14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

22. august 2017

Smer Račice: Gro slovenskej výpravy sa vydalo na majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike


Skúsení a mimoriadne úspešní pretekári, mladé nádeje, kombinované posádky skúsených s mladšími, personálne novozložené lode, ktoré zažijú medzinárodnú premiéru. Také pestré je zloženie výpravy slovenských rýchlostných kanoistov, ktorí budú reprezentovať našu krajinu na majstrovstvách sveta v Račiciach. Tie potrvajú od stredy 23. augusta do nedele 27. augusta 2017.

Hlavná časť výpravy sa do známeho českého strediska vybrala už v utorok predpoludním, predovšetkým tí, ktorí sa do súťaží zapoja už počas úvodných dní, aby mali dostatok času na aklimatizáciu. Ďalší sa k nim pripoja v stredu a vo štvrtok už budú všetci v dejisku šampionátu.

V nominácii je 19 mien: Ivana Mládková, Gabriela Ladičová, Lucia Valová, Hana Mikéciová, Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo, Vincent Farkas, Matej Rusnák, Juraj Tarr, Erik Vlček, Tibor Linka, Denis Myšák, Gábor Jakubík, Adam Botek, Peter Gelle, Martin Nemček, Samuel Baláž, Milan Fraňa, Marek Krajčovič.

Aké sú vyhliadky slovenskej rýchlostnej kanoistiky na šampionáte v Račiciach? „Tradične najlepšie sa nám ukazuje naša olympijská káštvorka v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka, ktorá bude štartovať na 500 m. Chlapci sú na tom dobre, v príprave nenastali žiadne neočakávané udalosti, nik nemá zdravotné problémy. Verím, že sú dobre pripravení, pretože práve na toto kvarteto a túto disciplínu sa budeme najviac spoliehať," hovorí športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla.

„Veľa očakávame aj od nových posádok, či už v K2 na 500 m Erik Vlček - Tibor  Linka alebo od dvojice Peter Gelle - Adam Bottek na tisícke. Gelle z MS vedel v minulosti priniesť dobré výsledky aj na 500-metrovej trati  v singli, necháme sa prekvapiť, ako to bude teraz. Ivana Mládková po dobrých výsledkoch na Svetových pohároch na 200 m na ME nepotvrdila príliš túto výkonnosť, veríme však, že opäť sa trocha dostala do formy. Budeme sa spoliehať aj na výkon Mateja Rusnáka, ktorý je plný elánu. Začiatok sezóny mu nevyšiel, ale záver bol diametrálne odlišný, keď vyhral kvalifikáciu nad Vincentom Farkasom. Je nabudený, chce ukázať, že na to má," rozhovoril sa Petrla o ďalších pretekároch s finálovým potenciálom.

"Čo sa týka zostávajúcich lodí, ak by sa prebojovali do finále, bolo by to príjemné prekvapenie. Potešia však každým pekným umiestnením. Máme tam aj mladú káštvorku doplnenú skúseným Gáborom Jakubíkom, takisto aj mladé dievčatá kanoistky, ktoré verím, naznačia progres smerom k budúcej olympiáde," dodal Petrla.

Niektoré posádky sú netradične zložené a na MS zažijú medzinárodný debut. Ako sa díva na tieto "experimentálne" lode Petrla? "Nebojím sa toho, v kanoistike sa také experimenty robia často, ide o skúsených pretekárov ako Gelle či Vlček. Môžeme k nim priradiť kohokoľvek a sú schopní zabojovať o najvyššie pozície. Dali sme si prácu so zložením posádok a nomináciou, myslím si, že v porovnaní s ME posielame do Račíc v týchto disciplínach podstatne silnejšie posádky. Sú to veľmi kvalitní pretekári, s vysokou výkonnosťou,  verím, že i takto poskladané lode sa dokážu presadiť v medzinárodnej konkurencii."

 

Nominácia na MS v rýchlostnej kanoistike v Račiciach (23. - 27. august 2017)

Ivana Mládková

K1 200 m a 500 m ženy

Gabriela Ladičová

C1 200 m ženy

Lucia Valová, Hana Mikéciová

C2 500 m ženy

Miroslav Zaťko
K1 200 m muži

Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo
K2 200 m muži

Gábor Jakubík
K1 1000 m muži

Peter Gelle
K1 500 m muži

Peter Gelle, Adam Botek
K2 1000 m muži

Martin Nemček, Milan Fraňa, Samuel Baláž, Gábor Jakubík
K4 na 1000 m

Erik Vlček, Tibor Linka
K2 500 m muži

Marek Krajčovič
K1 5000 m muži

Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka
K4 500 m

Matej Rusnák
C1 500 m a 1000 m muži

Vincent Farkas
C1 5000 m muži

Realizačný tím

Filip Petrla - vedúci výpravy, Radovan Šimočko, Ľubomír Hagara, Andrej Wiebauer, Marián Ostrčil, Peter Likér, Slavomír Kňazovický - tréneri, Michal Jánsky, Igor Viszlai - maséri, Peter Lopata - podporný tím.

(lh)

   

« späť