14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

07. máj 2018

Po I. kvalifikačných pretekoch Petrlu teší pokračujúci vysoký štandard v mužskom kajaku i návrat Kohlovej


Prvé kvalifikačné preteky rýchlostných kanoistov na Zemníku (5.- 6. mája) poodhalili, ako sú na tom slovenskí pretekári na počiatku sezóny, zároveň sa v nich bojovalo o nominácie na nadchádzajúce Svetové poháre v Szegede  (18. - 20. 5.) a Duisburgu (25. 5. - 27.5.).

Čo najviac upútalo Filpa Petrlu, športového riaditeľa sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky, ktorý bol zároveň riaditeľ pretekov? „Je príjemné konštatovať, že v súvislosti s trendom a tendenciou v mužských kajakárskych disciplínach môžeme stále hovoriť  nielen o kvantite, ale aj vysokej kvalite. Je to už roky a pokračuje to, naši ťažiskoví športovci, nazval by som ich starí harcovníci Vlček s Tarrom, ktorým pomaly tiahne na štyridsiatku, sú stále súčasťou špičky. Verím, že vďaka nim tí ostatní mladí, ktorí prichádzajú, sa dokážu dotiahnuť na svoje veľké vzory. Vďaka tomu je celý tím silnejší a zdravší. Dlhodobé problémy však máme v kanoistických disciplínach a u žien v kajaku i v canoe. Platí to tak kvalitatívne i kvantitatívne, a musíme to riešiť, začať na najnižšej, mládežníckej úrovni, do čoho sme sa už pustili. Verím, že o 3-4 roky, systém, ktorý sme nastavili a odvedená práca sa preukážu a pozdvihne to aj seniorskú kategóriu."

Ako hodnotí súťažný návrat svojej zverenkyne Martiny Kohlovej po viac ako dvadsiatich mesiacoch pauzy? „Nechcem povedať, že som milo prekvapený, ale určite potešený z toho, ako sa Martina pozitívne stavia k športovému nasadeniu, ktoré posledných päť týždňov má, a myslím si, že ju to aj napĺňa. Preteky v jej podaní presne splnili to, čo som očakával, a síce, že z pretekárskej stránky ju to pozitívne naladí smerom k ďalším tréningom, ktoré ju čakajú. Jej návrat sme možno trochu urýchlili, pričom hlavný dôvod je, aby sme na medzinárodnom poli vedeli postaviť ženskú káštvorku. Smerujeme k tomuto cieľu a verím, že ho aj naplníme. Verím, že  K4 bude schopná sa umiestniť na majstrovstvách Európy do 10. miesta. Takéto umiestnenie by zaručovalo postup na Európske hry, ktoré budú o rok v Minsku. ME sa už blížia, a tak nás čaká mesiac tvrdej práce. Druhým zámerom je postaviť K4 na majstrovstvách sveta, uvidíme, či sa to podarí."

Na otázku, aké bude zloženie ženskej K4 Petrla odpovedal takto: „Momentálne máme štyri kvalitné seniorky - Martinu Kohlovú, Luciu Oršulovú, Mariana Petrušovú, a samozrejme, Ivanu Mládkovú. Tá však má,  bohužiaľ, inak nastavený pretekársky program na novú sezónu. Keďže sa zamerala na singlové disciplíny, nemá záujem sedieť v káštvorke. Je to škoda, pretože jej neúčasť výrazne oslabuje silu posádky. Musíme preto nájsť náhradné riešenie. Keďže ďalšia seniorská pretekárka nespĺňa požiadavky, ktoré mám na výkonnosť adeptiek, vyzerá, že do tímu vezmeme mladú nádejnú juniorskú reprezentantku Jessicu Zatlkajovú."

Nominácie na Svetové v poháre v Szegede a Duisburgu (počty sa budú pohybovať okolo 14-15 športovcov) sa v pondelok a utorok budú dolaďovať, v stredu popoludní ich Filip Petrla predloží na výkonný výbor sekcie hladkých vôd slovenskej kanoistiky na schválenie.

Ladislav Harsányi

Foto Peter Bende a autor

   

« späť