14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

23. apríl 2018

Top pretekári idú do Szolnoku. Konečne dorazili aj financie


Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka, Peter Gelle, Adam Botek, Csaba Zalka, Samuel Baláž, tréneri Peter Likér a Andrej Wiebauer, masér Igor Viszlai. Také je zloženie výpravy slovenských rýchlostných kanoistov, ktorá sa v pondelok podvečer vydala na výcvikový tábor do maďarského Szolnoku, ktorý potrvá do nedele.

Tréner Peter Likér, ktorého hlavnou náplňou práce je príprava štvorkajaka, vzal tentoraz do Szolnoku širší tím. Z akého dôvodu? „Nielen ja, ale aj ostatní tréneri, sme zvedaví, ako pôjdu chlapci tento týždeň pred kvalifikačnými pretekmi, ktoré budú už 5. a 6. mája.  Skrátka, aby sme o pretekároch získali aj iný obraz, než len zo spomenutej kvalifikácie. Samozrejme, ide aj o zjazďovanie kádvojok a káštvorky."

Z tradičného zloženia káštvorky chýba rekonvalescent Denis Myšák, ktorého by v lodi mal nahradiť skúsený Peter Gelle. „V Szolnoku si prvý raz sadne spoločne s Vlčekom, Tarrom a Linkom do lode, uvidíme, ako to bude fungovať a po týždni by sme mali vedieť, čo a ako zlepšiť, napraviť. Istú orientáciu okolo aktuálnej situácie K4 nám poskytnú aj merané tréningové časy," komentuje Likér.

Ten nedávno upozornil na fakt, že financie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, z ktorých sa hradí aj príprava  top pretekárov, stále nedorazili a bol pripravený i na to, že v prípade potreby „zatiahne" časť nákladov sústredenia z vlastných zdrojov.

Na margo situácie okolo financií hovorí generálny manažér Slovenskej kanoistiky Boris Bergendi: „Financovanie top športovcov je problematické, pretože až dnes nám prišli peniaze na celoročnú prípravu. My sme museli nejako pokryť prvé tri mesiace roka, čiže v podstate štvrtinu ročného rozpočtu pre kanoistiku, čo predstavuje zhruba 160-tisíc eur. Nie je to jednoduché, keď si musíme poradiť bez štátnych prostriedkov z vlastných zdrojov, ktorých nemáme toľko, a tak sa stávame  dlžníkmi dodávateľov služieb a dostávame sa do vážnych problémov z dôvodu, že ministerstvo  mešká s platbami. Neraz musia tréneri či športovci prispieť z vlastných prostriedkov, aby sa mohla príprava uskutočniť. Faktom však je, že harmonogram výcvikových táborov, ktorý bol naplánovaný, sme kompletne zabezpečili a naplnili. Z finančných dôvodov sme nemuseli žiaden z nich zrušiť, takže by sa spomínané problémy nemali odraziť v prípravenosti našich športovcov na novú sezónu."

Na túto tému Likér dodáva: „Áno, vždy sa to nejako vyrieši, ale nie je mysliteľné, aby top pretekári, top tím, boli koncom apríla bez peňazí. Je to katastrofa, pretože my trénujeme už od januára, rovnako ako teraz."

Ladislav Harsányi

   

« späť