14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

16. august 2017

Matej Rusnák: Túžim po A-finále na MS, naposledy som túto métu dosiahol ako junior


Pred kvalifikačnými pretekmi na Zemníku si kanoista Matej Rusnák povedal - teraz alebo nikdy. Svojho jediného konkurenta na Slovensku, ale za to veľmi silného - Vincenta Farkasa, dokázal zdolať na 500 metrov i na tisícke a vynieslo mu to vytúžené miestenky na svetový šampionát.

Po pretekoch netajil veľkú radosť a  vyhlásil, že na svetový šampionát pôjde s cieľom vybojovať si postup do A-finále. Ambiciózny cieľ. Platí táto ambícia aj týždeň pred začiatkom majstrovstiev sveta?

„Áno. Za seniorov som ešte nebol na majstrovstvách sveta v A-finále, naposledy som túto métu dosiahol v juniorskej kategórii v roku 2005. Vtedy som skončil vo veľkom finále ôsmy, odvtedy sa mi to na svetovom šampionáte nepodarilo, čo je dlhá doba. Viem, že v Račiciach to budú veľké preteky," odpovedá.

Od vlaňajška sa mu vo VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne venuje osobný tréner Ľubomír Hagara mladší. Ako hodnotí túto spoluprácu? „Spolupracujeme vyše roka. Po skončení vrcholovej kariéry sa trénersky zaúčal pri Slavomírovi Kňazovickom, istý čas ma trénovali obidvaja. Pod Hagarove kompetencie som prešiel vlani na jeseň. So spoluprácou som spokojný, stále sa snaží vymyslieť niečo nové v rámci tréningových metód, aby to nebolo jednostranné. Pre neho je to nová situácia, tak sa učí aj on."

Prvých deväť augustových dní  trénoval v Račiciach, pričom sparing mu robila kajakárka Ivana Mládková. Ako sa zrodila myšlienka pre takúto kombináciu a aký bol z toho úžitok?

„Zrodilo sa to v kvalifikačných pretekoch na Zemníku, kde sme mali s Ivanou Mládkovou spoločný štart na päťstovke - išla s nami kanoistami. Prišla do cieľa tesne za mnou, a keďže ja i ona trénujeme sami a sme približne na rovnakej rýchlostnej úrovni, napadlo nám, že by sme urobili spoločné sústredenie. Ivana navrhla, aby jeho miestom boli Račice. Keďže sa tam konajú majstrovstvá sveta, mne i môjmu trénerovi Ľubomírovi Hagarovi sa to pozdávalo. Do týždňa od pretekov v Zemníu sme vycestovali do Račíc. Je dobré si odskúšať dejisko šampionátu, zatrénovať si krátko pred MS. Ivana mi robila sparingpartnerku, a keďže je rýchlostný typ, špecialistka na dvojstovku, mal ma kto ťahať v časti tréningu  zameranej na rýchlosť."


Čo ho ešte čaká pred odchodom do dejiska šampionátu? „Verím, že prípravu ešte vyšperkujem do odchodu do Račíc. Momentálne trochu cítim únavu, čo je po ťažkých tréningoch a sústredení prirodzené. V Trenčíne v týchto dňoch dolaďujeme formu, tréningy sú oddychovejšie. Na lodi sa cítim fajn, verím v peknú jazdu a  na dobrý výsledok a teším sa na štart MS."

S kanálom v Račiciach má aj súťažné skúsenosti z vrcholového podujatia.. „V Račiciach som bol pred dvoma rokmi na ME v „päťiláku" štvrtý, túto nepopulárnu priečku zbieram na tejto trati od roku 2011. Prischlo mi to, pred štartom mi zvyknú vravieť: Ne že zase budeš štvrtý! Snáď sa niekedy tej štvorky zbavím, ale na druhej strane si hovorím, že určite nie je zlé umiestnenie a nakoniec ma poteší."

Na MS sa sústredí na kilometer: "Štartujem aj na päťstovke, ale keďže tisícka je olympijská disciplína, na nej mám väčšie ambície."

Tento rok štartoval iba na troch pretekoch. Nie je to trocha málo? „Vynechal som iba prvé nominačné preteky pre zdravotné problémy. Absolvoval som prvý a druhý Svetový pohár. Rozjazdil som sa a zasúťažil so svetovou špičkou. Potom prišli kvalifikačné preteky na MS, na ktoré som sa maximálne sústredil. Nemyslím si, že mi chýba pretekárska prax v sezóne, nemám pocit, že som nejaký štart zameškal. Je to v norme."

Ladislav Harsányi

   

« späť