14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

18. apríl 2018

Kohlová sa pripravuje na Zlatých pieskoch. Mala by potiahnuť historický ženský štvorkajak


Denník Šport uverejnil z pera Tomáša Grosmanna článok o návrate slovenskej kajakárky Martiny Kohlovej do tréningového procesu na vode a o jej plánoch na najbližšie obdobie. Prinášeme ho v plnom znení:

Úspešná slovenská kajakárka, trojnásobná olympionička Martina Kohlová, naposledy 10. v Riu de Janeiro v K1 na 200 metrov, znova pádluje na vode.

Od začiatku apríla, konkrétne začala tesne po Veľkej noci, ju možno denne vídať na Zlatých pieskoch pod odborným dohľadom jej dlhoročného trénera Filipa Petrlu. „Najmä on ma oslovil, aby som sa pokúsila vrátiť na vodu," prezradila nám športovkyňa, ktorej najväčšie životné víťazstvo sa viaže k 29. augustu minulého roka, keď sebe a životnému partnerovi bývalému vodnému pólistovi Miroslavovi Gogolovi priviedla na svet dcérku Lilianu.

„Ten podnet o návrate však vôbec nebol proti mojej vôli, lebo šport milujem. Ešte aj týždeň pred pôrodom som vo voľnejšom tempe odpádlovala päť kilometrov a stále som chodila plávať, čo v tehotenstve ženám pomáha," pridala z udalostí uplynulého roka. Pár týždňov po pôrode začala doma využívať pádlovací trenažér a s dcérkou v kočíku aj neraz radšej pobehne namiesto obyčajnej prechádzky.

Napriek všetkému ju terajší rozbeh na vode chvíľami doslova bolel, ale to sa dalo i čakať. „Nejde však zatiaľ o nič hrozné pre moje telo, veď teraz som týždenne na vode len šesťkrát, kým v minulosti v plnom zaťažení to bolo až 11-krát,\" načrtla svoj tréningový cyklus. V pondelok ju výsledok prvého meraného tréningu po dlhom čase príjemne prekvapil. „Nebolo to úplné výkonnostné dno," zasmiala sa na svojej vtipnej charakeristike vlastného tempa. „Dokonca je to lepšie, než som čakala."

Nemá však od seba veľké očakávania a bola by rada, keby bola v tomto zdržanlivá aj verejnosť, ktorá sleduje tento šport.

„Mala by som pomôcť najmä mladým talentovaným kajakárkam, ktoré už výkonnotne podrástli. Sama dúfam, že budem ich tempu stačiť, čo by mohlo znamenať spoločné štarty v štvorkajaku. Rada by som bola, ak to pôjde, jeho motorom,\" pridala 33-ročná členka ŠCP Bratislava a držiteľka 31 cenných medailí, ktoré v minulosti získala v dvojkajaku s Ivanou Kmeťovou, dnes už Mládkovou. Ich zbierka kovov z MS má podobu 0 - 1 - 2, z ME 2 - 6 - 1 a zo Svetových pohárov 7 - 9 - 3.

Napriek návratu do tréningového procesu je pre Martinu Kohlovú v súčasnosti priorita dcérka Liliana. „O nič, čo odo mňa ako mamy potrebuje, ju nechcem ochudobniť," zdôraznila. Na otázku, či sa v prvý májový víkend predstaví na I. slovenských kvalifikačných pretekoch na Zemníku, ešte nepozná odpoveď. Vie však, že mladým kajakárkam nechce pomôcť len priamo v lodi, ale čoskoro najmä ako trénerka. Kvalifikácia na takúto budúcnosť jej nechýba, veď už pred ôsmimi rokmi skončila trénersko-učiteľské štúdium na bratislavskej FTVŠ so zameraním na rýchlostnú kanoistiku.

ŽENY V K4 UŽ NA ME?

„Najmä vďaka Martine Kohlovej by sme mohli historicky prvý raz predstaviť na vážnej medzinárodnej scéne solídny ženský štvorkajak. Okrem nej doň kandiduje skupina talentovaných dievčat, chceli by sme ich vyskúšať v jednej lodi v priebehu mája. Ak všetko dobre pôjde, tak nie je vylúčené, že takúto K4 prihlásime už na ME, ktoré budú v Belehrade 8. - 10. júna," prezradil nám športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla. „Martina je húževnatý typ, nebojí sa výziev a zo dňa na deň sa jej forma zlepšuje. Pravda, teraz nám vôbec nejde o to, aby mala vysokú výkonnosť v K1 napríklad na úrovni jej vystúpení na OH v Riu, ale tímlíderkou štvorkajaka sa čoskoro môže stať, pridal o svojej osobnej zverenke.

   

« späť