14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

06. máj 2018

I. kvalifikačné preteky - nedeľa: Víťazná premiéra Vlčeka so Zalkom, vo forme aj Linka


Aj druhý deň I. kvalifikačných pretekov v rýchlostnej kanoistike na Zemníku priniesol v slnečnú nedeľu neľútostné súboje o to, kto je momentálne v jednotlivých disciplínach najlepší na Slovensku.

Mládková: Pocitovo to bolo dobré

Po sobotňajšej víťaznej dvojstovke nedala kajakárka Ivana Mládková šancu svojim súperkám ani v nedeľňajšej päťstovke: „Pol roka sme nepretekali, a tak mám konečne obraz, ako som na tom. Pocitovo to bolo fajn, až na protivietor, ktorý mi nesedí. Celkovo sa cítim veľmi dobre, čo platí aj o tréningoch," povedala naša aktuálne najlepšia kajakárka, ktorá sa v príprave na novú sezónu zamerala hlavne na zdokonaľovanie techniky.

Prekvapilo ju, že v sobotu sa postavila na štart po materskej dovolenke Martina Kohlová? „Nevedela som o tom, takže áno. Vedela som však, že oproti lanskému roku mi pribudnú súperky, ktoré prešli z juniorskej kategórie do seniorskej. Mala som voči nim rešpekt a som rada, že som súťaž s nimi zvládla."

Pocitovo to bolo lepšie na 200 m alebo na 500 m? „V tempe som sa cítila lepšie na päťstovke, pretože ešte je skoro ísť dvojstovku, navyše v protivetre je ťažšie absolvovať ju na doraz. Trať na 200 m však stále beriem ako moju prioritu," konštatovala Mládková, ktorá sa chce zúčastniť na dvoch Svetových pohároch, ale kľúčové budú pre ňu ME a MS.

V nedeľu si pre spestrenie  sadla do dvojkajaka s Luciou Oršulovou, v „dvojboji" prehrali na 500 m s dvojicou Martina Kohlová, Mariana Petrušová. Posledne menovaná získala prvenstvo aj v K1 na 5 km, pričom zdolala svoju spolujazdkyňu z K2 Kohlovú.


Linka: Vítam zdravú konkurenciu

Tibor Linka po veľmi dobrých sobotňajších vystúpeniach (víťazstvo v K1 na 200 m a v K2 na tisícke so Samuelom Balážom) ukázal formu aj na druhý deň. V tesnom súboji (rozdiel 379 stotín sekundy) v K1 na 500 m zdolal Erika Vlčeka, tretí finišoval Juraj Tarr, takže prvé tri miesta brali kolegovia z K4. Vlček a Tarr  zopakovali svoje umiestnenia z „kiláka", v ktorom v sobotu dominoval Adam Botek.

„Cítim sa fajn, dobre sa mi pretekalo aj v týchto ťažkých podmienkach, aké som na Zemníku ešte nezažil. Protivietor sa chvíľami počas trate menil a dosť nám to ovplyvnilo jazdy. Takýto šport sme si však vybrali, nie halový, musíme s tým rátať. Tieto kvalifikačné preteky sú prvým súťažným kontaktom medzi nami v tomto roku, kde si to vieme rozdať. Moji kolegovia z K4, či už je to Erik Vlček a Juraj Tarr, ukázali singlovú formu, čo je potešujúce aj z pohľadu káštvorky. Na Zemníku však aj odo mňa mladší pretekári predviedli, že majú svoju kvalitu. Budeme mať podľa mňa dobrý rok, so silným obsadením vo viacerých kategóriách. Je dobré, keď sa objaví nejaké nové meno a netočí sa to stále okolo tých istých 5-6 pretekárov, ide o zdravú konkurenciu," zhrnul svoje postrehy Tibor Linka.

Skúsi to vo Svetových pohároch aj v singli? „Treba počkať, ako sa rozhodnú tréneri, realizačný tím. Musíme sa pozrieť i na to, či to rozpis dovolí. Ak áno, nebránim sa ani singlovým disciplínam, za vyskúšanie nič nedám."

Na margo K4, v ktorom za Denisa Myšáka zaskočí Peter Gelle, povedal: „Peťo je dobrý pretekár. Myslím si, že v rýchlosti problém nie je, len musíme nájsť v lodi stabilitu, zjazdiť sa. Tak ako za starých dobrých čias (smiech)."


Zalka: Jazdiť s Erikom znamená pre mňa veľmi veľa

V K2 na 500 m zviedli pekný súboj o prvenstvo Erik Vlček s Csabom Zalkom s dvojicou Samuel Baláž, Tibor Linka. Medzi Vlčekom (37) a Zalkom (19), ktorí sa len počas prípravy dali dokopy v tejto disciplíne, je vekový rozdiel 18 rokov. Ale išlo im to spolu perfektne a obsadili prvú priečku

„Na spoločných tréningoch, ktorých bolo do desať, to fungovalo na striedačku, raz to šlo, raz nie. V pretekoch to však, chvalabohu, sadlo ako malo. Povedal by som, že perfektná jazda, od začiatku do konca," hodnotil Csaba Zalka spoločné vystúpenie s Vlčekom. Vyskúšajú si to spolu aj vo Svetovom pohári? „Miestenku sme si vypádlovali, uvidíme, aký bude harmonogram. Ak to časy dovolia, určite to skúsime."

Kým v juniorskej kategórii mladý Šamorínčan v uplynulých rokoch exceloval a na Slovensku nemal prakticky súpera, na začiatku seniorskej cíti, že konkurencia je medzi "dospelákmi" o niečom inom. „Je to pre mňa skúška, keďže prvý rok štartujem medzi mužmi. Je to ťažké, ale som rád, že mám s kým pretekať, konkurencia je veľká. Vidím, že sa ešte musím zlepšovať, je to pre mňa motivácia."

Kým v sobotu prehral na 200 m len s Tiborom Linkom, v nedeľu na 500 m mu to nešlo. Po štvrtom mieste v rozjazde musel ísť do semifinále, v ktorom finišoval až siedmy. Kde sa stala chyba? „Dnes to nevyšlo. Aj s trénerom sme hľadali príčiny, v tejto chvíli ich neviem pomenovať. V tréningoch v Szolnoku i v Komárne, aj v meraných, to šlo naozaj dobre. Viem, že mám na viac, ukážem to inokedy."

Čo pre neho znamená sedieť v jednej lodi s takou legendou ako Erik Vlček? „Veľmi veľa. Pre mňa to je ťažké z pohľadu, že Erik má za sebou päť olympiád, je majster sveta, a ak by to nevyšlo, napríklad dnes na Zemníku, každý by to dával za vinu mne. Som veľmi rád, že s ním môžem jazdiť debla, má veľa skúseností, viem sa od neho veľa naučiť, čo je pre mňa určite dobré."

Jeho partner v K2 na 500 m Vlček napriek pokročilému kanoistickému veku sa drží v obdivuhodnej forme, skončil druhý v K1 na 1000 m, rovnako druhý na päťstovke, vyhral 5 km.

V nedeľu pridal kanoista Matej Rusnák k dvom prvenstvám zo soboty (C1 na 200 m a 1000 m) ďalšie dve (C1 na 500 m a 5000 m), všetko s výrazným náskokom. Lucia Valová triumfovala po sobotňajšej dvojstovke v C1 aj v nedeľu na trati 500 m.

V C1 na 5 km Hana Mikéciová bojovala len s jednou súperkou, Patríciu Guspanovú zdolala.

Po kvalifikačných pretekoch si za jeden stôl sadol športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Filip Petrla s trénermi a členmi realizačných tímov, aby dali do hromady návrh nominácie na májové Svetové poháre v Szegede a Duisburgu. Menoslov i obsadenie disciplín pôjdu na schválenie na stredajší výkonný výbor sekcie.

Výsledky:

https://baracuda.canoe.sk/public/default/harmonogram/129

Ladislav Harsányi

Foto Peter Bende

 

   

« späť