14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

05. máj 2018

Od Ria po Zemník: Kohlová po vyše 20 mesiacoch opäť druhá


Naposledy sa súťažne predstavila na olympijských hrách  v Riu de Janeiro. Bolo to 16. augusta 2016, keď v B-finále v K1 žien na 200 m finišovala na 2. mieste (celkovo desiata na olympiáde). Odvtedy uplynulo 20 mesiacov a 20 dní a Martina Kohlová sa v sobotu 5. mája 2018 opäť "postavila" do štartovacích blokov na I. kvalifikačných pretekoch. Návrat dopadol nad očakávanie dobre. Na Zemníku skončila slovenská kajakárka, ktorá s Ivanou Kmeťovou (dnes Mládkovou) nazbierala 31 medailí z MS, ME a Svetových pohárov, v K1 žien na 200 m na druhom mieste. Lepšia bola iba Mládková.

V marci 2017 Kohlová oznámila, že sezónu vynechá pre materské povinnosti. Bolo to 29. augusta minulého roka, keď priviedla na svet dcérku Lilianu. Aj počas materskej dovolenky sa snažila nabrať v rámci možností kondíciu a približne pred piatimi týždňami sa vrátila na vodu.

„Počas pretekov som sa cítila perfektne. Keď som sa rozjazďovala, mala som všelijaké pocity a očakávania, aké to bude. Predsa len, naplno trénujem iba päť týždňov, predtým som sa máličko udržiavala, celkovo som bola 20 mesiacov mimo vrcholovej kanoistiky. Som rada, že stále to vo mne je, že sa mi  šlo dobre a skončila som druhá," povedals krátko po tom, ako vystúpila z lode po pretekoch na 200 m na Zemníku.

„V porovnaní s Ivanou Mládkovou síce bol môj výkon o dosť slabší (zaostala o čosi viac ako dve sekundy - pozn. red.), ale ona je vo veľmi dobrej forme a ja som po materskej. Dúfam v to, že o nejaký mesiac či 6 týždňov to bude super," dodala.

Súťaživosť v nej zostala. „Som súťaživá od narodenia. Vo všetkom. Tento rok som absolvovala troje bežeckých pretekov, tam som sa presvedčila, že súťaživosť vo mne stále je a verila som, že tak bude aj na vode. Veľmi sa teším z toho, že sa mi sobotňajšie preteky vydarili. Pre tento rok je mojím cieľom ísť K4 s mladými dievčatami, ak sa to podarí. Verím, že v káštvorke budem platným členom a nie článkom navyše."

Kedy sa rozhodla, že v sobotu bude pretekať? „Tento týždeň. V pondelok som ešte ani netušila, že sa postavím na štart. Potom to zrazu prišlo, z pocitu z jazdenia a z toho všetkého. Pretekárskemu štartu som sa vyhýbala. Tréner ma však presvedčil, aby som do toho šla, že ma to nakopne do ďalších tréningov i súťaží. A mal pravdu. Teraz, po pretekoch, som veľmi rada, že som do toho šla."

Po jazde Niny, ako Martinu prezývajú, neskrýval radosť ani jej tréner Filip Petrla. „Som veľmi spokojný," konštatoval.

Na Zemníku mala Kohlová aj najmladšiu fanúšičku – 8-mesačnú dcérku. „Hádam to celé neprespala a niečo z toho videla. Teším sa, že má skvelé opatrovateľky a mohla tu byť so mnou," povedala so širokým úsmevom 33-ročná kajakárka, členka Športového centra polície.

Ladislava Harsányi

Foto autor

   

« späť