14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

10. september 2017

Dunajský maratón 2017 s rekordnou účasťou: Petrla triumfoval v novom traťovom rekorde


Výborné výkony ozdobili v poradí už 29. ročník tradičných vodáckych pretekov Dunajský maratón - memoriál Milana Rosu, ktorý sa uskutočnil v nedeľu 10. septembra 2017 na starom koryte Dunaja medzi Dobrohošťom a Gabčíkovom.

Hoci pokles veľkej vody priniesol so sebou veľa blata, vďaka enormnej snahe širokého tímu organizátorov sa podarilo perfektne pripraviť 22 kilometrov dlhú trať. "Napriek tomu, že fúkal citeľný protivietor, vodný stav, ktorý zostal zvýšený, pomohol k vytvoreniu traťového rekordu v kategórii single kajakov," konštatoval riaditeľ pretekov Martin Mišík. Rekord utvoril v hlavnej kajakárskej kategóri K1 mužov Filip Petrla časom 1:06:11,485 h.

"Z môjho pohľadu podal Filip Petrla obdivuhodný výkon, bola to najrýchlejšia loď v kanoistických disciplínach.  Veľmi dobre zajazdil aj slovenský reprezentant Marek Krajčovič, účastník nedávnych MS v Račiciach, ktorý dopádloval na druhom mieste. Tretí skončil Čech David Kotrč a štvrtý viacnásobný majster sveta z Mosonmagyaróváru István Salga," komentoval výsledky medzi kajakármi Mišík.

Špecifikom pretekov je, že sú zároveň kanostickými i veslárskymi. Takisto sa súťažilo v dynamicky sa rozvíjajúcom športovom odvetví paddle boardov, v takzvanom Standup paddle (SUP), a to v troch kategóriách Elite, Sport a Hobby. Dunajský maratón bol  súčasťou Českého pohára v kanoistickom maratóne.

Účasť bola rekordne vysoká, na 29. ročníku sa zúčastnilo 175 pretekárov, doterajšie maximum tvorilo 146.   Popri silnom zastúpení slovenských lodí prišli aj českí, maďarskí a rakúski vodáci.

"Veľmi nás teší stúpajúci záujem o Dunajský maratón. Motivuje nás to, aby sme čo najlepšie pripravili ďalší ročník, ktorý bude jubilejný tridsiaty. Takisto je pre nás potešujúci fakt, že podujatie je obľúbené aj medzi staršími pretekármi v kategóriách veteránov. Zasúťažil si napríklad Ľubor Štark, finalista z OH v single kajaku z Montrealu 1976, stále v skvelej forme, či veslársky olympionik Ján Žiška. Aj Dunajský maratón ich motivuje k tomu, aby naďalej trénovali," uzavrel Mišík.

Výsledky nájdete http://www.kanoe.sk/podujatia-sr/299-dunajsky-maraton-vysledky/

Ladislav Harsányi

Foto: Peter Bende

   

« späť