14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

23. august 2017

Erik Vlček pred MS: Už vieme, ako máme ísť päťstovku


Erik Vlček chodí na seniorské majstrovstvá sveta  v rýchlostnej kanoistike už 16 rokov. Nielenže chodí, ale berie medaily. Má ich už celý strapec - neuveriteľných pätnásť! Z nich desať zlatých, dve strieborné a tri bronzové. Prvý kov získal už na svojom premiérovom šampionáte v roku 2001 v Poznani a bolo to v K4 na 500 m, v disciplíne, v ktorej bude štartovať na MS súčasné kvarteto v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka. S Erikom Vlčekom sme sa tesne pred cestou na svetový šampionát do Račíc porozprávali.

Erik, majstrovstvá sveta pre teba nie sú žiadna novinka. Predsa len, stále cítiš pred štartom nejakú trému alebo je to skôr niečo iné?

„Neviem, ako by som to nazval. Je v tom istá zvedavosť, ako to bude vyzerať po tom, čo človek celú sezónu trénuje a príde súťaž, pre ktorú tvrdo pracujeme. Očakávanie, ako to všetko dopadne. Pocit, že sa blíži koniec sezóny a treba vydržať. Samozrejme, prítomná je i tréma, pretože človek chce čo najlepšie reprezentovať, zužitkovať tréningové penzum. A bolo by zlé, ak by sa to pre nejakú hlúpu chybu nepodarilo."

Ako sa zmenila kanoistika za posledných 15 rokov?

„Je pravda, že sa zmenila. Výrazne. Počas tých rokov sa v nej vystriedalo veľmi veľa ľudí. Samotná kanoistika sa vyvíja, sú nové disciplíny. Celkovo sa zrýchlila, viac štátov sa jej venuje. Aj také krajiny, o ktorých by sme nepovedali, že vedia jazdiť na kajaku, už dosahujú celkom pekné výsledky. Kanoistika napreduje, konkurencia je čoraz vyrovnanejšia. Už naozaj rozhodujú drobné detaily, dbá sa na úplné maličkosti."

Na päťstovku ste sa museli preorientovať v priebehu pol roka. Už sa vám dostala do krvi?

„Snažili sme sa na ňu pripraviť čo najlepšie. Vedeli sme, ktoré sú naše silné i slabé stránky. Boli sme si vedomí, že budeme musieť popracovať na štarte, pretože v porovnaní s klasickými šprintérskymi zostavami, v ktorých sedia aj dvojstovkári, strácame na samom začiatku. Na druhej strane, vieme ísť vysokým traťovým tempom, vládzeme, a to sa budeme snažiť využiť v náš prospech, rozložiť si päťstovku a týmto spôsobom ju zajazdiť. Myslím si, že sa nám to už vcelku darí. Už vieme, čo nám vyhovuje, ako tú päťstovku máme ísť. Uvidíme, ako sa nám ju podarí predviesť na majstrovstvách sveta."

Videli sme na videu, že ste v rámci sústredenia v Szolnoku zdolali superkvalitnú maďarskú káštvorku. Čo to znamená, signalizuje to niečo?

„Aj nás prekvapilo, že sme zdolali majstrov Európy. Vždy je to dobrý pocit, hoci sa tak stalo len v rámci tréningu. Dodalo nám to trocha sebavedomia v zmysle, že sme pracovali dobre a tréning mal skutočne význam. Ukázalo nám, že ideme dobrým smerom. Dúfam, že to nebola náhoda a výkon budeme schopní zopakovať. Súpera sme zdolali možno o meter. Päťstovka je veľmi tesná, o výsledku rozhodujú maličkosti."

Už ste si zvykli, že sa od vás medaily očakávajú akosi automaticky. Ľahko sa to však povie. Juraj Tarr hovorí, že s umiestnením do šiesteho miesta by bol spokojný. Aký je na to tvoj pohľad?

„Stále máme medailové ambície. Vždy cestujeme na vrcholné podujatia s tým, že chceme získať medailu. Chvalabohu, vo väčšine prípadov sa to podarí. Aj v tomto prípade by sme si chceli priniesť domov nejaký kov. S umiestnením do do šiesteho miesta budeme spokojní, závisí to však od toho, z akého dôvodu budeme trebárs šiesti alebo jednoducho, prečo prídeme o medailu. Inak to budeme hodnotiť, ak do toho dáme maximum a neurobíme zásadnú chybu, a zase inak, keď jazdu pokazíme."

V K2 ste vytvorili novú dvojicu s Tiborom Linkom. Beriete to iba na MS ako doplnkovú disciplínu ku K4?

„Z jedného uhla pohľadu ju berieme ako doplnkovú disciplínu, bude na ňu dostato času v rámci programu MS, na druhej strane, jazdí sa nám spolu dobre a tak sa aj v kádvojke cítime fajn. Aj v tejto disciplíne chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok. Dúfam, že môžeme prekvapiť. Mám pocit, že by to mohlo ísť celkom dobre. V Račiciach máme v jeden deň len po dva štarty, takže sily sa dajú rozložiť."

Očami Tibora Linku


„V akej forme je tím? V nedeľu večer k tomu budem vedieť povedať viac... Isteže, v tréningu sme zdolali aj maďarskú posádku, ale tréning je tréning a preteky sú preteky. Cítime sa však pred nimi dobre, silovo sme dobre pripravení. Na sústredení v Szolnoku prebiehalo všetko podľa plánu, sami sme zvedaví, ako to majstrovstvách sveta vypáli. Dá sa povedať, že sme si už na päťstovku navykli. Isteže, radi by sme si odviezli medaily, ale takéto ambície má veľa lodí a rozhodujú o tom centimetre. Medaily by chceli Maďari, Nemci, Česi, Rusi, môžu prekvapiť ďalší. Napríklad o Španieloch počujeme to i ono, uvidíme, v akom zložení budú štartovať. Všetko sa ukáže na mieste, v konkrétny deň a hodinu. Samozrejme, v Račiciach som už súťažil, páčilo sa mi, teraz ešte areál vynovili. Vedia, ako tam usporiadať takéto preteky, z tohto pohľadu nemám obavy. Trému ešte necítim, tá príde až tesne pred pretekmi. Debl s Erikom? Je pravda, že  v lodi sa cítime splu dobre. Ťažko však dopredu niečo prognózovať. Sme v očakávaní, odrátavame posledné hodiny do štartu."

Ladislav Harsányi

Foto Peter Bende

   

« späť