14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

22. január 2018

Majstrovstvá SR v ťahaní na trenažéroch už majú za sebou desaťročie, do bodky splnili účel


V sobotu 20. januára 2018 nákupné centrum Avion v Bratislave nežilo iba nákupmi, pozornosť ľudí pútali aj majstrovstvá Slovenska v ťahaní na trenažéroch. Tradičné zimné podujatie rýchlostných kanoistov sa teší popularite samotných pretekárov i publika. Zišla sa podstatná časť slovenskej kanoistickej špičky, aj s konkurenciou z Dánska a Česka,  a na pádlovacích mašinách zviedli zaujímavé súboje o čas.

Na 200 m sa do pomyselného cieľa dostal najrýchlejšie Tibor Linka z ŠCP Bratislava, ktorý zdolal ďalšieho Šamorínčana Csabu Zalku pretekajúceho v rovnakých klubových farbách ako Linka, tretí skončil Ľubomír Beňo z VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne. Na tísícke dominoval Dán Nicolai Morcke, za ním dopádloval Matej Michálek z ŠCP, bronzový stupienok obsadil Erik Vlček z rovnakého strediska.

Medzi ženami sa zrodilo na prvých troch miestach navlas rovnaké poradie na dvojstovke i tisícke: 1. Mariana Petrušová (Kajak & canoe klub Komárno), 2. Lucia Oršulová (KRK Nováky), 3. Veronika Danišová (Dunajklub Kamzík Bratislava).

"Naša výkonnosť ešte nie ja taká, aká sa bude vyžadovať na vode, ale každopádne je to pre pretekára dobrý pocit, keď sa stane majstrom Slovenska na trenažéri. V príprave ho my až tak nevyužívame, väčšinou sa s ním stretneme prvýkrát v sezóne práve na týchto majstrovstvách, nuž aj pre telo je to trocha prekvapenie. Pre nás je to netradičné aj z pohľadu divákov, ktorí sa nachádzajú vo vašej tesnej blízkosti, mne osobne to však neprekáža. Samozrejme, dôležité bude, čo dokážeme na vode, a to sa ešte iba ukáže," povedal víťaz mužskej dvojstovky Tibor Linka.

Pohľadom riaditeľa pretekov Filipa Petrlu

„Preteky do bodky splnili, čo sme od nich očakávali. V zimnom období, keď sa v našom športe veľmi nepreteká, sa spolu stretneme a usporiadame toto tradičné podujatie. Ak sú moje archívy kompletné, išlo o jubilejný 10. ročník majstrovstiev Slovenska v ťahaní na trenažéri. Každopádne, podujatie má svoju tradíciu, dostalo sa do povedomia a pretekári sa na ňom zúčastňujú. A keďže ostatných 5 rokov sa konalo v nákupnom centre Avion, nechýba mu ani divácka kulisa. Pribudlo hlavne nezainteresovaných divákov. Čo sa týka účasti športovcov, tento rok sa zišla najužšia slovenská špička, všetci, ktorým to zdravotný stav dovolil, prišli. A ich účasť beriem ako podporu podujatia i zväzu. Mladí adepti kanoistiky tak môžu na vlastné oči vidieť svoje vzory. V tomto zimnom období o výsledky až tak nejde, nik sa z tohto pohľadu na špecifické disciplíny, akou je aj ťahanie na trenažéri, nesústreďuje. Ide čisto o doplnok prípravy. Účasť na majstrovstvách Slovenska je stabilizovaná, udržujú si popularitu. Snažíme sa ich spestriť a oživiť aj medzinárodne, prišli dvaja pretekári z Dánska, už druhý rok po sebe, rovnako dvaja Česi. Bezprostrené dojmy športovcov a klubov z podujatia boli pozitívne, na ďalšiu spätnú väzbu si treba ešte počkať. Čo sa týka trenažérov, dlhodobo spolupracujeme s dánskou firmou Dansprint, ktorá vyrába na špičkovej úrovni špeciálne pádlovacie trenažéry, medzi slovenskými klubmi sú populárne. Prináša ich na toto podujatie štáb 4-5 ľudí, ktorí okolo nich zabezpečujú celý servis. Sme už s nimi zohratí, a nikdy sa nevyskytol žiaden problém. Verím, že takáto spolupráca bude pokračovať aj v budúcnosti."

(lh)

Foto Peter Bende

   

« späť