05. máj 2018

I. kvalifikačné preteky – sobota: Triumfy Boteka, Linku, Mládkovej, Rusnáka, návrat Kohlovej

Zaujímavé súboje priniesol prvý deň I. kvalifikačných pretekov v rýchlostnej kanoistike na Zemníku, kde sa bojuje o miestenky na najbližšie podujatia Svetového pohára.

Jedným z vrcholov soboty bola tisícka v kategórii K1 muži, v ktorej zvíťazil 21-ročný Adam Botek pred skúsenými káštvorkármi Erikom Vlčekom a Jurajom Tarrom - všetci zverenci trénera Petra Likéra. „Som rád, že som vyhral. Nadreli sme sa na to v tréningoch a som rád, že môžem byť v tejto skupine pretekárov. Mrzí ma, že nemohol štartovať Peter Gelle, s ktorým sme mali ísť i kádvojku. Chcel som čo najlepšie chytiť štart, držať si tempo s tým, aby mi zostali sily na posledných 200 metrov, kde som to chcel napáliť. Finiš som si vyskúšal aj na sústredení v Szolnoku. Mali sme to tvrdo natrénované, bolelo to, ale chvalabohu, vyšlo to. Keď som videl, že sa Erikovi nevydaril štart, tak som si veril. Keď sme prešli na nové tréningy na päťstovke,  Erik bol veľmi rýchly a natrápil som sa s ním. Som rád, že som dokázal zdolať jeho  i Juraja," tešil sa mladý Komárňan, pre ktorého to boli prvé víťazné preteky medzi seniormi.

„Cítil som sa dobre a na víťazstvo, pokazil som však štart a potom som musel doháňať súperov a stálo ma to dosť síl. V podstate som však rád, lebo na prvých troch miestach skončili pretekári z našej tréningovej skupiny. Adam to zvládol veľmi dobre, je to jeho prvé takéto veľké víťazstvo a ja mu to prajem. Vzhľadom na to, že sme v príprave ,kiláku´nevenovali pozornosť a  neabsolvovali sme ani jeden meraný tréning, sústreďujeme sa na pätstovku, som s mojím vystúpením na tejto trati spokojný," hodnotil strieborný Vlček, ktorý sa už teší na nedeľnajšiu K2 na 500 m s novým partnerom Csabom Zalkom.

„Tretie miesto je pre mňa príjemným prekvapením, keďže na tréningoch sa sústreďujeme na niečo iné. Nie som však z tých, ktorí by to po pár metroch vzdali. Boli to dobré preteky a som rád, že som dokázal, že stále viem byť v špičke," vravel tretí Tarr, ktorý mal aj špeciálnu motiváciu, keď mu riaditeľ pretekov Filip Petrla sľúbil v prípade víťazstva novú „singlovú" loď...

Ďalší z partie „káštvorkárov" Tibor Linka pre zmenu dominoval na najkratšej trati na 200 m, keď zdolal v tesnom súboji Csabu Zalku, pre ktorého to boli prvé preteky po prechode k seniorom. Linka triumfoval aj v K2 na 1000 m so Samuelom Balážom, keď o štyri sekundy zdolali Juraja Tarra s Gáborom Jakubíkom.

Kanoista Matej Rusnák (pre zranenie chýbal Vincent Farkas) suverénne triumfoval v C1 na 1000 m i na 200 m. Ivana Mládková podľa očakávania s prehľadom vyhrala disciplínu K1 žien na 200 m a potvrdila, že zostáva jasnou slovenskou jednotkou. Udalosťou bol súťažný návrat Martiny Kohlovej po dvadsiatich mesiacoch absencie v dôsledku materských povinností. Vydaril sa nad očakávanie, dokázala ju zdolať len spomenutá Mládková. „Cítila som sa výborne po takej dlhej pauze, naplno trénujem iba päť týždňov, teším sa z druhého miesta," povedala Kohlová.

Disciplínu K1 žien na 1000 m vyhrala Mariana Petrušová, v C1 na 200 m triumfovala Lucia Valová.