14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

07. marec 2018

Matej Rusnák makal pod trénerom Ľubomírom Hagarom ml. v Kalifornii v spoločnosti Čechov


Slovenský kanoista Matej Rusnák pod vedením svojho trénera Ľubomíra Hagaru ml. z kanoistického oddielu VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne prežil tri februárové týždne (od 8. do 28. februára) v kalifornskom Newport Beach v USA, kde sa zúčastnili na výcvikovom tábore aj so skupinou českých vodákov.

Ako sa zrodilo toto sústredenie? „Už na jeseň minulého roka sme sa dohadovali s českými trénermi Liborom Dvořákom a Waldemarom Fibigrom, že by sme si mohli na jar dať nejaké spoločné sústredenie. Z toho vzišlo ako prvé toto v Newport Beach a bude nasledovať aj druhé v talianskej Sabaudii, na ktoré odchádzame už túto nedeľu. Tam ešte pribudnú ďalší dvaja českí pretekári, takže by nás tam malo byť 9. Dá sa povedať, že v podstate celá jarná príprava prebehne na spoločnej báze s dvoma českými kanoistickými skupinami," objasňuje tréner Hagara.

O náplni a priebehu pobytu tréner povedal: „Sústredenie prebehlo veľmi pokojne a pre nás pozitívne. Najazďovali sa prvé kilometre, išli sa úseky v rámci vytrvalosti, sem-tam sa zabŕdlo do rýchlostnej vytrvalosti, ale bolo toho pomenej, tá pribudne v Sabaudii. Pobyt v Newporte hodnotím pozitívne najmä z pohľadu, že tam bola väčšia skupina kanoistov v tréningovom procese, a tak sa mal Matej stále na koho doťahovať. Na každý tréning sa musel zodpovedne pripraviť, aby stíhal ostatným. Neustála konfrontácia s tréningovými parnermi prispieva Matejovmu rozvoju a určite aj českým pretekárom."

Ako bol spokojný samotný pretekár? „Z Kalifornie som sa vrátil nadmieru spokojný. Cieľ, ktorý sme si dali, sme tam splnili. V podstate išlo o úvodné tohtoročné kilometre, a myslím si, že ich nebolo málo. Spolu s českými kolegami sme na kvantite dosť zamakali. Myslím si, že mi to dalo dobré základy pre ďalšie tréningy, ktoré sa budú postupne meniť z kvantity na kvalitu," pochvaľoval si Rusnák.

Keďže doma mu chýbajú tréningoví partneri, napríklad vlani v príprave na majstrovstvá sveta trénoval aj s kolegyňou kajakárkou Ivanou Mládkovou, privítal, že tentoraz mohol využiť prítomnosť českých pretekárov. „Skupina sa nedá nikým iným nahradiť. Je to úplne iné trénovanie ako osamote. Sú aj také typy športovcov, ktorým vyhovuje individuálny tréning, ja medzi nich nepatrím. Privítal som, že som mohol trénovať s ďalšími kanoistami a teším sa, že spolupráca s chalanmi z Česka bude pokračovať aj v Sabaudii," hovorí Rusnák, ktorý vlani na MS v Račiciach obsadil v B-finále C1 na 1000 m 2. priečku a celkovo mu patrila v disciplíne 11. pozícia.

V Kalifornii sa stretli aj so skupinou trénera Petra Likéra, ktorá sa vybrala do Newport Beach na 5 týždňov a ich pobyt sa prekrýval dva dni

„Keď sme pricestovali, počasie bolo celkom fajn, ale potom sa ochladilo, miestami na 12-13 stupňov, čo je na Kaliforniu, ako nám hovorili miestni, trocha málo. Chladný týždeň bol azda jediným menším negatívom, ale inak podmienky na jazdu, vzhľadom na to, že ide o morský prístav, boli v poriadku," poznamenal Hagara.

„Dalo to zabrať, ale myslím si, že ešte týždeň by som vydržal v nastolenom tempe a intenzite. Užívam si teraz voľnejší týždeň, trocha si oddýchnem. Teraz trávim spoločné chvíle s priateľkou a rodinou a potom už odchádzam opäť na tri týždne," zhrnul Rusnák svoj program.

Ten v minulosti dosahoval pekné výsledky aj na 5 km. Na čo sa sústredí v tohtoročnej príprave? „Matej sa vždy zameriaval na tisícku s tým, že doplnkovou bola päťtisícka. Aj tento rok sa  sústredíme na kilák", nakoniec, kanoistom ani nič iné nezostáva, keďže ten jediný zostáva ako olympijská disciplína," odpovedá tréner a Rusnák na neho nadviaže: „Priorita je kilometer, no nevylučujem ani „päťkilák". Všetko sa bude odvíjať od formy, aké výkony budem podávať v úvode sezóny - aj na 5 km. To rozhodne. Ale rád by som si zajazdil aj 5-kilometrovú trať v rámci pretekov, tá ma vždy bavila, platí to stále a dosiahol som na nej moje najlepšie výsledky."

O cieľoch pre novú sezónu nechajme prehovoriť oboch. „Uvidíme, ako na tom bude po prvých kvalifikačných pretekoch. Myslím si, že účasť na Svetových pohároch by si mal zabezpečiť a potom sa pokúsi prebojovať aj na majstrovstvá Európy i sveta," načrtol očakávania tréner Hagara.

Rusnák to vidí nasledovne: „Prebojovať sa na ME a MS je môj každoročný cieľ a potom na nich zajazdiť čo najlepšie. A stále túžim po finále, v ktorom som bol naposledy v roku 2014. Verím, že tento rok sa mi podarí vylepšiť moje osobné maximum, čo je druhé miesto v B-finále."

Ladislav Harsányi

Foto archív Ľubomíra Hagaru ml.

   

« späť