14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

18. august 2017

V lodi traja mladíci a Jakubík: Na MS pôjdu na trati, ktorú ešte spolu v pretekoch nikdy nešli


Gábor Jakubík si to predstavoval na začiatku sezóny úplne inak. Vlani sa senzačne stal s Martinom Jankovcom majstrom Európy v K2 na 500 metrov. Myslel si, že sa to bude uberať podobným smerom aj v tomto roku, ale nešlo to. Ani oprášenie zohraného a v minulosti veľmi úspešného kvarteta z K4 s Marekom Krajčovičom, Matej Michálekom a Viktorom Deminom neprinieslo želaný efekt.

Kartami zamiešal Peter Gelle, ktorý z mládežníckeho kvarteta „vytiahol\" Adama Boteka a vzal si ho k sebe do kádvojky. Dvadsaťtrojkári potrebovali namiesto neho náhradu a vybrali si práve Gábora Jakubíka.
Keďže naša strieborná olympijská K4 z Ria de Janeiro na MS bude štartovať iba na 500 m, sekcia hladkých vôd rýchlostnej kanoistiky sa rozhodla, že na tisícku vyšle trojicu z U23 Martina Nemčeka, Milana Fraňu a Samuela Baláža, skompletizovanú do štvorky Jakubíkom.

„Nemal som o tom ani tušenia, postavili ma prakticky pred hotovú vec," zostal Jakubík prekvapený. „Prišla táto alternatíva. Pre mňa je to zmena a môže to mať pozitívny vplyv. Osobne to tak vnímam," reaguje už aj na základe prvých skúseností z prípravy s novými parťákmi.

V tomto novom zložení štartovalo kvarteto prvý raz - bez jediného tréningu - na majstrovstvách Slovenska na Zemníku. A hneď prvá jazda na 500 m vyšla výborne, skončila sa hladkým víťazstvom.

Práve v mieste ich debutu na Zemníku trávia posledný týždeň prípravy na šampionát. Ako sú orientované tréningy? „Keďže v Račiciach štartujeme na tisícke, venovali sme sa prevažne dlhším úsekom, aby sme si „sadli" a cítili sa komfortne. V stredu sme si vyskúšali rýchlostný tréning a išlo to celkom dobre," odpovedá Jakubík.

„Stabilita v lodi ešte nie je stopercentná, ale nie je to ani veľký problém. Je to v norme," hodnotí. Ako sa cíti medzi mladíkmi, ktorým „kazí\" vekový priemer v lodi? „Je do dobrá partia,  veselí chlapci. Sú draví a som si istý, že si radi zajazdia  medzi seniormi. Ambície im nechýbajú, čo je dobré."

Na tisícke by nemala byť v Račiciach až taká neúprosná konkurencia ako na päťstovke, ale o silných súperov určite nebudú mať núdzu. „Hoci sa veľa pretekárov sústredí na olympijskú päťstovku, určite zostane dosť kvalitných pretekárov a lodí aj na tisícke, niektorí možno budú obe trate kombinovať. Chceme sa však pobiť o A-finále. Na to tam ideme," odvážne prognózuje Jakubík.

Na túto posádku nebude taký silný tlak v očakávaniach. Berie to ako výhodu? „Je to istá výhoda, ale podľa mňa by sme sa dokázali vyrovnať aj s väčším tlakom a zvládli by sme ho. Nemá to zásadný vplyv."

Po tom, ako sa V K1 na tisíc metrov uvoľnilo miesto po Gellem, právo on dostal možnosť štartovat v tejto disciplíne. „Kájednotka určite nie je pre mňa priorita, špeciálne sa na ňu v tréningoch nepripravujem, verím však, že to, čo som natrénoval v rámci K4, mi pomôže dobre zajazdiť aj v singli." Pre neho to bude singlová premiéra na svetovom šampionáte.

Milan Fraňa: My sme si vybrali Jakubíka

Milan Fraňa, pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne, a člen úspešnej slovenskej K4 do 23 rokov, si pochvaľuje spoluprácu so starším kolegom. „Dobre sa nám spolupracuje. V niečom nás usmerní on, v niečo my jeho, vychádzame spolu bez problémov," konštatuje.

Ako prišli na meno Botekovho „náhradníka"? „Konečné slovo mali tréneri, predtým sme to konzultovali s nimi a Jakubík patril medzi tých adeptov do našej lode, ktorých sme si najviac želali. Pýtate sa prečo? Má toho veľa odjazdeného v rôznych posádkach, je špecifický, sedel vzadu v káštvorke i kádvojke, má skúsenosti, a najviac nám sedí do štýlu ťahania a jazdy. Spolu so Samuelom Balážom a Martinom Nemčekom sme sa dohodli, že by to bolo najlepšie skúsiť s ním."

Tisícku v tejto zostave ste súťažne doposiaľ nešli. Nebude to hendikep?
„Je pravda, že to bude pre nás na tisícke súťažná premiéra v tomto zložení. Jakubík, ale aj my  sme však túto trať šli viackrát, v singloch, debloch i v káštvorke, takže nie je to pre nás nie je nič nové. V tréningoch to vyzerá dosť dobre, mohlo by aj v pretekoch."

Hoci tento rok už všeličo skúsili, štartovali na Svetových pohároch, juniorských ME i MS, Fraňa priznáva, že to bude pre neho a mladých kolegov zatiaľ  vrchol kariéry. „Skúsenosti z medzinárodných pretekov nám pomôžu, ale predsa len, ide o najväčšie podujatie v našom športe v seniorskej kategórii,  bude to pre nás čosi nové."

Čo hovorí na odvážne prognózy Jakubíka, týkajúce sa účinkovania na MS? „Keď jazdil káštvorku, s predchádzajúcou partiou sa vedeli  dostať do finále na vrcholných  podujatiach pravidelne. Keď to hovorí on ako skúsený pretekár, potom i ja verím, že na to máme. Tréningové časy naznačujú, že by sme mohli v Račiciach spraviť pekný výsledok. Súperi, počasie, to všetko bude hrať rolu."

„Šampionátu sa nemôžem dočkať. Už by som tam najradšej bol," vraví. Musí si počkať do utorka, keď naberú smer Račice.

Ladislav Harsányi

Foto Peter Bende

   

« späť