14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

30. august 2017

Miroslav Haviar, hlavný rozhodca na MS v Račiciach: Bol to dobrý šampionát


Okrem 19 pretekárov malo Slovensko na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v Račiciach ešte jedného zástupcu, a to vo významnej funkcii. Miroslav Haviar po prvý raz účinkoval na MS v úlohe hlavného rozhodcu. Pod palcom mal 24-členný rozhodcovský zbor a zodpovedal za regulárnosť súťaží a korektnosť výsledkov. Haviarov podpis je pod každou oficiálnou výsledkovou listinou šampionátu. Požiadali sme ho o rozhovor pre canoe.sk.

Všetky disciplíny prebehli regulárne a výsledky sú platné?
„Môžem konštatovať, že disciplíny sa uskutočnili v súlade s pravidlami a všetky výsledky sú regulárne a platné. Samozrejme, v kanoistike nie je žiadna rarita, že dochádza k úprave a zmenám v poradí, a dialo sa to aj v Račiciach."

Čo spôsobuje najväčší problém pri tesnom dojazde viacerých lodí?

„Keď sú lode blízko seba, obraz na zázname treba veľmi zväčšiť, a vzniká pri tom problém s kontrastom a rozlišovaním farieb. Napríklad sa nám stal konkrétny prípad, keď sme špičku švédskej lode, ktorá bola biela, po zväčšení obrazu jednoducho nevideli. Prišiel protest a po preverení, či išlo naozaj o danú loď, sme museli uznať oprávnenosť „reklamácie" a zmenili sme poradie."

Ste členom komisie rýchlostnej kanoistiky Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF), ktorá má v kompetencii technické otázky. Nezareaguje na to ICF vo svojich pravidlách, aby sa zjednodušila identifikácia lodí v cieli?
„Smeruje to k tomu. S najväčšou pravdepodobnosťou bude zadefinovaná jedna farba, ktorú bude musieť mať špička lode."

Museli ste v Račiciach meniť poradie z dôvodu, že loď po prevážení po dojazde do cieľa nespĺňala požadované parametre?
„Ani jeden takýto prípad sme nezaznamenali, a priznám sa, že hoci som absolvoval množstvo vrcholných podujatí v úlohe rozhodcu, zažil som po prvý raz, že žiadna loď nebola pod váhu."

Siahli ste k diskvalifikácii pretekárov, či už na štarte alebo napríklad z dôvodu, že kajakár či kanoista vybočil zo svojej dráhy?
„Prirodzene, k diskvalifikáciám prišlo. Na štarte o nich rozhoduje štartér a na jeho verdikte už nemôže nič zmeniť ani hlavný rozhodca. Platí zásada, že tam je pánom on. Všetky ostatné prípady sa hlásia vysielačkami a potom ich spoločne riešime."

Prišlo aj k pomerne neobvyklej situácii, keď jednu disciplínu ste museli zopakovať, hoci všetci pretekári, tuším až na jednu loď, prišli až do cieľa. Ako sa to prihodilo a aká bola príčina, že trať museli kanoisti absolvovať dvakrát?
„Stalo sa to v C 2 na dvojstovke, v jednej zo semifinálových jázd. V areáli bol obrovský hluk, okrem divákov robili veľké decibely aj miestni hlásatelia, respektíve komentátori. Štartér trúbením dával znamenie, aby sa pretekári vrátili, ale oni to nepočuli a pokračovali až do cieľa. Nič sa nedalo robiť, jazdu museli zopakovať."

Prihodilo sa i to, že počas rozbehnutých pretekov sa vydal tesne pri brehu na jazdu katamaran, ktorý trochu rozčeril hladinu. Neovplyvnilo to priebeh jázd?
„Nemalo by sa to stávať, ale prihodilo sa. Na samotné preteky to však vplyv nemalo. Podobných drobností sa vyskytne veľa, mnohé z nich bežný divák ani nepostrehne."

Od viacerých účastníkov MS sme počuli pochvalné slová na adresu českých organizátorov. Máte podobný názor?
„Áno, ICF tiež vyjadrila vo všeobecnosti z pohľadu organizácie MS spokojnosť. Kanál v Račiciach sa vyznačuje priaznivou polohou a parametrami z hľadiska súťaženia. Labe aréna má vratný kanál, vietor väčšinou fúka pretekárom do chrbta alebo približne v smere blízkom smeru jazdy, prakticky bez bočných vetrov."

Stačili ste pri hektike vašej práce sledovať jazdy Slovákov? Čo hovoríte na ich účinkovanie?
„Pri mojej práci často ani nestačím vnímať, ktorý pretekár z akej krajiny je. Aspoň počas finálových jázd som sa snažil „jedným očkom" sledovať počínanie Slovákov. Čo sa týka ich výsledkov, kajakári patria medzi svetovú špičku alebo sú k nej blízko. A máme ich veľa. Čo ma však mrzí, a to už platí dlhé roky, že nemáme žiadneho špičkového kanoistu. Pritom v mládežníckych kategóriách sú. Ale to by bolo na inú a dlhšiu debatu. Keď už mám povedať jedno meno, kto ma príjemne prekvapil, tak to bola Ivana Mládková. Olympijský štvorkajak zajazdil dobrý štandard, nedá sa povedať, že by výraznejšie sklamal. Peter Gelle s Adamom Botekom dosiahli výborný čas už v kvalifikačných pretekoch na Zemníku. Preto bol predpoklad, že aj na samotnom šampionáte by sa mohli umiestniť vysoko. Gelle dokáže fantastický finiš, aj tentoraz to predviedol v plnej kráse."

V Račiciach sme videli v akcii viacero pretekárov z „exotických" krajín, lepšie povedané, exotických z pohľadu kanoistiky. Niektorí boli jasne „mimo", ale vyskytli aj prípady, keď prenikli až na medailové stupienky.
„Ako hovoríte, niektorí výrazne zaostávajú, ale ďalší zase príjemne prekvapili. Medailu získalo Gruzínsko i Irán, Indonézia tiež robí veľké pokroky, dokonca v disciplínach, v ktorých ani my nemáme zastúpenie, ako napríklad K4 ženy. Teraz budem hovoriť ako člen ICF, vítame, že dávajú o sebe vedieť ďalšie krajiny, z pohľadu rozšírenosti a popularity to znamená pre kanoistiku prínos. Tieto záležitosti pozorne monitoruje aj Medzinárodný olympijský výbor. Nejde len o počet zúčastnených krajín, ale aj o to, koľko z nich siahne na medaily. Z tohto pohľadu MS v Račiciach vyzneli pozitívne, keď medailu získalo celkovo 26 krajín (v šprinte 23) zo 65 zúčastnených."

Ladislav Harsányi

   

« späť