14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

04. máj 2018

Na Zemníku I. kvalifikačné preteky roka. V hre miestenky na Svetové poháre


Na Zemníku sa v sobotu a v nedeľu (5. - 6. mája) konajú I. kvalifikačné preteky roka rýchlostných kanoistov, pričom ukážu nielen pripravenosť jednotlivých pretekárov na začiatku sezóny, ale budú aj kľúčovým kritériom pri nomináciách na prvé dve preteky Svetového pohára, ktoré sa konajú už v máji (18. - 20. 5. v Szolnoku, 25. - 27. 5. v  Duisburgu).

„Nominácie na májové Svetové poháre v Szolnoku a Duisburgu budú vychádzať z výsledkov a výkonov na kvalifikačných pretekoch s tým, že v podstate by sme chceli mať viac-menej jasno aj v tom, kto by sa mal uchádzať v jednotlivých disciplínach o účasť na majstrovstvách Európy, ktorých termín je tento rok veľmi skorý, budú už o päť týždňov. ME sú pre nás dôležité aj z toho pohľadu, že figurujú ako nominačné preteky na Európske hry do Minska, ktoré sa uskutočnia budúci rok. Chceme byť na ME silní, aby sme si mohli vyjazdiť čo najviac miesteniek na Európske hry," zdôraznil Filip Petrla, športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky, ktorý bude aj riaditeľom víkendových kvalifikačných pretekov.

Disciplína K4 v programe kvalifikačných pretekov nie je. Z čoho sa bude vychádzať pri nominácii na prvé podujatia Svetového pohára? „V podstate z minuloročných výsledkov, ale aj z aktuálnej formy jednotlivcov, ktorú preukážu v disciplíne K1. Myslím si, že sa postaví na Svetové poháre viac než jedna štvorka a potom sa uvidí. Nemáme však tendenciu zložiť káštvorku z najsilnejších pretekárov, respektíve z takých, ktorí dopadnú najlepšie na kvalifikačnom podujatí v singlových disciplínach, pretože v K4 musí byť chémia medzi jednotlivými členmi, musia si sadnúť, musí byť zladená technika pádlovania. Je však žiaduce, aby ukázali v kvalifikácii formu, minimálne finálovým umiestnením v singli. Čo sa týka našej elitnej káštvorky, nebude ľahké nahradiť Myšáka, ale verím, že sa nám to podarí. Denis po zranení už druhý týždeň trénuje, takže by sa mohol vrátiť do hry v druhej polovici sezóny smerom k majstrovstvám sveta. Uvidíme, do akej formy sa dostane," odpovedá Petrla.

Na Zemníku uvidíme v súťažiach jednotlivcov konfrontáciu skúsených pretekárov Erika Vlčeka či Juraj Tarra s mladíkmi Tiborom Linkom, Samuelom Balážom, Adamom Botekom či Milanom Fraňom (v K1 na 1000 m), na päťstovke sa k nim pridá Csaba Zalka, ktorý sa z juniorskej kategórie presunul k mužom. Medzi ženami sa predstaví aj najlepšia kajakárka minulého roka Ivana Mládková. Medzi kanoistami nebude chýbať  Matej Rusnák. Uvidíme aj zaujímavé dvojice v K2 mužov, niektoré zložené premiérovo (napríklad Vlček - Zalka).

Kto sa z popredných slovenských pretekárov v kvalifikácii nepredstaví? „Bolo už dlhšie známe, že dlhodobo zranený kajakár Denis Myšák štartovať nebude. Na vode neuvidíme ani kanoistu Vincenta Farkasa, ktorý má problémy s ramenom a má ísť na operáciu. Tento týždeň bol na predoperačných vyšetreniach. Najnovšou absenciou je Peter Gelle, ktorý sa ospravedlnil pre chorobu - je nachladnutý a nechce riskovať pred medzinárodnými podujatiami, lekár mu štart tento víkend na Zemníku neodporúčal. Máme  však výstupy jeho výkonnosti zo sústredení, a tak by sme nemali mať problém, aby sme mohli reálne zhodnotiť, kde sa z tohto pohľadu reálne nachádza," informuje Petrla.

Na Zemníku  budú súťažiť kanoisti a kajakári okrem singlových disciplín (200 m, 500 m, 1000 m, 5000 m) aj v K2, resp. C2, okrem seniorov sú na programe aj juniorské a kadetské vekové kategórie. Na predbežnom zozname účastníkov figurujú pretekári 15 klubov.

Preteky sa v sobotu začínajú o 9.30 h, v nedeľu o 9.00 h.

Program a prebežná štartová listina:

http://www.canoe.sk/preview-file/8920d7617cf8bec0e0978b46fcab5ecc

Ladislav Harsányi

   

« späť