14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

17. august 2017

Gelle s Botekom budú mať na MS medzinárodný debut. Želajú si, aby bol finálový


Peter Gelle dovŕši v prvý deň svetového šampionátu v Račiciach Kristove roky, Adam Botek prišiel na svet o trinásť rokov neskôr ako on. Prvý má za sebou dlhé roky na vrcholnej scéne a skvelé medzinárodné úspechy zo seniorských podujatí, druhému nechýba talent, výsledky z kategórie do 23 rokov, zbiera skúsenosti a skrýva sa v ňom veľký potenciál.

Nedávno si  sadli do spoločnej lode a nečakane rýchlo si "sadli." A keď  na 2. kvalifikačných pretekoch na Zemníku vyhrali svoje preteky v K2 na kilometri, ich nečakaná nominácia na majstrovstvá sveta bola spečatená.

Otcom myšlienky vyskúšať si to v debli, bol pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne, Gelle: „Všímal som si, ako si tento rok Adam počína v pretekoch, absolvoval ich veľa a videl som na ňom, že má potenciál. Dosiahol niekoľko pekných výsledkov, na Svetovom pohári v Portugalsku bol v K2 na 500 metrov štvrtý. Na Svetovom pohári v Belehrade, kde sme vedľa seba pretekali v K1, sa mi celkom páčil jeho prejav. Napadlo mi, že by to nemuselo byť zlé vyskúšať si  spolu kádvojku. Hneď sa na to chytil, čo ma potešilo. Potom už bola dohoda na tréneroch a vzápätí sme sa posadili do lode. Ako to vyzerá v praxi, sme odskúšali na 2. kvalifikačných pretekoch na Zemníku. Na nich sme uspeli a bolo jasné, že pôjdeme na svetový šampionát."

Na Zemníku si odkrútili v 2. kvalifikačných pretekoch prvé súťažné jazdy. Dopadli nad očakávanie dobre: na tisícke zvíťazli pred dvojicou Erik Vlček - Tibor Linka, na päťstovke za nimi zaostali len tesne. Po nich dostali miestenku a dôveru na MS v K2 na 1000 m. V Račiciach pôjdu túto trať spolu len druhýkrát súťažne a premiérovo v medzinárodných pretekoch. Nie je to trocha hendikep?

"Isteže by bolo lepšie, ak by sme jazdili spolu od začiatku roka a mohli si to vyskúšať na Svetových pohároch. Obaja sme „vysúťažení" v singli, takže možno kádvojka prinesie so sebou nový impulz. V príprave sme prešli na túto kategóriu, v tréningoch sme usmerňovali spôsob našej jazdy a ujasnili si, ako chceme ísť, aby nás v pretekoch nič neprekvapilo," odpovedá Gelle.

Ten sa rozhodol, že v Račiciach "obetuje" singlovú disciplínu na 1000 m, na ktorú sa v posledných rokoch špecializoval. Nedalo sa to zladiť s K2 na rovnakej trati. Zohralo v tomto rozhodnutí úlohu, že v K2  vidí väčšie šance na dobrý výsledok? „To bol jeden z dôvodov, prečo som sa na to dal. Ak by som neveril v dobrý výsledok v K2, v postupovú šancu do A-finále,  nepúšťal by som z rúk „singlovku" na kilometri. Po olympiáde som uvažoval nad tým, že si od nej oddýchnem. Mám z toho dobrý pocit. Ak by sme sa neprebojovali v Račiciach do finále, bol by som sklamaný. Vzhľadom na to, že sa to neprekrýva s K1 na 500 m, budem môcť bez časového stresu štartovať aj v singli."

V K2 dosiahol Gelle v minulosti prenikavé úspechy. Je majster sveta na tisíc metrov z roku 2011 v Szegede spolu s Erikom Vlčekom, na ME 2012 v Záhrebe získali bronz. "Síce po niekoľkoročnej odmlke, ale vraciam sa k mojim najúspešnejším disciplínam," pripomína Gelle.

Čo hovorí na kanál v Račiciach? "Račice síce u mňa nepatria v obľúbenosti na top priečky, ale výhoda je, že miesto dobre poznáme, nie je tam nič extra, čo by ma malo prekvapiť či zaraziť. Vie zafúkať vietor, môžu sa zdvihnúť sa vlny, s tým treba rátať."

Adam Botek: Petrova ponuka ma prekvapila, prijal som ju okamžite

Pretekár Kajak & kanoe klub Komárno Adam Botek je úspešný reprezentant Slovenska do 23 rokov.  Spomeňme aspon ostatné majstrovstvá sveta z mesta Pitešt z júla tohto roka, kde v K1 na 1000 m obsadil v A-finále siedme miesto a v K4 s Martinom Nemčekom, Milanom Fraňom a  Samuelom Balážom skončili šiesti.

"Pred pol rokom som nemal ani tušenie, že pôjdem na seniorské majstrovstvá sveta a ešte k tomu v debli s Petrom Gellem. Keď mi navrhol, či by sme to neskúsili spolu, dosť ma to prekvapilo. Nečakal som, že sa mi naskytne taká príležitosť, ktorú som sa rozhodol okamžite prijať," opisuje zrod spolupráce Botek.

Aké to bolo, keď si sadli prvý raz spolu do lode? "Isteže, keď si s niekým sadnete prvý raz do lode, nie je to ideálne a treba zapracovať na niektorých veciach. Na druhej strane už o týždeň, či o desať dní, to  išlo veľmi dobre, sami sme nečakali také zlepšenie. Povzbudilo nás to."

Na kvalifikačných pretekoch na Zemníku bol pekný pohľad na ich víťaznú jazdu: „Po pomalšom štarte sme sa dostali do ideálneho tempa a posledných dvesto metrov sme dokázali zrýchliť. Odzrkadlilo sa to vo finiši. Ešte pár drobností musíme doladiť a verím, že v Račiciach to bude dobré," hodnotí prácu v tandeme s oveľa skúsenejším kolegom.

S Gellem si spoluprácu pochvaľuje: „Dá sa od neho veľa naučiť. Aj komunikácia s ním je výborná. Je to dobrý pretekár i chalan."

Napriek mladému veku však už nie je úplné ucho. „Bolo fajn, že som sa mohol zúčastniť na Svetových pohároch, nabrať skúsenosti, začal som kádvojkou, potom som si to chcel  vyskúšať aj singli v silnej konkurencii, aby som mal niečo v zálohe, ak by to nevyšlo s káštvorkou."

Aj on už má skúsenosti s pretekaním v Račiciach:  V Račiciach som si zajazdil v Pretekoch olympijských nádejí, takisto v Československom pohári. Kanál sa mi páči, aj prostredie, okolie. Keď som tam súťažil. podmienky boli ideálne, teplo, bez silného vetra, dúfam, že to bude budúci týždeň podobné."

Verí, že budú úspešní. „Máme na A-finále. Aspoň to tak cítim. A keby sa to podarilo, v ňom by sme radi skončili do šiesteho miesta. Verím, že prekvapíme a dosiahneme pekný výsledok." Takisto bude držať palce svojím kolegom z dvadsaťrojky z K4, kde ho v posádke lode zastúpi skúsený  Gábor Jakubík.

Ladislav Harsányi

 

 

   

« späť