14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

02. január 2018

AŽ 41 medailí štvorkajakov Slovenska. Vlček: Terajšia loď zo všetkých najlepšia


Tie čísla až vyrážajú dych. Slovenské štvorkajaky na hladkej vode nazbierali v ére samostatnosti dovedna 41 medailí na OH, MS a ME na rôznych vzdialenostiach, teda na 200, 500 aj 1000 metrov. Z nich je 21 zlatých, 13 strieborných a 7 bronzových.

Žiadna najjagavejšia sa nezrodila pod piatimi kruhmi, ale tri kovy z nich majú veľký význam, keďže ich naši kajakári získali na najväčšom športovom sviatku na svete. Najprv „len\" bronz vybojovalo kvarteto Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača v Aténach 2004, potom striebro štvorica Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr v Pekingu 2008 a napokon takisto striebro osádka Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka v Riu de Janeiro 2016.

Na začiatku tohto storočia bola akoby nezdolateľná loď s bratmi Riszdorferovcami, Vlčekom a Bačom, ktorá suverénne ovládla na MS po dve trate (500 a 1000 m) v dvoch za sebou nasledujúcich rokoch, najprv v španielskej Seville 2002 a hneď potom v americkom Gainesville 2003, k čomu treba jedným dychom pridať, že títo štyria komárňanskí chlapci nepustili nikoho pred seba ani na ME v Szegede 2002 na oboch spomenutých vzdialenostiach. Bola to v tom čase ich impozantná víťazná šnúra, až sa človeku žiada pasovať túto loď za historicky najlepšiu.

„Áno, boli sme výborní, aj sme vtedy veľa vyhrali, ale predsa si myslím, že najlepší štvorkajak máme teraz, či presnejšie od roku 2015. Ten, v ktorom pádlujem s Denisom Myšákom, Jurajom Tarrom a Tiborom Linkom. Suverénne sme vyhrali hneď prvé naše MS v Miláne 2015, boli sme druhí na OH v Brazílii, máme aj niekoľko medailí z ME z predchádzajúcich dvoch rokov, pričom konkurencia výrazne vzrástla," povedal nám historicky najúspešnejší slovenský kajakár Erik Vlček, ktorý sedem zo svojich desiatich titulov majstra sveta získal práve v K4. A bol - jediný - členom všetkých troch medailových olympijských lodí.

Na ME získali slovenské štvorkajaky 13 zlatých, 8 strieborných a 3 bronzové medaily, na MS je ich bilancia 8 - 3 - 3, na OH 0 - 2 - 1. Z veľkého počtu ich držiteľov uvádzame aspoň všetkých zlatých z MS, sú to: Erik Vlček, Richard a Michal Riszdorferovci, Juraj Bača, Róbert Erban, Juraj Tarr, Rastislav Kužel, Ladislav Belovič, Juraj Lipták, Martin Chorváth, Denis Myšák a Tibor Linka.

Tomáš Grosmann v denníku Šport 2. januára 2018

   

« späť