14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

19. september 2017

S Marianom Tesárikom o historicky najúspešnejšom vystúpení Slovenska na Súťaži olympijských nádejí


Trinásť medailí. Štvrté miesto medzi 33 krajinami v medailovej bilancii a piata priečka v bodovaní. Toto je sumár historicky najlepšieho vystúpenia mladých slovenských rýchlostných kanoistov v Súťaži olympijských nádejí, ktorá sa tento uskutočnila v českých Račiciach od 15. do 17. septembra. So šéfom výpravy i realizačného tímu juniorskej reprezentácie Marianom Tesárikom sme sa po návrate porozprávali.

Iné, ako vysoko pozitívne hodnotenie účinkovania Slovákov na Súťaži olympijských nádejí, vzhľadom na medailovú žatvu, zrejme neprichádza do úvahy. Ako by ste ho charakterizovali?

„Vystúpenie celého družstva bolo veľmi úspešné. Najzreteľnejšie o tom hovoria výsledky pretekárov. Stačí, keď si vezmeme počet finálových umiestnení, ktorých bolo 45, čo je naozaj vysoké číslo. Medailová bilancia je takmer totožná s minuloročnou, s tým, že máme o jednu striebornú medailu viac a o jednu bronzovú menej. Každá jedna kategória, či už išlo o kanoistov, kanoistky, kajakárov či kajakárky, sa dokázala veľmi dobre popasovať so silnou medzinárodnou konkurenciou."

Z 13 medailí získali kanoisti až 11 kanoisti. Vo vyšších vekových kategóriách, predovšetkým v seniorskej, kanoisti na Slovensku výrazne zaostávajú za kajakármi - tak v kvalite, ako aj početnosti. Ako sa z tohto pohľadu dívate na dominanciu slovenských kanoistov v Račiciach?

„Vedeli sme, že generácia kanoistov z ročníkov 2000 - 2002 je silná, bola zastúpená vo väčšej miere aj v rámci slovenských pretekov, a má potenciál. Som rád, že ukázali silu a „dorovnali" medzeru za kajakármi na Slovensku, ktorú sme pociťovali. Verím, že príde trend, že konečne ju začneme dopĺňať aj v seniorskej kategórii. Už budúci rok do nej prejdú dvaja kanoisti. Každým rokom by to malo byť lepšie. Pred mnohými rokmi sme mali podobný problém, akurát v opačnom garde a kajakári potom pomaly začali dobiehať kanoistov. V Račiciach sa však nestratili ani naši mladí kajakári, určite nesklamali."

Náš najúspešnejší kanoista Dávid Koczkás (ročník 2000) získal dve zlaté a dve strieborné medaily, z nich tri v singli. Okrem toho, že obhájil zlato z lanského roka na tisícke, pridal kovy aj na kratších tratiach. Čo súdite o jeho vývoji a perspektívach?

„Ide o pretekára s veľkou perspektívou pre Slovensko, budúcnosť našej kanoistiky. Dávid je na tom veľmi dobre kondične i fyzicky, ale predovšetkým technicky. Technika je rozhodujúca a z tohto pohľadu je veľkým prísľubom. Je však dobré, že máme aj ďalších chlapcov, ktorí sa na neho tlačia a vytvárajú mu konkurenciu. On bude pokračovať v napredovaní a ďalší sa budú ťahať za ním."

Výborne si počínala aj kanoistka Lucia Valová (2001), ktorá si vyjazdila zlato i bronz. Ako hodnotíte jej napredovanie?

„Vidieť na nej progres. Nadviazala na výkony z Európskeho olympijského festivalu mládeže, kde tiež dosiahla veľmi pekné výsledky. Stúpajúca tendencia výkonnosti je u nej viditeľná. Takisto som rád, že ani ďalšie dievčatá sa nestratili, keď si vyjazdili v jednotlivých disciplínach finálové umiestnenia. Takže aj v tejto kategórii sa nám to pomaličky začína rozrastať."

Počasie pretekárom príliš neprialo. Ako to vyzeralo na mieste?

„Miestami to bolo až kruté. Chladné počasie, teplomer ukazoval maximálne dvanásť-trinásť stupňov, striedal sa vietor s dažďom. Pre hustú rannú hmlu museli niektoré preteky preložiť na popoludnie.   S týmto mixom počasia sa však jednotlivci i posádky popasovali veľmi dobre."

Posledné sobotňajšie preteky C4 na 500 m sa uskutočnili až o 19.30, keď na arénu padal súmrak a nechýbalo veľa a išlo by o „nočnú jazdu".

„Našťastie, k večeru sa mračná roztiahli a pretekári dorazili ešte za vidna. Cieľ bo rozsvietený. O pár minút už zahalila kanál tma. Doberal som si našich chalanov kanoistov z C4, ktorí štartovali v druhej dráhe a vyjazdili si druhú priečku: ,Tým, že ste sa neobracali dozadu do tmy a ťahali ste dopredu, ste dosiahli takýto výsledok.´ Naposledy sme v tejto disciplíne získali medailu pred ôsmimi rokmi."

Medailová bilancia slovenských kanoistov na tomto podujatí z rok na rok utešene narastá. Môžete to demonštrovať aj štatisticky?

"V roku 2012 sme mali jedno striebro a dve bronzové medaily, o rok neskôr to bolo bez kovu. Až potom prišli silnejšie ročníky 1998 a 1999, 2000. V Pieštaňoch nasledovala jedna zlatá, štyri strieborné a šesť bronzových medailí, ďalší rok bola bilancia 1- 4- 7, vlani v Szegede 3-5-5 a teraz 3-6-4. Pritom počet zúčastnených krajín stúpa - postupne to bolo 24, 27, 28, 25, 32 a 33 krajín. Sú to priam mamutie preteky a som rád, že naši pretekári sa môžu na kvalitných dráhach porovnávať s takouto konkurenciou."

Ako znie vaše resumé z Račíc?

"Chcel by som pochváliť celé družstvo, všetkých pretekárov, aj za postoj k jednotlivým pretekom a poďakovať sa celému realizačnému tímu, trénerom, fyzioterapeutovi, všetci na sto percent odviedli svoju prácu. Prispeli tým k pohode v tíme, dobrej klíme a k pekným výsledkom."

Ladislav Harsányi

   

« späť