14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

14. máj 2018

Vincent Farkas po operácii: Túto sezónu už na vodu nepôjdem


Pre úspešného slovenského reprezentanta, kanoistu VŠC Dukla Banská Bystrica Vincenta Farkasa, sa aktuálna  sezóna skončila skôr, než sa začala. S boľavým ramenom totiž musel pod nôž a po minulotýždňovej operácii (uskutočnila sa vo štvrtok - 10. mája) je zrejmé, že v tejto sezóne ho pretekať neuvidíme. Zákrok prebehol na Sliači v tamojšej úrazovej ambulancii Gynpor (jednodňová chirurgia), Farkasa operoval MUDr. Maroš Lukáč.

„Operovali mi ľavé rameno, ktorým ťahám pádlo. Na zákrok som šiel s tým, že mám zúžený priestor medzi kľúčnou kosťou a ramenným kĺbom. Ukázalo to cédečko z magnetickej rezonancie a tento problém, vrátane zápalového tkaniva, mala odstrániť operácia," hovorí 25-ročný rodák zo Šamorína, ktorému patrí  z pretekov v C1 na 1000 m na olympiáde v Riu de Janeiro 2016 celková 10. priečka.

Ako sa však ukázalo, nešlo o jediný problém. A z relatívne jednoduchej operácie sa vykľula rozsiahlejšia a zložitejšia. „Keď som sa po operácii prebudil, prišiel ku mne doktor a informoval ma, že celé to trvalo namiesto jednej hodiny tri. Robili mi to artroskopicky a keď lekár otvoril moje ľavé rameno, počas zákroku zistil, že mám  natrhnutú aj bicepsovú šľachu, plus je poškodená manžeta rotátora, rovnako tak puzdro kľúčnej kosti. Na základe magnetickej rezonancie sa domnievali, že pôjde o ľahšiu operáciu, ale nakoniec museli urobiť viacero úkonov. Bicepsový sval prichytili dvoma kotvami, aby zarástla šľacha. Rameno bolo už rokmi opotrebované a vyzeralo dosť zle," vysvetľuje Farkas.

Začalo ho pobolievať, keď šiel na jar prvý raz na vodu na sústredení v Chorvátsku: „Keď som zaberal, v ľavom ramene som cítil bolesť. Myslel som si však, že nejde o nič vážne, že to mám iba natiahnuté. Na konci sústredenia sa mi to vrátilo. Keď som bol na výcvikovom tábore s časťou maďarskej reprezentácie v Južnej Afrike, bolesť prepukla už v takom rozsahu, že som nemohol ani trénovať. Fyzioterapeut mi to ani neodporúčal, pokiaľ nebudeme vedieť viac o príčinách. Bolo zrejmé, že treba nájsť, čo zapríčiňuje zápal. Po návrate domov som šiel na magnetickú rezonanciu a po nej som už vedel, čo je vo veci."

Jeho rameno „zdobí" ortéza, a tak to bude celých 6 týždňov. Počas nich musí byť v pokoji. „Za ten čas s ním nemôžem robiť nič. Tento rok sa už na vodu nevrátim. Jesennú prípravu, čiže začiatok budúcej sezóny, by som však už chcel absolvovať naplno. Všetko však bude závisieť od rehabilitácie," dodáva s miernym optimizmom.

„V tréningoch som makal na sto percent, aby som sa dostal do najlepšej formy. Žiaľ, toto je negatívny dôsledok. Nedá sa však nič robiť, telo povedalo stop. Bolo potrebné to dať do poriadku, jednoducho musím prejsť touto fázou, aby som mohol pokračovať tam, kde som v marci skončil," podotkol slovenský kanoista, ktorému želáme skoré uzdravenie.

Ladislav Harsányi

   

« späť