30. júl 2017

Skvelí slovenskí kanoisti na letnom Európskom olympijskom festivale mládeže - získali 7 medailí

Jedna zlatá (Lucia Valová, Eduard Strýček C2 mix 200 m), jedna strieborná (Lucia Valová C1 200 m) a dve bronzové medaily (Martin Hvojník v K1 200 m a v K2 na 200 m spolu s Richardom Némethom) - to je sobotňajšia bilancia Slovenska na XIV. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Györi.  Počet slovenských medailí na podujatí skompletizovali na sedem (1 zlaté, 3 strieborné, 3 bronzové).

„Táto disciplína sa bežne nejazdí, prišli s ňou organizátori EYOF, a preto sme zo začiatku veľmi nevedeli, čo môžeme od zohrania sa Lucie s Edom očakávať. Nemali toho spolu veľa najazdené, boli spolu len párkrát. Ale obidvaja sú veľké talenty na tento šport, čo dokazujú aj ich individuálne jazdy a vo finále ukázali tiež výbornú súhru," hodnotí výkon svojich zverencov Lucie Valovej a Eduarda Strýčka v C2 mix 200 m tréner Marián Ostrčil, úspešný slovenský olympionik.

„Vyhrať zlato spolu s Luciou v poslednej súťaži na EYOF je neskutočné nakopnutie. V single jazdách predtým som sa umiestnil dvakrát na štvrtom mieste, tesne pred medailami, čo nie je ľahké na psychiku. Je to pre mňa veľké povzbudenie ísť ďalej. Najbližšie ma čakajú už budúci víkend majstrovstvá Slovenska, a ak sa kvalifikujem, tak aj olympijské nádeje,\" opísal svoje pocity za zlatých medailistov Eduard Strýček. Ten  podal vynikajúci výkon aj v superfinále medzi prvou štvorkou kanoistov v pretekoch C1 na 200 m. Medaila mu však ušla o 13 stotín sekundy. Naštvrtom mieste skončil aj v stredu v kategórii C2 mix s Luciou Valovou na 500 m. Zlatých medailistov dekoroval generálny sekretár SOV Jozef Liba.

Naša nádejná olympionička, kanoistka Lucia Valová vybojovala okrem zlatej medaily aj ďalšie striebro v dievčenskej kategórii C1 na 200 m. Dráhu prešla za 51,859 s, predbehla ju však Ruska Anastasia Važinskaja. Lucia má na svojom konte okrem sobotňajších cenných kovov aj striebornú medailu, ktorú získala na EYOF v stredajších pretekoch C1 dievčat na 500 m.

Kajakár Martin Hvojník získal ďalší bronzový kov za preteky K1 na 200 m v chlapčenskej katgórii s časom 38,834 s. V prvej trojke pred ním skončili na druhom mieste Rus Nikita Byzov a Maďar Kristóf Domonkos Keresztes. Martin podával už od kvalifikácií medzi 30 kajakármi v výborný výkon a v semifinále skončil druhý.

Martin Hvojník si z EYOF  odnáša aj ďalší bronz, ktorý získal spolu s Richardom Némethom. Mladí kajakári skončili tretí v kategórii K2 chlapcov na 200 m s časom 35,192 s. Striebro získali pretekári z Lotyšska a zlato Rusi. V tejto kategórii súťažilo na EYOF 23 chlapčenských dvojíc. Celková bilancia pre Martina je jedna strieborná medaila a tri bronzové. Pre Richarda Németha  jedna  strieborná a dve bronzové. Zvyšné medaily si chlapci odniesli zo stredy (2. miesto K4 500 m, 3. miesto K2 500 m)

„Všetci naši kajakári podali na EYOF výborný výkon. Tak v kategóriách na 200 ako aj 400 m. Okrem zisku medailí nesmieme brať na ľahkú váhu ani umiestnenia v prvej osmičke, pretože to znamená, že sa dostali do finále," vysvetľuje tréner kajakárov na EYOF, olympijský reprezentant a majster sveta Róbert Erban a dodáva, že naši rýchlostní kanoisti súťažili v celoeurópskej konkurencii  33 štátov.

Z desiatich slovenských medailí na EOYF získali kanoisti sedem.