14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

05. apríl 2018

Po misii v Kalifornii: Likér: Mladí boli disciplinovaní. Baláž: Super sústredenie medzi profíkmi


Začiatkom týždňa sa z kalifornského Newport Beach v USA vrátila po 5-týždňovom pobyte 7-členná výprava slovenských rýchlostných kanoistov, ktorú tvorili kajakári  Erik Vlček, Juraj Tarr, Adam Botek, Samuel Baláž, Csaba Zalka, tréner Peter Likér a masér Igor Viszlai.

Kým pre trojicu Likérových zverencov Vlčeka, Tarra a Boteka bolo prostredie dôverne známe z početných predchádzajúcich sústredení, Baláž a Zalka sa k nim pridali po prvý raz. Ako zapadli mladíci do partie? "Myslím si, že veľmi dobre. Celý čas sa snažili, boli veľmi disciplinovaní a s ich správaním neboli absolútne žiadne problémy. Chalani vytvorili dobrý kolektív," odpovedá Peter Likér.

"So sústredením môžeme byť spokojní, splnilo účel. Odtrénovali sme, čo sme mali. Počas prvých dvoch týždňov zväčša išlo o najazďovanie kilometrov, v zostávajúcich troch sme oproti zvyklostiam z minulosti zmenili trénigy a dlhšie úseky sme skrátili. Naštastie, zdravotné problémy sa chlapcom vyhýbali, až na krátkodobé prechladnutia na začiatku pobytu, napríklad u Sama Baláža, čo však trvalo našťastie iba dva dni. Počasie bolo spočiatku chladnejšie, neskôr už fajn," hodnotil výcvikový tábor tréner.

Skrátenie tréningových úsekov súvisí, samozrejme, s tým, že K4 sa musela vlani preorientovať z tísícky na päťstovku, čo si vyžaduje od každého z jej členov väčšiu dynamiku vrátane "tempára" Erika Vlčeka či Juraja Tarra. "Na tú sme sa snažili v tréningovom procese zamerať," potvrdzuje Likér. Veľa mimošportových aktivít v Newporte nestihli, tentoraz zišlo z tradičnej návštevy hokejistu Mariána Gáboríka, keďže ten presídlil z Los Angeles do Ottawy.

Príprava K4 bude v najbližších troch týždňoch pokračovať v domácich podmienkach, pričom by sa k nej mal pripojiť aj Tibor Linka, ktorý zvolil sústredenie v talianskej Sabaudii.  "Potom plánujeme pobyt v maďarskom Szolnoku. Budúci týždeň by sa mal k nám pridať aj Peter Gelle," načrtol plány na najblilžšie obdobie Likér. Gelle má nahradiť v tejto sezóne na poste háčika rekonvalescenta Denisa Myšáka.

Samuel Baláž: Super sústredenie medzi profíkmi

Ešte iba 19-ročný kajakár Samuel Baláž mal prvý raz možnosť zažiť kalifornské sústredenie s partiou okolo Erika Vlčeka a Juraja Tarra.

"Výborné sústredenie, hlavne čo sa týka tréningových podmienok. Trochu som pri príchode prechladol, možno aj z letu i časového posunu, ale rýchlo som sa z toho dostal.  Spočiatku mi síce robil trocha problém vietor, ale potom som si už zvykol a bolo to dobré. Pridal som sa do skupiny profíkov, a z tohto pohľadu to bolo super. Veľa som sa od nich mohol naučiť, napríklad to, ako pristupovali k tréningom. Bolo to iné sústredenie, než na aké som bol doteraz zvyknutý," povedal po návrate Samuel Baláž, kajakár Vodáckeho klubu Tatran Karlova Ves Bratislava, ktorého minulý rok zaradili medzi zabezpečovaných športovcov Športového centra polície.

Tréner Likér je známy svojím prísnym, zavše "despotickým" prístupom k tréningom. Ako sa s tým popasoval mladík Baláž? "Tréner nás sprevádzal na "motoráku", tak sme museli zaberať naplno, nemohli sme poľaviť ani na chvíľu, lebo v opačnom prípade by na nás skríkol: ,Prečo nejdeš?!´"

Zúčastnil sa dokonca spolu s Jurajom Tarrom na pretekoch Surf ski kajakov: "Štartovalo sa z jedného prístavu, išlo sa sedem a pol kilometra do mora a potom rovnako dlhý úsek späť. Boli dosť veľké vlny, aj Juraj Tarr hovoril, že také ešte v pretekoch nazažil. Nakoniec sme obsadili druhé miesto, pred nami bola len jedna domáca ekipa, ktorá vedela najlepšie, ako si poradiť s vlnami," opísal Baláž novú skúsenosť.

Čo si stihol pozrieť v Amerike? "Chalanom, ktorí sem chodia pravidelne na sústredenia, sa nechcelo s nami veľmi chodiť... Vybral som sa napríklad na slávnu pláž Venice, charakteristickú svojou promenádou, v rovnomennej prímorskej štvrti Los Angeles," povedal Baláž, ktorého čaká v najbližších dňoch a týždňoch domáca príprava na Zemníku.

Ladislav Harsányi

Foto archív Samuela Baláža

   

« späť