14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

26. august 2017

Fantastická dvojgeneračná kádvojka: Gelle s Botekom berú z MS v Račiciach striebro na tisícke


Nezadržateľný finiš a striebro sa zalesklo na hrudiach Petra Gelleho a Adama Boteka. "Dvojgeneračná" kádvojka na tisícke  (Gelle 33 rokov, Botek 20), ktorá sa narodila len niekoľko týždňov pred MS v Račiciach, v Labe aréne milo prekvapila a senzačne si vybojovala cenný kov. Slováci vo finále podľahli iba víťazným Srbom Milenkovi Zoričovi a Markovi Tomičevičovi. Bronz patrí Čechom Danielovi Havlovi a Jakubovi Špicarovi.

"Jazdím roky, ale nikdy som necítil, že by to išlo takto super. Po päťstovke sme nepustili favoritov dopredu extra ďaleko. Po polovici trate to bolo trochu kostrbaté, pred dvojstovkou som však vedel, že ešte vieme vypáliť. Našťastie, v Adamovi som našiel parťáka, ktorý tiež vie ísť posledných 200 metrov. Videli ste, dokážeme ´dať´ veľmi silný finiš. Adam tlačil ako divý. Už sme iba čakali, kde je cieľ. Je to super, fantázia. Neverím tomu," vravel krátko  po pretekoch Peter Gelle, člen VŠC Dukla B. Bystrica v Trenčíne.

„Je to veľká satisfakcia. Aj za olympiádu v Riu de Janeiro. Som neskutočne rád, nemám slov," tešil sa  Peter Gelle. Po lanských olympijských hrách túžil po zmene a po singli si chcel vyskúšať niečo "posádkové". Vzišla z toho kádvojka, pričom za partnera si vybral mladého, iba 20-ročného pretekára  Kajak & kanoe klubu Komárno Adama Boteka. Bol to skvelý nápad a výborná voľba.

Keď Adam Botek vyšiel po pretekoch z móla po schodoch za novinármi, len krútil hlavou: "To je sen." Potom pokračoval: "Počítal som s tým, že by sme mohli skončiť do prvej šestky. Dúfal som, že by z toho mohol byť bronz, ale druhé miesto, s tým som naozaj nerátal. Som rád, že nám vyšiel záver, chvalabohu, na poslednej dvojstovke sme dobrí. Loď sa nám na nej veľmi dobre rozbehla, videli sme, že Nemci nevládzu. Poslednú stovku som už ani ja nevládal. Modlil som sa, aby sme to vydržali do cieľa. Som rád, že nám to vyšlo."

Gelle oslávil vo štvrtok 33. narodeniny a dostal najkrajší darček v podobe strieborného bonusu. V hľadisku mu fandili rodičia, manželka i štvormesačný synček Alois František. "Rodina je pre mňa tá najväčšia vzpruha, aj psychická. Bez nej by som to nedokázal," reagoval.

 

Radosť z Gelleho mal osobný tréner v Dukle Radovan Šimočko: "Som rád, že to takto dopadlo. Chalani ukazovali už v príprave i na tréningoch, že sú na tom dobre. Išlo len o to, ako zvládnu takéto veľké medzinárodné preteky, na akých ešte spolu neštartovali. Po rozjazdách a semifinále sa už dalo očakávať, že predvedú skvelú jazdu. Z medaily mám veľkú radosť, som rád, že sme Petrovi našli takého výborného partnera."

Botek, ktorého koučuje Peter Likér,  o spolupráci s Gellem povedal:  „Som rád, že sa môžem od neho niečo naučiť. Verím, že to bude takto pokračovať. Budem trénovať, aby som bol čoraz lepší. S Peťom sa mi spolupracuje veľmi dobre, burcujeme sa. Som vďačný, že uprednostnil kádvojku pred K1, inak by som na medailu čakal ešte dlho. Sadli sme si aj ľudsky, komunikácia je výborná.

Peter a Adam veria, že by im to mohlo vydržať až do olympiády 2020  v Tokiu. "Je to ešte veľmi ďaleko, ale sme na najlepšej ceste. K2 bude v najbližších sezónach našou prioritou," načrtol budúcnosť Gelle.

Ladislav Harsányi

   

« späť