27. máj 2018

Gelle a Botek na SP v Duisburgu zlatí i strieborní: Aj pre nás to je nečakané, o to máme väčšiu radosť

Z Duisburgu sa z II. Svetového pohára 2018 vracajú s dvoma medailami. Kádvojka v zložení Peter Gelle - Adam Botek skončila v piatok na trati 1000 metrov na druhom mieste, keď za víťazným nemeckým duom Max Hoff, Marcus Gross (čas 3:11,97) prišla do cieľa s odstupom 1,770 sekundy.

V sobotu sa slovenská dvojica predstavila vo finále K2 na 500 m (tam postúpila po piatkovej rozjazde, ktorú vyhrala). Vďaka mohutnému finišu nechali Gelle s Botekom za sebou všetkých súperov a triumfovali časom 1:28,627 min.

„Verili sme, že nejakú medailu si domov privezieme, ale takúto bilanciu sme naozaj nečakali. Program je totiž veľmi náročný, úspech si žiada veľa... Sme radi, že sme v Duisburgu dokázali tak dobre účinkovať," povedal pre canoe.sk v nedeľu podvečer z letiska v Duisburgu Peter Gelle.

„Hoci na tisícke sme pociťovali únavu, šlo sa nám dobre. Nemci boli favoritmi pretekov a boli jediní, ktorých sme nedokázali zdolať, všetkých ostatných sme nechali za sebou. Austrálčania šli tiež veľmi dobre, takže to bol tuhý boj. Čo sa týka päťstovky, sám som prekvapený, že sme dokázali vyhrať. Ešte 200 metrov pred cieľom som si hovoril, nech je aspoň nejaká medaila. Oproti rozjazde, ktorú sme vyhrali, to nebolo ideálne, v nej sme sa cítili dobre. Po náročnom piatkovom finále na 1000 m sme to museli veľmi tlačiť, technicky to tiež nebolo v poriadku. O to viac človeka teší, že sa trápil a predsa dokázal zvíťaziť," pokračoval Gelle, ktorý je spolu s Botekom vicemajster sveta z K2 na 1000 m z lanských MS v Račiciach.

Gelle nečakal, že už na začiatku sezóny sa dostanú do takej dobrej formy: „Mňa trocha pribrzdila choroba po návrate zo sústredenia Szolnoku, naštastie, nemalo to vplyv na moju výkonnosť. Som však rád, že sme v dobrej forme a dúfame v gradáciu našich výkonov a veríme, že budeme schopní urobiť dobrý výsledok aj na majstrovstvách Európy."

Adam Botek priblížil účinkovanie kádvojky v Duisburgu zo svojho pohľadu takto: „V sobotu bola päťstovka naša prvá jazda a nešlo sa nám v nej dobre, som však veľmi rád, že sa nám podarilo zvíťaziť - je to moje prvé víťazstvo vo Svetovom pohári. Bolo to ťažké, o to viac si tento triumf cením. Verím, že sa nám podarí vyhrať na ešte väčších podujatiach. Po tom, ako sme sa nedostali na pódium v I. Svetovom pohári v Szegede, je to pre nás povzbudenie pred majstrovstvami Európy. Tam by sme radi skúsili obe disciplíny, ale pravdepodobne to časovo nebude vychádzať. Asi to bude na programe v jeden deň, a to by sa nedalo zvládnuť, takže si vyberieme tisícku. Päťstovka je iba doplnok k tisícke, ktorá je olympijská disciplína a na ňu sa sústredíme."

Veľmi pekné výsledky dosiahla v Duisburgu kajakárka Ivana Mládková, ktorá obsadila v disciplínach K1 ženy na 500 m i 200 m 5. pozíciu. Nečakaný rezultát  si odnáša mladý kajakár Samuel Baláž, ktorý na 5 km obsadil štvrtú pozíciu. Rovnako štvrtá pozícia sa ušla novozloženému štvorkajaku v zostave  Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka.

K účinkovaniu Slovákov na SP v Duisburgu sa vrátime v pondelok pohľadom športového riaditeľa sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filipa Petrlu.