14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

16. február 2018

Dukla zaberá v Seville, posiela gratulácie do Pjongčangu Kuzminovej a P. Fialkovej


V Seville sú rýchlostní kanoisti VŠC Dukla Banská Bystrica z Trenčína ako doma. Už je to deviaty rok, čo navštevujú tréningové centrum pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie v hlavnom meste Andalúzie na juhu Španielska. Sú tam aj v týchto dňoch a v Seville strávia dva týždne (od 7. februára do 22. februára).

"Vraciame sa sem obyčajne dvakrát do roka, v jesenných mesiacoch a počas februára a marca. Centrum je zariadené tak, aby športovci a tréneri mali čo najväčší komfort a mohli sa plne venovať svojim športovým činnostiam. Potrebné športoviská sú pokope, čím sa vylučujú prestoje a každý si môže plniť svoje úlohy. Pre trénerov sú k dispozícii katamarany, takže máme bezprostredný dosah na pretekárov aj na vode. Tréningové centrum je postavené na brehu slepého ramena rieky Guadalquivir, ktoré prechádza aj historickou časťou Sevilly," približuje prostredie i podmienky tréner Radovan Šimočko, ktorý velí skupine kajakárov Dukly.

Tento rok sa ku kajakárom z tohto klubu - Petrovi Gellemu, Milanovi Fraňovi, Ľubomírovi Beňovi, Miroslavovi Zaťkovi a Martinovi Jankovcovi - pridal aj Samuel Baláž z ŠCP a jeden pretekár z Nórska - Lars Magne Ullvang."Koncentrujeme sa najmä na vytrvalostné skupinové tréningy na vode, silové skupinové posilňovanie. Individuálne tréningy tvoria najmä povinné ranné a ďalšie sú zamerané na zdokonaľovanie techniky pohybu,"opisuje náplň prípravy Šimočko a dodá: "Denný tréningový program obsahuje tri bloky: ranný - ľahká aeróbna aktivita, prvky kompenzačno-posilňovacieho programu, druhý dopoludňajší  - zameraný na dlhé kontinuálne zaťaženie a popoludňajší - silové programy, resp. technický tréning na vode."

Po príchode do Španielska  privítalo výpravu Dukly trochu chladnejšie počasie, ale po pár dňoch teploty už dosahujú príjemných, slnečných 20 stupňov. Vietor fúka len zriedka, takže z tohto pohľadu sú podmienky na tréning na vode optimálne.

Stíhajú členovia tímu popri každodenných tréningových povinnostiach sledovať aj zimné olympijské hry v Pjongčangu?  "Chalani sú veľkými športovými fanúšikmi, najmä keď ide o taký športový sviatok ako olympijské hry. Bohužiaľ, tu v Španielsku je trochu problém s ich sledovaním. Vyriešili sme to predplatným športového kanála vysielaného cez internet. Na pozeranie výkonov našich športovcov si, samozrejme, čas nájdeme a dokonca upravujeme aj časy tréningových jednotiek tak, aby sme mohli vysielanie pozerať naživo," odpovedá tréner.

A veruže mali dosť dôvodov na radosť, pretože ich oddieloví kolegovia z VŠC sa postarali o doposiaľ najväčšie úspechy Slovákov. "Veľkú gratuláciu od nás posielame Nasti Kuzminovej k zisku dvoch strieborných olympijských medailí. Veľmi nás potešil aj perfektný výkon druhej našej klubovej kolegyne z Dukly Banská Bystrica Paulíny Fialkovej. Samozrejme, držíme palce a fandíme všetkým našim športovcom a želáme im na olympijských hrách veľa úspechov," posielajú blahoželanie a pozdrav zo Sevilly do Pjongčangu Šimočko, Gelle a spol.

(lh)

 

 

   

« späť