14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

08. október 2017

Rozlúčkové - tortové preteky na Zlatých pieskoch v jubilejnom lesku


Viac ako tristo účastníkov, vzhľadom na dátum v kalendári priaznivé počasie, pekné súboje a kvalitné výkony v prevažnej miere mladých pretekárov - rýchlostných kanoistov. Taký je stručný sumár jubilejného 65. ročníka Rozlúčkových - tortových pretekov, ktoré sa uskutočnili v sobotu 7. októbra 2017 na bratislavských Zlatých pieskoch. Súťažilo sa na tratiach 2 km a 4 km, počnúc 8-9-ročnými deťmi a končiac seniormi, pričom nechýbali ani štafetové preteky na 2x 1200 m.

"V tradičnom termíne našich pretekov to býva náročné s počasím, ktoré nevieme ovplyvniť. Našťastie pôvodné predpovede sa vylepšili. Ked na Zlatých pieskoch zafúka vietor a zaprší, pokazí to dojem z celých pretekov. V sobotu sa to však nestalo. Nás teší, že  bolo zastúpené prakticky celé Slovensko, chýbalo len zopár klubov. Žiaľ pretekári z Győru, odkiaľ k nám chodilo aj vyše stovky mladých vodákov, nepricestovali, pretože v tomto termíne mali domáce preteky a pre podobné príčiny absentoval aj tím zo Szolnoku. Pôvodne sme chceli usporiadať Rozlúčkové - tortové preteky 1. októbra, keď mali Maďari voľný termín, ale zase v tom čase sa viaceré slovenské kluby zúčastnili na Veľkej cene Sparty. Kým v minulých ročníkoch prišlo  5 - 8 zahraničných tímov, tentoraz to bolo bez nich. Čo nás však teší, že slovenské kluby boli spokojné, aspoň sa tak vyjadrili. Hádam hovorili pravdu," bilancoval bezrostredne po skončení podujatia jeho dlhoročný riaditeľ Jaroslav Ostrčil, ktorý je predsedom KRK Vinohrady Bratislava, klubu, ktorý preteky zabezpečuje technicky i organizačne.

Rozlúčkové - tortové preteky sa uskutočnili v spolupráci so Správou telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) hlavného mesta SR  Bratislava, ktorá spravuje areál Zlatých pieskov a vďaka jej ústretovosti sa tam môže toto podujatie pravidelne konať. Nad pretekmi prevzal záštitu starosta Ružinova, keď táto mestská časť zabezpečila pekné ceny. V seniorskej kategórii v K1 na 4 km sa predstavili aj viacerí účastníci MS 2017 v Račiciach. Vyhal Marek Krajčovič (ŠCP Bratislava) pred Samuelom Balážom (Vodácky klub Tatran Karlova Ves Bratislava) a Adamom Botekom (Kayak & kanoe klub Komárno).

V hodnotení družstiev zvíťazil KRK Nováky, druhý skončil Kayak & kanoe klub Komárno, tretie miesto obsadil Kajak canoe klub Šamorín. Okrem víťazov sa na najvyšší stupienok na "debni" symbolicky postavil hlavný rozhodca Štefan Košík, ktorý v tejto pozícii slávil na podujatí 15-ročné jubileum a s Rozlúčkovými pretekmi sa lúčil.

"Hoci  sme nový rekord podujatia nevytvorili, počet pretekárov prekročil tristo, čo je slušné číslo. Konkurencia bola dobrá. Robíme to hlavne pre mládež a pre nás nie je najpodstatnejše  to, aby boli spokojní organizátori, ale pretekári a kluby," povedal Ostrčil.

Zároveň upozornil na problémy s organizovaním pretekov: "Nový zákon o športe nám tak skomplikoval život, že technické zabezpečenie sa stáva pre malé kluby takou náročnou úlohou, že premýšľajú nad tým, či budú preteky naďalej organlzovať. Mnoho vecí sa v minulosti nevyžadovalo. Pri nesplnení požiadaviek hrozia sankcie. Menšie kluby nemajú na to, aby disponovali vlastnými motorovými člnmi a ďalším technickým zabezpečením. Musíte mať vodiča, oprávnenie pre záchrannú službu... Keď si ju chcete objednať u profesionálov, stojí to oveľa viac peňazí. Ak by klub chcel naplniť do bodky literu požiadaviek, zruinovalo by ho to finančne."


Vzhľadom na povedané zvažuje, či bude pokračovať v úlohe riaditeľa pretekov. "Nemám to presne zrátané, ale riaditeľom týchto pretekov som takých 35 rokov. Vzhľadom na čoraz náročnejšie technické zabezpečenie, vrátane rozhodcov, dobrovoľníkov, nevyhnutnosť zohnať niekoľko tisíc eur na to, aby sa mohli preteky uskutočniť, zvažujem, či v budúcnosti budem v tejto funkcii pokračovať. Navyše ani zo strany klubu nie je veľký záujem organizovať preteky."

Napriek týmto nie príliš optimistickým záverečným slovám Jaroslava Ostrčila veríme, že Rozlúčkové preteky neboli nadobro rozlúčkové. Šikovná slovenská kanoistická mlaď by si také niečo nezaslúžila.

Ladislav Harsányi

   

« späť