27. júl 2017

Slovenskí kanoisti získali na Európskom olympijskom festivale mládeže za jeden deň tri medaily

Slovenskí kanoisti skvele odštartovali svoje účinkovanie na Európskom olympijskom festivale mládeže v Győri, kde získali v stredu tri medaily. Striebornú  v C1 žien na 500 m  vybojovala Lucia Valová a rovnaký kov K4 mix na 500 m v zložení Richard Németh, Karolína Seregiová, Romana Jakubisová a Martin Hvojník. Bronz patrí v K2 muži na 500 m Richardovi Némethovi a Martinovi Hvojníkovi.

Detailne o tom informuje oficiálna webstránka Slovenského olympijskho výboru:

"Aj napriek mimoriadne sťaženým podmienkam pre súťaženie kvôli silným búrkam vydali naši talentovaní rýchlostní kanoisti zo seba maximum. Ako prvá bola úspešná mladá kanoistka Lucia Valová v súťaži C1 dievčat na 500 m a získala v superfinále 4 najlepších kanoistiek striebornú medailu. Druhé miesto si vyslúžila časom 2:20,960. Na prvom mieste skončila Maďarka Csenge Molnár s časom 2:18,031, bronzová bola Bieloruska Anastasiya Zhuk (čas 2:21,643).

Výbornú jazdu ukázali vo finále A aj kajakári Martin Hvojník a Richard Németh, ktorí získali v kategórii K2 chlapcov na 500 m bronzovú medailu. Dráhu zajazdili za čas 1:37,718. Vo vyrovnanom súboji skončili pred nimi strieborní Nemci Moritz Florstedt a Elias Kurth s časom 1:37,142. Zlato získal tím z Ruska Nikita Byzov a Dmitri Morgunov s časom 1:36,283.

Víťazný deň na hladkej vode ukončila štvorica kajakárov v kategórii K4 na 500 m Martin Hvojník a Richard Németh spolu s Karolínou Seregiovou a Romanou Jakubisovou a získali druhú striebornú medailu vďaka času 1:35,124. Prvý skončil tím z Nemecka (čas 1:34,088), bronzoví boli Bielorusi (čas 1:35,465)

Lucia Valová spoločne s kanoistom Eduardom Strýčkom spešne reprezentovali aj v kategórii C2 mix na 500 m, kde skončili na štvrtom mieste. Šesticu našich vodákov čakajú ďalšie preteky v rovnakých kategóriách na 200 m v piatok a v sobotu. Vzhľadom na to, že v Győri súťažiaci pretekajú len v 4 dráhach namiesto zvyčajných 8-9 dráh, opäť prebehnú pred samotnými rozjazdami aj kvalifikácie a 4 najrýchlejší individuálni športovci resp. tímy sa stretnú v každej kategórii v tzv. superfinále, resp. finále A. "Veríme, že naši kajakári a kanoisti opäť zabodujú, tak ako dnes a pribudnú nám ďalšie medaily, predvídať však zatiaľ nebudeme," uviedol Róbert Erban, majster sveta a úspešný olympionik, ktorý sa na olympijskom podujatí v Győri predstavil po prvýkrát ako tréner našich mladých nádejných športovcov."