14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

19. máj 2018

Svetový pohár v Szegede (piatok a sobota): Premiéra K4 s Gellem, Petrušová ukázala morálnu silu


Prvý Svetový pohár v roka v Szegede v rýchlostnej kanoistike priniesol v piatok a v sobotu slovenským kanoistom dve štvrté miesta a jedno ôsme.

Už v piatok urobila veľmi pekný výsledok Mariana Petrušová, ktorá si v seniorskej premiére v SP vypádlovala v K1 žien na 1000 m 8. priečku. „V kútiku duše som veril, že môže urobiť dobrý výsledok, pretože jej vytrvalostné schopnosti sú na veľmi dobrej úrovni. Mali sme ju otestovanú z reprezentačných sústredení. Preto sme ju nasadili na tisíc metrov a so svetovou seniorskou kategóriou sa popasovala veľmi dobre, držala kontakt s najlepším pretekárkami. Ukázala veľkú morálnu silu, keď sa dokázala vyrovnať s podujatím takéhoto rangu. Má tento rok v tejto disciplíne perspektívu a je to dobrý signál aj z pohľadu tvoriacej sa K4," komentoval jej vystúpenie Filip Petrla, športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky, vedúci slovenskej výpravy v Szegede.

Tesne ušlo pódium Petrovi Gellemu s Adamom Botekom v K2 na 1000 m, úradujúcim vicemajstrom sveta v tejto disciplíne. „Boli sme zvedaví, či po prestávke a zimnej príprave potvrdia výkonnosť z minulého roka. A ukázali, že zostávajú vo svetovej špičke a môžeme s nimi naďalej rátať. Rozdiely  v tejto disciplíne sú minimálne, aj piatkový dojazd bol veľmi tesný," konštatoval Petrla.

V sobotu chýbalio v K2 na 500 m k pódiovému umiestneniu novému duu Erik Vlček - Csaba Zalka iba 66 tisícin sekundy. „Chlapcom trocha ušiel štart, keď stratili kontakt s niektorými súpermi, potom už išli parádne vrátane finišu, škoda, že na tretích Maďarov im chýbalo máličko. Iste, viac by sme sa tešili medaile, ale ukazuje sa, že táto posádka má perspektívu aj v súvislosti s majstrovstvami Európy. Na mladého Zalku je to pekný výsledok, veľmi nádejný pretekár, s ktorým môžeme rátať do budúcna," povedal športový riaditeľ.

Rozjazdu má za sebou káštvorka v novom zložení Peter Gelle, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka, ktorá do nedelňajšieho semifinále postúpila z tretieho miesta. Hoci nová loď pre nich do Szegedu dorazila, nemali dostatok času si ju oestovať, a tak štartovali na starej z olympiády z Ria. „Kým po rozjazďovaní nemali chalani z toho dobrý pocit, myslím si, že v pretekoch im to vcelku sadlo. Jedinou chybou bol horší štart, povedal by som, taký „kilákový", trochu ležérny. Kým dvesto metrov pred cieľom ešte zaostávali tri štvrte lode za lídrom, finišom sa dokázali dotiahnuť na najlepších, čo nie je v K4, kde je trať veľmi rýchla, jednoduché. Hoci to budú mať v semifinále ťažké, verím, že postúpia do finále," nádejá sa Petrla.

(lh)

   

« späť