14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

18. február 2018

Prichádza knižná novinka: Cesta za úspechom - rýchlostná kanoistika na Slovensku 2017


Sekcia hladkých vôd Slovenskej kanoistiky prichádza v týchto dňoch s malou knižnou novinkou. Publikácia  prostredníctvom fotografií a sprievodného textu zachytáva to najdôležitejšie, čo sa v slovenskej rýchlostnej kanoistike udialo v roku 2017. Tvorcami a autormi knižky sú Peter Bende (fotografie) a Ladislav Harsányi (text). Jej názov je Cesta za úspechom (Rýchlostná kanoistika na Slovensku 2017) a má charakter fotografickej ročenky, doplnenej textovou časťou, mini profilmi pretekárov a stručnou faktografiou úspechov slovenskej rýchlostnej kanoistiky v uplynulej sezóne. "Nájdu" sa v nej nielen špičkoví pretekári, ale aj takí, ktorí sa na pódiá nedostali, pretože zámerom fotografa bolo v prvom rade priniesť emócie, výrazy či gestá.

Bol to práve Peter Bende, ktorý vyrukoval s myšlienkou zdokumentovať sezónu predovšetkým rečou fotografií. Čo ho inšpirovalo a motivovalo k takémuto projektu? „Rýchlostnú kanoistiku fotografujem tretí rok, s fotoaparátom v ruke navštevujem majstrovstvá Slovenska a ďalšie preteky - i v okolitých krajinách. Z jednotlivých akcií som rozosielal fotografie na rôzne adresy, aby si ich účastníci podujatí mohli zavesiť trebárs na facebook. Keď som sa koncom sezóny pozrel na disk, zistil som, že sa tam nachádza okolo 20-tisíc fotiek s kanoistickou tematikou. Tak mi napadlo, že by bolo dobré, aby športovcom zostala v tomto predigitalizovanom svete aj hmotná „papierová" spomienka na aktívnu kariéru i úspechy, nielen nejaké fotky roztrúsené po internete, a mohli si ich v knižnej podobe trebárs o dvadsať rokov vytiahnuť z police a ukázať potomkom a príbuzným. Išlo o to poukázať na najúspešnejších kanoistov v roku 2017 - od seniorskej kategórie až po najmladšie ročníky a ilustrovať to aj cez Slovenský pohár," objasňuje Peter Bende, ktorý si tento šport zamiloval. Má aj dôvod navyše, pretože jeho syn Adam je kajakár v kadetskom veku a reprezentuje farby Vodáckeho klubu Tatran Karlova Ves.

„Rozmýšľal som, ako fotografie obohatiť o nejakú pridanú hodnotu. Keď som sa začítal do článkov Ladislava Harsányiho na canoe.sk, vedel som, že jeho texty by tomuto zámeru veľmi dobre poslúžili a fotografiám by dodali nejaký príbeh. Preto som ho oslovil na spoluprácu. Spojil sa tak obraz s textom a vyústilo to do knižnej podoby. Cieľom je nielen zdokumentovať jednotlivé úspechy, ale je to zároveň poďakovanie jednotlivcom i kolektívom za výkony a ich prácu počas celého roka, takisto trénerom, funkcionárom, rozhodcom a v neposlednom rade rodičom, pretože tí všetci majú veľkú zásluhu na rozvoji tohto športu na Slovensku. Zároveň bude sezóna zdokumentovaná na dlhšie obdobie. Ak bude o knihu záujem a bude sa páčiť, radi by sme z toho urobili každoročnú tradíciu v ešte kvalitnejšom prevedení než táto pilotná verzia," doplnil Bende.

Jeho iniciatívu ocenila a podporila aj sekcia hladkých vôd Slovenskej kanoistiky, čo vyústilo do realizácie knižného projektu. „Peter Bende celý rok prinášal zaujímavú fotodokumentáciu z mnohých podujatí a veľmi si ceníme aktivitu a jeho nápad spracovať tieto fotky do knihy. V podstate je to prierez mnohých domácich a niektorých zahraničných pretekov s výberom športovcov a trénerov bez ohľadu na ich výkonnosť, čo dodáva knihe väčšiu hĺbku. Pán Bende ukázal v tejto jeho vášni skvelý zmysel pre moment. Keď prišiel s nápadom spracovať zábery do tejto publikácie, veľmi radi sme súhlasili. Možno, že začneme s novou tradíciou archivácie našich pretekov aj pre ďalšie roky. Touto cestou by som sa chcel pánovi Bendemu za fotky a prípravu publikácie, ako aj pánovi Ladislavovi Harsányimu za textové pasáže v knihe a pomoc pri jej dotváraní poďakovať," povedal na margo knižnej novinky generálny manažér Slovenskej kanoistiky Boris Bergendi.

(lh)

   

« späť