14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

11. január 2018

Dukla v stredisku Livigno: Makajú, varia a kochajú sa scenériou


Talianske lyžiarske stredisko Livigno je v týchto dňoch domovom rýchlostných kanoistov z VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne, kam sa vybrali 6. januára. Pod vedením trénerov Radovana Šimočku a Ladislava Beloviča si tam rozprestrel svoj zimný tréningový výcvikový tábor poltucet športovcov - Peter Gelle, Milan Fraňa, Miroslav Zaťko, Martin Jankovec, Matej Rusnák, Vincent Farkas.

Aké podmienky našla výprava Dukly? Odpovedá Radovan Šimočko:Do Livigna sme na zimný výcvikový tábor zavítali už po tretíkrát, s Petrom Gellem sem jazdime aj v lete na bezprostrednú prípravu pred vrcholným podujatím roka. Nachádza sa tu nielen 30 km špičkovo upravených bežkárskych tratí, ale aj komplexné športové centrum Aquagranda, z ktorého širokého portfólia služieb využívame najmä profesionálne zariadené fitness centrum a 25-metrový plavecký bazén."

Nesťažujú sa ani na ubytovanie. „Tradične sme ubytovaní vo vrchnejšej časti Livigna v penzióne umiestnenom 50 metrov od bežkárskych tratí. Spravuje ho športová rodina Bormettiovcov: Adriano, bývalý pretekár v zjazdovom lyžovaní a Ornella, bývalá pretekárka na horských bicykloch, a nachádzame tu všetok potrebný komfort. Ubytovanie sme našli na základe odporúčania Jána Valušku, trénera našej reprezentantky v bežeckom lyžovaní Aleny Procházkovej, ktorá sa tu momentálne tiež pripravuje," pridáva zaujímavé informácie Šimočko.

Stravu si riešia vo vlastnej réžii. Vybavenie apartmánov ponúka možnosti štandardných kuchýň.  „Pretekári sú postavení do pozície zodpovednosti nielen za svoj jedálniček, ale aj za samotnú prípravu pokrmov. Musím povedať, že sa tejto úlohy zhosťujú naozaj profesionálne," pochvaľuje si počínanie rýchlostných kanoistov aj z gastronomického pohľadu Šimočko.

Počasie majú rôznorodé, strieda sa husté sneženie s jasným slnečným svitom. „Pri trénovaní nám to však nijako neprekáža. Sústredenie, ako už tradične v tomto období, zameriavame na rozvoj základnej vytrvalosti, k čomu využívame aj podmienky spojené s vyššou nadmorskou výškou a v posilňovni sa koncentrujeme na maximalizáciu silových schopnosti. Denný režim pretekárov je postavený tak, aby sme v čo najväčšej miere využili podmienky, ktoré nám Livigno poskytuje. Náplň tréningov zámerne nespestrujeme a náročnú, prevažne monotónnu činnosť odľahčuje nádherná scenéria tejto časti alpskej prírody," načrtol nám tréner dvojtýždňovú náplň sústredenia.

Čo sa zmenilo v stredisku od ostatnej návštevy "duklákov"? „Livigno ako mesto sa v poslednej dobe výraznejšie zameriava na vytváranie podmienok pre vrcholový šport, čo môžeme vidieť v neustálom rozširovaní služieb a prostriedkov prípravy pre profesionálnych športovcov. Z tohto pohľadu nás tu pri každom príchode privíta niečo nové."

Voľného času športovcom na sústredení veľa neostáva. Predsa len, ako strávia tých pár hodín voľna? „Varením, učením, spoločnou návštevou pizzérie alebo sledovaním filmov," odpovedá Šimočko.

(lh)

   

« späť