prišli do cieľa až štvrtí a Nemci vymenili jedného člena kvarteta, čo urobilo veľa. Takisto sme nerátali s takým zložením posádky, akú postavili Španieli. Vedeli sme, že Maďari budú dobrí, vlani nás zdolali s takmer rovnakou posádkou, ale oveľa jasnejšie ako teraz. Ťažko sa prognózovalo, každá jazda bola iná. Nám paradoxne pomohlo, že sme z rozjazdy nepostúpili priamo do finále, tú sme nešli dobre, Bielorusi nás predbehli o tri desatiny sekundy. Celé sme to prehodnotili, a hľadali sme lepšiu taktiku, ktorá by nám viac vyhovovala. To, čo sme vyskúšali v semifinále, nám evidentne viac sadlo. S prehľadom sme zvíťazili a zašli sme aj super čas. Vo finále sme to dokázali zopakovať a bolo z toho pekné druhé miesto."

Tibor Linka

"Verili sme v dobrý výsledok, ale vždy sa rozhoduje na vode. Dohodli sme sa, že posledných 150-200 metrov to "rozpumpujeme", aj to vyšlo, škoda len, že sme tých Maďarov nedostihli - bolo to tesné. Ak by trať merala 520 či 530 metrov,  možno... V nedeľu nás čaká tisícka. Či verím v medailu? Áno, ale múdrejší budeme po pretekoch."

Juraj Tarr

"Po rozjazde  nevyzeralo, že by to na päťstovke mohlo pre nás takto dobre dopadnúť. Ja som do Plovdivu prišiel s tým, že ak sa zmestíme vo finále do prvej šestky, budem spokojný. Druhá priečka prevýšila moje očakávania, nuž sa veľmi teším z výsledku, ktorý sme dosiahli. Dohodli sme sa, že si rozložíme sily tak, aby sme tempo vystupňovali a vydržali až do konca. Som rád, že zmena taktiky pomohla. Druhá vec je, že sme na to ešte príliš netrénovali, ale mám z toho radosť. Na tisícke sme už dlhšie nesúťažili, ale verím, že i v nej v nedeľu uspejeme."

Výsledky

A-finále - K4 500 m: 1. Maďarsko (Bence Nádas, Péter Molnár, Sándor Tótka, Milán Mozgi) 1:18,556 min, 2. Slovensko (Denis Myšák, Juraj Tarr, Erik Vlček, Tibor Linka) 1:18.640, 3. Bielorusko (Roman Petrušenko, Mikita Borikov, Dmitrij Traciakov, Vitalij Belko) 1:19,112

Ladislav Harsányi

Foto Filip Petrla


   

« späť