14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

12. január 2018

Ivana Mládková s chuťou bežkuje: Po takej sezóne by bola škoda ukončiť kariéru


Slovenská dlhoročná špičková kajakárka Ivana Mládková (za slobodna Kmeťová) má za sebou veľmi úspešný rok 2017, ktorý korunovala dvoma singlovými finálovými umiestneniami na majstrovstvách sveta v Račiciach. Hoci pôvodne uvažovala aj o skončení kariéry, dostala nové impulzy a s chuťou sa pustila do prípravy na ďalšiu sezónu. Od 6. januára 2018 sa pripravuje individuálne v rakúskom lyžiarskom a turistickom stredisku Seefeld, sústredenie sa jej končí v sobotu trinásteho.

Aká je náplň vášho pobytu v Rakúsku?

„Keďže ide o krátkodobé sústredenie, ťahám týždeň v kuse, bez voľna. Najazďujem kilometre na bežkách, k tomu sa pridružuje posilňovňa. To je gro týždňového pobytu. Raz som bola aj na zjazdových lyžiach, aby som mala nejakú zmenu."

Na facebooku ste sa pochválili novými lyžami, ktoré vám padli ako uliate. Kĺžu dobre?

Áno, aj preto, že je o ne dobre postarané. O lyže sa stará môj manžel, navoskuje mi ich a mám ich zakaždým pripravené pred tréningom. Teším sa z nich."

Manžel je športovec, bývalý český kajakár, takže je namieste otázka, či s vami bežkuje aj on?

Trénuje spolu so mnou, snaží sa mi robiť sparing. Napríklad vo štvrtok som šla šesťkrát šesť minút do kopca, išlo o intervalový tréning a manžel ho absolvoval so mnou."

Prečo ste si vybrali práve Seefeld in Tirol?

Minulý rok som prišla do Seefeldu prvýkrát a osvedčilo sa to, preto som sa sem vrátila. Sú tu dosť náročné trate, profil je kopcovitý, tréning je o to kvalitnejší. Napríklad v stredisku Livigno, kde som bola na sústredení predtým, ide o voľnejšie bežkovanie, trať je rovinatá. Budúci rok sa v Seefelde konajú aj MS v severských disciplínach, takže trať je naozaj bežkárska. Ide už o moje tretie sústredenie v príprave na novú sezónu, krátko po návrate zo Sevilly som na týždeň odcestovala do spomenutého Livigna. Februárovú prípravu mám v pláne v domácich podmienkach, možno pôjdem na kratšie sústredenie na bežky. Naplánovaná je špeciálna príprava v posilňovni, na trenažéri a v plavárni. Od 28. febuára by som mala absolvovať sústredenie v Portugalsku, už aj s mojím trénerom Rastislavom Kuželom, s ktorým budem naďalej spolupracovať."

Ciele do novej sezóny?

Chcela by som dosiahnuť uspokojivé výsledky na všetkých pretekoch, na ktorých sa zúčastním. Malo by ísť o Svetový pohár, majstrovstvá Európy a či majstrovstvá sveta. Tak ako minulý rok, aj v tomto bude všetko smerovať k augustovému svetovému šampionátu tak, aby na ňom kulminovala moja forma."

Martina Kohlová sa pokúsi po materskej dovolenke o návrat do súťažného diania, možno by vám mohla konkurovať v boji o miestenku na majstrovstvá sveta. Čo na to hovoríte?

Bude záležať na tom, v akej forme sa Martina vráti, ak sa vráti. Asi nebude pre ňu ľahké naskočiť do pretekárskeho kolotoča. Keď sa jej to podarí, určite bude kvalitná súperka."

Vlani ste uvažovali aj o ukončení kariéry, čo ste napokon zavrhli. Bolo to úspešným vystúpením na MS, keď ste dostali novú motiváciu i impulzy?

„V Račiciach som zajazdila najlepšie umiestnenia mojej singlovej kariéry, čo ma určite nakoplo. Vyplýva to aj z mojej spolupráce s Rastislavom Kuželom, ktorá má už štvorročné trvanie. Vždy istý čas trvá, aby všetko do seba zapadlo a ja cítim, že je to každý rok lepšie. Cítim sa naozaj fajn, jeho tréningy mi vyhovujú, baví ma to. Prehodnotila som myšlienky o ukončení kariéry, asi by bola škoda, ak by som to ukončila po takej úspešnej minulej sezóne. Uvidíme ako dopadne táto, podľa toho sa to bude odvíjať. Po sezóne som si nejakých 6-7 týždňov oddýchla, v novembri som sa pridala do skupiny Dukly Trenčín, ktorá si to namierila na sústredenie do Sevilly. Vychádzalo to ako najlepšie a najbližšie miesto, kde sa dalo trénovať v dobrých podmienkach, najmä poveternostných. Trénovala som s Matejom Rusnákom a pod vedením trénera Ľubomíra Hagaru, ktorý komunikoval a spolupracoval s Rasťom. Raz sme šli moje tréningy, inokedy Maťove, vedeli sme to skoordinovať. Pre mňa to bolo veľmi dobré dvojtýždňové sústredenie. Jazdilo sa mi veľmi dobre, vzhľadom na to, že to bolo iba mesiac po tom, ako som začala trénovať po dlhšej pauze. Dosahovala som dobré časy. Tešilo ma to a tiež pozbudilo, že som nestratila to, čo vo mne bolo v auguste. V stredisku Livigno som nabrala kondíciu na bežkách a teraz obdobie naberania fyzičky pokračuje, čo je vždy gro zimnej prípravy. Pridáva sa k tomu sila v posilňovni a technika na trenažéri."

Ladislav Harsányi

Foto: archív Ivany Mládkovej, na dolnej fotografii je s českou bežkyňou Kateřinou Smutnou.

   

« späť