14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

19. marec 2018

V Portugalsku nepokazil Mládkovej náladu ani dážď. Pilovala techniku pádlovania


Slovenská kajakárka roka 2017 Ivana Mládková, pretekárka Športového centra políce v Bratislave, sa pred niekoľkými dňami vrátila zo sústredenia v Portugalsku (28. februára - 16. marca). Vyše dva týždne strávila v stredisku Montebelo.

Keďže jej osobný tréner Rastislav Kužel sa tam vybral na pobyt s nórskym tímom, naša kajakárka ich, logicky, nasledovala. „Bolo tam naplánované sústredenie celého nórskeho tímu a ja sa na jarné pridávam vždy k nim. Na rozdiel od minulosti namiesto Floridy tentoraz padla voľba na Montebelo," potvrdzuje slovenská pretekárka.

„Vycestovala som tam už tretíkrát, vedela som teda, do akých podmienok idem.  Ide o veľkú vodnú plochu, dá sa do nej vojsť  mnohými zákutiami a je dostatočný priestor pre najazďovanie kilometrov. Odtrénovali sme všetko, čo sme si naplánovali. Počasie, žiaľ, nebolo podľa našich predstáv, dosť pršalo, menilo sa, a aj keď sa vyčasilo, opäť do toho prišiel dážď. Podobné podmienky však môžeme mať aj na Svetových pohároch, počasie dokáže byť zradné. Teplotne to bolo celkom znesiteľné, od dvanásť do pätnásť stupňov, tri dni dokonca okolo osemnástich," opísala Mládková podmienky - aj poveternostné.

Hoci išlo aj o najazďovanie kilometrov, veľkú pozornosť venovali technickej stránke: „Prioritne sme sa zameriavali na techniku, ja som už mala doma najazdených vyše sto kilometrov, takže už som prišla čiastočne rozjazdená. Sústreďovali sme sa na odstraňovanie chýb, ktoré má v technike každý kajakár. Väčšina tréningov bola zameraná na frekvenciu pádlovania,  pričom sme nešli do rýchlostných parametrov."

Sparringpartnerky mala nielen v Nórkach, ale aj Belgičankách. „S Nórkami som už predtým trénovala viackrát, keďže máme dlhodobo spoločné tréningy. Boli tam aj Belgičanky, nuž sme si dohodli tréning. Poznáme sa z pretekov, pretože tvoria silnú kádvojku, sú to mladé dievčatá. Bol to dobrý doplnok v rámci sústredenia a povedali sme si, že sa v apríli znova zídeme na rovnakom mieste, prídu  aj Švédky a opäť si dáme spoločné tréningy, ktoré, myslím si, prospejú nám všetkým," pochvaľuje si Mládková kajakársku partiu.

Zo sústredenia má dobrý pocit. „Cítim sa veľmi dobre, možnože som si techniku pádlovania nemusela až tak vydrieť ako minulé roky. Vhupla som do toho relatívne dobre, isteže, nájdu sa veci, na ktorých sa pracuje, ale aj pocitovo to bolo na kajaku z môjho pohľadu veľmi dobré. A zdravotne je tiež všetko v poriadku. Dúfam, že to vydrží celú sezónu," zhodnotila aktuálnu formu, zdravotný stav i vnútorné pocity skúsená pretekárka.

Momentálne sa pripravuje  v Prahe, kde žije, dostala sa napriek nie dobrému počasiu i na vodu, ale chystá sa aj domov na Slovensko -  do Novák, kde si tiež potrénuje. V apríli sa znova vyberie do Montebela: Ďalšie sústredenie už bude zamerané na rýchlosť a traťové tempo, pretože to už bude približne mesiac pred prvými pretekmi. Bude sa uberať z kvantity a pridávať na kvalite."

Potom sa už rozkrúti súťažný kolotoč. Domáce kvalifikačné preteky 5. a 6. mája, o dva týždne neskôr prvé preteky Svetového pohára, ďalší týždeň druhé a dva týždne po nich už majstrovstvá Európy, ktoré tento rok budú veľmi skoro. Po nich príde dlhšie "hluché obdobie" a sezóna vyvrcholí v auguste na majstrovstvách sveta v Portugalsku. A v tejto krajine je Ivana Mládková už pomaly doma...

Ladislav Harsányi

Foto archív ŠCP

   

« späť