14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

25. január 2018

Na piedestáli Gelle, Mládková, Botek, Rusnák i Valová


Na slávnostnom galavečere v hoteli Gate one vyhlasoval v stredu slovenský športový zväz Number one, akým Slovenská kanoistika podľa dosiahnutých úspechov bezosporu je, výsledky ankety Kanoista roka 2017. Prvý raz pod spoločnou hlavičkou Slovenská kanoistika, ktorá od januára 2017 združila sekciu hladkých i divokých vôd, i novým logom.

Prezident Slovenskej kanoistiky Ivan Cibák sumarizoval prvý rok nového subjektu, ktorý nebol ľahký, a vyslovil vieru, že obe športové odvetvia aj spoločnými silami nadviažu na úspešnú minulosť. Potom už na pódiu defilovali tí najlepší z najlepších z oboch sekcií, víťazi ankety Kanoista roka 2017.

Z rýchlostných kanoistov sa na pódiu objavil Peter Gelle až dvakrát, najprv prevzal ocenenie za Kajakára roka a potom spoločne s Adamom Botekom za Výkon roka, ktorý si vyslúžili famóznou striebornou jazdou v K2 na 1000 m na majstrovstvách sveta v Račiciach.

„Je to veľmi príjemné, na Slovensku je obrovská konkurencia, či už v rýchlostnej kanoistike alebo v slalome, preto je takéto ocenenie  veľmi cenné a je naozaj ťažké ho získať. Celá moja sezóna sa niesla v dobrom duchu, ale záver vypálil úplne perfektne a popri striebornej medaile na MS bolo najväčším bonusom, že som našiel takého kvalitného pretekára do lode a parťáka ako Adam Botek," glosoval Gelle.

„Som veľmi rád, že môžem jazdiť s jedným z mojich vzorov. Dúfam, že budeme schopní zopakovať takýto výsledok aj v budúcnosti, prípadne ešte lepší. Obaja makáme a je som veľmi poctený, že som dostal takúto šancu," pridal sa slovne Botek.

Najlepšou kajakárkou sa stala Ivana Mládková, ktorá sa nebránila porovnaniu „čím staršia, tým lepšia", ale pripomenula aj úspešnú spoločnú minulosť s Martinou Kohlovou v debli.

„Pre mňa to bola individuálna najlepšia sezóna, pretože som sa v singlových disciplínach dostala na MS prvý raz do finále - na dvojstovke aj päťstovke. Teraz sa teším na novú sezónu, cítim sa veľmi dobre v tréningovom procese, zo stránky fyzickej, silovej, keď som bola na vode, tak aj z technickej to bolo dobré. Absolvovala som dve sústredenia s dôrazom na bežkovanie a cítim sa fyzicky silnejšia. Teším sa v novej sezóne na nové výzvy a snáď to dopadne dobre," povedala Mládková.

Z ocenenia Kanoista roka sa tešil Matej Rusnák, ktorý bol dvakrát blízko k A-finále na MS v Račiciach: „Vážim si a je mi cťou, že môžem stáť na pódiu medzi elitou slovenskej kanoistiky." Medzi ženami prevzala rovnaké ocenenie mladučká Lucia Valová. „Mám veľkú trému," priznala rozpaky pred zaplnenou sálou pri otázke moderátora, či si trúfa postúpiť na tokijskú olympiádu. A tak za ňu odpovedal moderátor: Áno!

Za najlepšieho trénera vyhlásili Radovana Šimočku, ktorý okrem Petra Gelleho má vo VŠC Dukla B. Bystrica v Trenčíne pod palcom aj ďalších reprezentantov. Najúspešnejším mládežníckym trénerom sa stal Gejza Vass, ktorý sa v Šamoríne postaral o rast Csabu Zalku. Mladý kajakár, ktorý vlani získal na MS juniorv bronz a z ME rovnakej vekovej kategórie bral striebro i bronz, bol ocenený v kategórii Talent roka.

Za najlepšieho rozhodcu vyhlásili Martina Bielika. Za dlhoročný prínos do rýchlostnej kanoistiky ocenili športového novinára Tomáša Grosmanna.

Do novovzniknutej Siene slávy rýchlostnej kanoistiky uviedli prvých laureátov. Túto poctu dostali in memoriam Jan Matocha, Anton Daštinský, Ľubomír Kadnár, Milan Rosa a Vladimír Špaček.

(lh)

Foto Peter Bende

   

« späť