14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

13. marec 2018

Traja mladí kanoisti do Barcelony. Pobijú sa o miestenky na Olympijské hry mládeže do Buenos Aires


Na Olympijských hrách mládeže, ktoré sa budú konať v argentínskom Buenos Aires (12. - 16. októbra 2018), sa predstavia aj kanoisti, ale v špecifických pretekoch. Budú musieť zvládnuť disciplínu tak v rýchlostnej kanoistike, ako i vo vodnom slalome, bez ohľadu na to, či sa špecializujú na hladkú alebo divokú vodu.

„Samotná súťaž pozostáva zo slalomovej časti a rýchlostnej, pričom rozhodujúcim kritériom pre konečné poradie je súčet časov z oboch častí. Ak sa napríklad pretekár vykúpe na rýchlostnom kajaku, je diskvalifikovaný. Pre nás sú to úplne atypické preteky. Slalomová časť pozostáva z toho, že sa kanoisti spustia zo štvormetrovej rampy po  šmýkačke, ktorá sa končí vo výške 1,20 metra nad hladinou vody. Keď dopadnú do vody, pokračujú „esíčkom", vojdú do zóny, ak sa nemýlim s rozmermi štyrikrát desať metrov, kde budú musieť urobiť eskimáka a vrátiť sa späť. Rýchlostnú časť tvorí akási osmička s dĺžkou približne 200 - 220 m, kde idú proti sebe dve lode," opisuje náplň a prevedenie súťaží Marian Tesárik, šéf juniorskej reprezentácie Slovenska v rýchlostnej kanoistike.

Cesta do Buenos Aires vedie cez Barcelonu, kde sa od 12. do 15. apríla uskutočnia kvalifikačné preteky. „Keďže Slovenská kanoistika môže do Barcelony vyslať dohromady maximálne 8 pretekárov, kvóty sme si rozdelili s vodnými slalomármi, čiže po štyri miestenky v týchto kategóriách: K1 chlapci, C1 chlapci, K1 dievčatá a C1 dievčatá. Vekovým kritériom je dátum narodenia 2002 alebo 2003," objasňuje Tesárik.

Ako prebiehal výber adeptov na kvalifikáciu do Barcelony a kto napokon pocestuje do hlavného mesta Katalánska? „Nevedeli sme, kto by mohol takéto niečo z našich pretekárov zvládnuť. Po konzultácii s trénermi sme si vytypovali v prvom rade takých, ktorí mali vôľu popasovať sa so slalomom, čo je alfa a omega, a takisto bola predpokladom ochota trénera sa tomu venovať. Z takýchto adeptov prišlo na testy šesť pretekárov. V bazéne v Slovnafte bola vytvorená dráha, kde sme si urobili porovnávacie testy. Všetci mali rovnaké podmienky, tú istú loď a absolvovali po tri jazdy. Nakoniec za sekciu hladkých vôd sme do Barcelony navrhli iba troch, pretože canoe dievčat nemáme kým obsadiť," odpovedá Tesárik.

Na kvalifikačné preteky do Barcelony sú navrhnutí (menoslov podlieha schváleniu výkonným výborom) traja mladí pretekári za hladkú vodu: v kajaku chlapcov Adam Bende (Vodácky klub Tatran Karlova Ves), v canoe chlapcov Andrej Ladič, v kajaku dievčat Emma Horváthová (obaja pretekári Kajak canoe klub Šamorín). Vodných slalomárov ešte čakajú ich vlastné kvalifikačné preteky, z ktorých vzídu mená 4 pretekárov, ktorí taktiež pocestujú do Barcelony.

Marián Tesárik so svojou skupinou absolvuje koncom marca krátke sústredenie v Chorvátsku. "Okrem najazďovania kilometrov v rýchlostnej časti nás čaká aj slalomový tréning, aby pretekári mali kontakt s vodou. Berieme so sebou aj lode na slalom, ktoré sa od tých rýchlostných diametrálne líšia."

Postupový kľúč z Barcelony na Olympijské hry mládeže do Buenos Aires je nekompromisný, postúpi iba 24 Európanov, čiže z každej zo štyroch katagórií (K1 chlapci, K1 dievčatá, C1 chlapci, C1 dievčatá) 6 najlepších.

Ladislav Harsányi

Foto Peter Bende

   

« späť